Google - Bing Savaşları

Google ile Bing arasında yaşanan pazar payı rekabeti gittikçe kızışıyor. Sanki her iki firma da, "bir konu olsa da gücümüzü göstersek" der gibi hemen her konuda birbirine çelme takmaya çalışıyorlar.

Google'ın liderliğini üstlendiği arama motorları pazarında küçük bir alan olan resim arama uygulamasında da Google ile Bing karşı karşıya geldiler. Bing'in çıkarttığı "Visual Seach" özelliğine karşı Google da,  Bing'den esinlenildiği izlenimi veren "Seach Similar Images" adını taşıyan bir arama özelliğini devreye soktu. Daha doğrusu hali hazırda uygulamasını güncelleyip adını koydu. Zira "Seach Similar" daha önce Live Search'de yer alan özelliklerden biriydi.

Her iki arama motorunun birleştiği bir konu da bulunuyor. Arama yapıldığında, aranılan kelimeyle ilgili doğal nesnelerle de karşılaşılabiliyor, o nesneyle ilişkisi olan markalar da.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Google CEO'su Eric Schmidt'in yaptığı bir açıklama herkesin aklını karıştırdı. Açıklamada Google'ın kişisel verilerinizi toplamasından korkuyorsanız, sakıncalı işlerle ilgileniyor olabilirsiniz gibi bir anlam çıkıyor.

Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni arama motoru Bing'i yayınladı. Bing ile arama motoru sektöründeki payını arttıracağını umuyor Microsoft. Eski Live.Com da artık Bing'e yönlenmiş durumda. Aslında arama sonuçları açısından benim yaptığım denemelerde pek de fark göremedim aralarında. Görsel olarak da Live'a background-image verilmiş gibi duruyor.

Bing aslında arama motorundan daha çok "karar motoru" olarak görülüyormuş. Normal arama sistemi yerine semantik aramaya daha yakınmış. Ancak en basitinden yaptığım görsel aramada kendi adımı arattığımda Google'da kesin doğru sonuçlara ulaşabilirken, Bing'de bir benzerime bile rastlamadım!

Facebook sayfalarında yaklaşık 2-3 ay önce devreye alınan bir özellik olmasına rağmen benim gözümden kaçmış. Belki benim gibi atlayanlar vardır diyerek paylaşayım dedim.

Google Plus, çeşitli yollarla kullanıcı sayısını arttırmaya çalışıyor. Bu kapsamda faydalı olabilecek bir girişim de bugün hayatımıza girdi. Google servislerini Google Apps hesapları ile kullanan kullanıcılar için Google+'a giriş yolu da açıldı.

Eğer web dünyasının içerisinde yer alabilmek istiyorsanız Google'ı da yakından takip etmek zorundasınız. Ancak Google'ın o kadar çok servisi var ki, bu servislerde yapılan her güncellemeyi ayrı ayrı takip edebilmek büyük emek istiyordu.