Genel Kültür

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Birçok bölgesi deprem kuşağında olan ülkemizde deprem sırasında aniden gelişen olaylar nedeniyle çok hızlı düşünülmeli ve hareket edilmelidir. Deprem anında oluşabilecek can kayıpları ve ciddi hasarları önlemek adına önceden hazırlık yapılması ve bilinçli olunması gerekmektedir.

Bu yazımızda deprem anında yapılacaklar ve deprem anında neler yapmalıyız gibi sık sorulan sorular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Deprem sırasında neler yapılmalı? Deprem anında nasıl korunmalıyız?

Yılbaşı Nedir, Neden Kutlanır?

Yılbaşı Nedir, Neden Kutlanır?

Her yıl heyecanla yılbaşını kutluyoruz. Peki, biliyor muyuz bu gelenek nereden geliyor? Hristiyanlık geleneğinde 25 Aralık Hz. İsa’nın doğumunun kutlanmasıyla başlıyor ve Hristiyanlık geleneğinde bu durum bir hafta sürüyor. Fakat sorunun asıl cevabı bu değil. Hristiyanlık geleneğinde böyle bir kutlama olsa da yılbaşı geleneği antik çağlara kadar uzanıyor. Pagan inancında da yılbaşı geleneği karşımıza çıkıyor. Işığın zaferi yani yeni yıl olarak adlandırılan bu kutlama 20-31 Aralık arasında kutlanıyordu.

Klax: Bir Baltadan Daha Fazlası

Klax: Bir Baltadan Daha Fazlası

Kickstarter'da değişik bir projeyle karşılaştım. Genelde daha çok yazılım ve elektronik donanım ile ilgili girişimlerin bulunduğu bir yerde, bir baltanın yer alıyor olması oldukça ilginç gelebilir. Ancak Klax ismi verilen bu balta sizin bildiklerinizden değil. Tek bir aparat ile oldukça çok işi birarada yapabiliyorsunuz. İşte proje sayfasında yer alan tanıtım videosu:

Chicago Cubs ve Osmanlı İmparatorluğu

Chicago Cubs ve Osmanlı İmparatorluğu

Chicago Cubs, Amerika'nın beyzbol takımlarından birisi. Osmanlı İmparatorluğu ile olan ilişkisi de sadece tarihlerden ibaret. Ancak yabancı kaynaklı bir sitede Osmanlı İmparatorluğu'nu konuyla ilgili olarak görünce paylaşmak istedim. Chicago Cubs ve Osmanlı İmparatorluğunu aynı cümle içerisinde kullanmak isterseniz, ortaya çıkan şu oluyor; Chicago Cubs, şampiyonluk karşılaşmalarını en son kazandığında Osmanlı İmparatorluğu hala vardı. Chicago Cubs son şampiyonluğunu 1908'de elde etti.

Otistik Çocuklarda Müzik Eğitimi

Otistik Çocuklarda Müzik Eğitimi

Otistik çocukların müziğe karşı daha dikkatli ve daha duyarlı oldukları her zaman söylenmiş ve bilinen bir şeydir. Birçok araştırma ve bilimsel verilere göre Otistik çocukların iletişim ve sosyal eksikliklere rağmen müziksel uyaranlara daha dikkatli oldukları gözlemlenmiştir. Bu durum diğer çocuklar için aynı değildir . Onlar uyaranların müziksel veya sözlü olmasına takılmazlar ama otistik çocuklar özellikle müziksel uyaranlar tercih ederler. Birçok otistik çocuk müzikal anlamda diğer çocuklar kadar iyi bir performans gösterebilir.

Doğal Afetler ve Ülkeler

Doğal afetler bütün dünya ülkelerinde yaşanmaktadır. Can ve mal kaybı yaşanmasına neden olan doğal afetler, birçok farklı nedenle, birçok farklı şekilde gerçekleşmekte ve insanları tedbir almaya itmektedir.

Sel felaketinin en sık ve ağır yaşandığı ülkelerin başında Hindistan gelmektedir. Depremin ise oldukça şiddetli yaşandığı ülke şüphesiz Japonyadır. Ayrıca okyanusa kıyısı olan ülkelerde tayfun, hortum ve tsunami gibi afetler sık sık yaşanmaktadır.

Sayfalar

Subscribe to RSS - Genel Kültür