Google Daha Ne Kadar Sadeleşebilir ki?

Google'a girdiğinizde bir değişiklik farkettiniz mi? Eğer Firefox 3,5+, Opera 10, Chrome gibi tarayıcılarla Google'a girerseniz, sayfada sadece logo, bir textbox ve 2 buton kaldığını göreceksiniz. Mouse'unuzu oynattığınızda ise tekrar diğer linkler ve yazılar beliriyor. Acaba bir gün butonlar da kalkar mı diye düşünmeye başladım :)

Görünen yüzü bu kadar minimalist bir uygulamanın değerini düşünce insan gerçekten etkileniyor değil mi?

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Google'ın tarayıcı pazarındaki ürünü Chrome, basit arayüzü ile sempati topluyor. Peki Chrome'un tarayıcı dünyasına getirdiği tek şey arayüzü mü? Tabiki hayır. Chrome'un özelleştirilmiş motoru, daha iyi bir web deneyimini vaad ediyor. Chrome'un gücünü anlayabilmek için Chrome Experiments adresindeki uygulamaları önce Google Chrome ile daha sonra da farklı tarayıcılar ile çalıştırmayı deneyin. Pek çok yeni nesil uygulamanın çoğu browser'da ya çalışmadığını ya da hatalı çalıştığını göreceksiniz. Chrome'un Html5, Canvas ve SVG gibi özellikleri bünyesinde barındırıyor olması, onu, yeni bir ürün olmasına rağmen rekabete dahil ediyor.

Google'ın tarayıcısı Chrome'un ilk çıktığı zamanlardaki en büyük sorunu eklentilerinin olmayışıydı. Firefox kullanıcılarının bu nedenle ilgisini çekmemişti Chrome. Ancak daha sonra eklenti desteğinin gelmesiyle ve eklentilerin çıkması ile yavaş yavaş kullanıcı sayısını arttırmaya başladı Chrome.

Google sonunda browser işine de el attı ve Chrome 'u duyurdu.Chrome , WebKit'i çekirdek olarak alıyor.Açık kaynak olan Google Chrome 'da pek çok farklı özellik de bulunuyor. Mesela sekmeler , sitelerin görüntülendiği ekranın hemen üstünde değil de , pencerenin en üstünde yer alacak.Ayrıca bir sekmede yer alan site çöktüğünde tamamen browser değil , sadece o sekme kapanacak.Google , Chrome'un sunumunu ise biraz farklılık göstererek karikatür şeklinde yapmış.Bakalım Google bu sefer de başarılı olabilecek mi?

Bir önceki yazımda Google Chrome'un haberini vermiştim.Şimdi ise bu yazıyı Chrome üzerinden yazıyorum ve ilk izlenimlerim şu şekilde oldu :

ShiftDelete'den Hakkı Alkan'ın yazısını okurken Google Chromenin 2.0 Beta sürümünün çıkarıldığını okudum. Fakat Goocle Chrome 2.0 Beta'yı ilk indirip test edenlerden olmak için Hakkı Alkan'ın SDN'de yazdığı yazıyı okumanız gerekiyor. 

Google Chrome 2.0 da bazı yenilemeler ve iyileştirmeler yapılmış. En önemliside kullanıcılar tarafından script ekleme özelliği olmuş gibi görünüyor. Firefox'ta Grease Monkey eklentisinin yaptığı işleri chrome ile de yapabileceğiz sanırım. 

Hakkı Alkan'ın Yazısına Buradan ulaşabilirsiniz!..