Fifa 2013 Gibi Oyunlar Nasıl Yapılıyor?

Bilgisayar oyunları çağımızda her geçen gün müthiş bir gelişme yaşıyor. Yenilenen teknolojiler, çizimler, ortam modellemeleri, insan modellemeleri, grafik motorları vs. Tabi bir yerde pazar olarak da oldukça büyük. Bazı oyunlar belirli bir yaş grubuna hitap ederken bazı oyunlar 7'den 70'e herkesi bilgisayar başına kilitleyebiliyor. Bunun en güzel örneği PES, FIFA gibi futbol serileri. Özellikle biz erkek kullanıcıların bağımlısı olduğumuz oyunların başında futbol simülasyonları geliyor.

Peki futbol oyunları nasıl yapılıyor hiç merak ettiniz mi? Açıkçası ben etmemiştim. Klasik olarak bazen canım sıkıldığında YouTube’de gezintiye çıkarım. Bir videoyu izlerim o bitince yandaki önerilerden başka video derken bambaşka yerlerde kayboluyorum çoğu zaman. Birazdan izleyeceğiniz video ise yine böyle bir günde izlediğim ve “vay be” dediğim bir video. Görüntüler EA Sports FIFA stüdyolarından. Oyunun yapım aşamasını, çarpışma efektlerini v.s bu yöntemle yapıyorlar. (Yada öyle sanıyorum) Neyse lafı fazla uzatmayalım. 

FIFA 13 | Balotelli celebration... in the game?

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

EA Sports'un en popüler oyunlarından olan Fifa serisi, bir kaç ay sonra Fifa 2012 ile bizlerle birlikte olacak. Futbol tutkunlarının severek oynadığı oyunun bu versiyonu ile ilgili ortaya çıkan ilk video ise futbolcuların karşılaşma sahneleri oldu. Fifa 2012 nasıl olacak diyorsanız, aşağıdaki videodan bir fikir edinebilirsiniz:

FIFA 2011’in en yeni ve farklı özelliği artık oyuncuların kaleci olarak oynayabilecek olmaları. EA Sports tarafından geliştirilen FIFA 11’de ''Be A Pro’’ yani ‘’Bir Profesyonel Ol’’ kariyer modunda yapılan birçok değişiklik mevcut. Gelişmeler arasında en çok göze çarpan eklenti ise kaleci oyunu. Burada asıl merak edilen konu elbette bir kaleci olarak oynamaktan ne kadar zevk alınabileceği.

Futbola ilgili olunca cep telefonumda da mutlaka bir futbol oyunu oluyor. Daha önce şurada Dream League Soccer oyununu oynadığımdan bahsetmiştim.

EA Sports firmasının en sevilen oyunlarından birisi olan Fifa serisinin 2010 sürümünde, oyun ve futbolseverleri daha da mutlu edecek güzellikler yer alıyor. Futbol oyuncuları arasında, oyuna hakimiyetin bir göstergesi olarak görülen özel futbolcu hareketleri Fifa 2010'da bir hayli fazla olarak bulunuyor.
İşte Fifa 2010'da yapabileceğiniz yeni hareketler ve tuş kombinasyonları: