Genel Yazılar

Hava Trafik Kontrolörü Lisansı Nasıl Alınır? Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur?

Hava Trafik Kontrolörü Lisansı Nasıl Alınır? Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur?

Havacılığın en önemli çalışanlarından olan Hava Trafik Kontrolörleri kulelerde çalışma imkanına sahiptir ancak bu mesleği yapabilmek için öncesinde hava trafik kontrolörü lisansı almak gerekir. Gözü kulede olan ve hava trafik kontrolcüsü olmak isteyen kişiler 2 farklı yoldan bu meslekte çalışma imkanına sahip oluyorlar. Bunlardan ilki ülkemizde sadece Anadolu Üniversitesinde bulunan Hava Trafik Kontrol bölümünü kazanmakla oluyor.

2017 Yılının En İyi 5 Cep Telefonu

2017 Yılının En İyi 5 Cep Telefonu

90'lı yıllarda hayatımıza giren cep telefonları, çok hızlı bir şekilde değişerek günümüzde hem görsel ve teknolojik hem de kullanım amaçları açısından oldukça farklılaştı. Artık gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen cep telefonlarının da çok sayıda üreticisi ve pek çok modeli sürekli değişmeye ve hayatımıza girmeye devam ediyor. Elbette bu yoğunlukta her marka modeli takip edebilmek mümkün değil. Sizler için 2017 yılında çıkan en başarılı 5 cep telefonunu belirleyip bir liste oluşturmaya çalıştık.

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Birçok bölgesi deprem kuşağında olan ülkemizde deprem sırasında aniden gelişen olaylar nedeniyle çok hızlı düşünülmeli ve hareket edilmelidir. Deprem anında oluşabilecek can kayıpları ve ciddi hasarları önlemek adına önceden hazırlık yapılması ve bilinçli olunması gerekmektedir.

Bu yazımızda deprem anında yapılacaklar ve deprem anında neler yapmalıyız gibi sık sorulan sorular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Deprem sırasında neler yapılmalı? Deprem anında nasıl korunmalıyız?

Erasmus'a Nasıl Gidilir ve Erasmus Öğrencisi Nasıl Olunur?

Erasmus'a Nasıl Gidilir ve Erasmus Öğrencisi Nasıl Olunur?

Öncelikle Erasmus programı Avrupa devletleri ile Türkiye’nin ortak olarak geliştirdiği ve üniversiteler arası öğrenci değişimine olanak sağlayan bir programdır. Erasmus'a nasıl gidilir sorusu Erasmus öğrencisi olmak isteyen öğrencilerin aklının bir köşesinde hep vardır. Günümüzde birçok üniversitede uygulanan bu program, üniversitede başarı yakalamış öğrencilerin, dil yeterliliğini de kanıtlaması durumunda katılabileceği bir programdır. Erasmus programı ile Avrupa’da yer alan birçok ülkeye gidebilmek ve bir senelik eğitiminizi orada alabilmeniz mümkündür.

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot Nasıl Olunur?

Pilotluk günümüzün gözde mesleklerinden ve bu mesleği icra etmek isteyenler de pilot nasıl olunur sorusunun cevabını merak ediyorlar. Pilot olmak isteyen kişiler belli şartları, yani yaş, sağlık raporu, en az lise mezunu olmak gibi belli temel nitelikleri yerine getirdikleri taktirde 3 farklı şekilde pilot olma şansını elde ederler. Bunların ilki; şu an devlet üniversitesi olarak Anadolu Üniversitesinde Pilotajlık Bölümünü kazanarak 4 sene hem üniversite okuyabilir hem de Ticari Yolcu Taşımacılığı için gerekli olan lisansları elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Uçuş Harekat Uzmanı Dispeçer Nasıl Olunur?

Uçuş Harekat Uzmanı Dispeçer Nasıl Olunur?

Uçuş harekat uzmanı yani Dispeçer nedir derseniz, bir kaptandan daha çok sorumluluğu ve işi vardır ve aslında havacılıkta yer kaptanı adıyla ifade edilmektedir. Uçuş hareket uzmanları sorumlusu olduğu bir çok uçağı aynı anda yönetirken bu yüzden iş yükü daha fazla diyebiliriz. Bir uçağın uçuş rotasını, hava durumunu ve bir çok planlamasını yaparken kaptanla birlikte imzaları olmadan hiçbir şekilde uçak hareket edemez. Bu yükümlülükleri fazla olduğu için çok fazla kişi uçuş hareket uzmanı olmak istemez.

Sayfalar