Geek Nedir? Kimdir?

Geek Nedir? Kimdir?

Geek olmak kötü birşey değildir öncelikle. Geeklerin ilgi alanları bilgisayar, kitap, film, oyun, müzik diye devam eder. Bu konular hakkında ortalama üstü bir bilgiye sahiptirler. Hayatlarının çoğu evde bilgisayar başında ya da kitap okuyarak geçer. Örneğin yıllar önce yayınlanmış bir film hakkında bugün bir konu açılsa, onu en ince ayrıntısına kadar saatlerce tartışabilirler. Tabi bu da karşısındaki normal bir insanı sıkar.

Geekler evde biraz daha zaman geçirebilmek için ellerinden geleni yaparlar. Gerekirse kız arkadaşlarını (tabii varsa, olsa bile %100 internetten bulmuşlardır) bile ekerler bu amaç uğruna. Bir nevi bilgi küpüdür. Sayısal yetenekleri iyidir. Amerikan filmlerinde çokça gördüğümüz tipler vardır onlara benzerler ama oradaki okullarda hocalarına yalakalık yapan ineklerden değillerdir. Frp manyağı olabilirler. Bende de var sanırım biraz geeklik ama bilemiyorum tabii. Tam olarak bir Türkçe kelime karşılığı yok. Genelde beyaz tenli olmaları da dikkat çeker. Tabi bunda evden çıkmamak ve güneş yüzü görmemenin de etkisi vardır. Allah analara, babalara sabır versin :)

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Bilgisayar ve teknoloji hakkında bazı insanlar öyle laflar etmişler ki gerçekten insanın hoşuna gidiyor. İşte onlardan birkaçı;

Teknolojiye bağımlı bir hayatınız varsa, biraz geekseniz, film zevkiniz de biraz farklı olabilir. Ama içerisinde teknoloji öğeleri barındıran filmleri elbette severiz, değil mi? İşte teknoloji tutkunlarının sevebileceği 10 film:

Öncelikle baştan söyleyeyim; bu ne bir inceleme yazısı ne de sonunda bir tavsiye yer alıyor. Her zaman ben bir şeyleri inceleyip burada paylaşıyordum ancak bu defa sizden yardım istiyorum. Hep almak olmaz değil mi, biraz da vermek lazım.

Bir bilgisayar kasası, power supply,anakart, işlemci, ram ve sabit diskten oluşur ve buna ek olarak ihtiyaca ve seçime bağlı olarak optik okuyucu, floppy disk okuyucu, kart okuyucu, ekran kartı, s

Google'ın kitap arama servisini ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Google bu servis ile günde yaklışık 3500 kitabı tarıyor. Bazı nimetlerden yararlanmak için engelleri aşmanız gerekir. Google'ın karşısındada bir engel vardı. Amerikan Yayıncılar Birliği  bu işin izinsiz yapıldığını idda ediyordu. Google problemi halletti. Nasıl mı?

Google 125 Milyon $ ödeyerek kitap tarama işlemini yasal hale getirdi. Ve önünde bir engel kalmadı.

Sözleşmeyi “Google Kitap Arama Hesap Görme Sözleşmesi” adresinden  Türkçe inceleyebilirsiniz.