Fedora 8 Kurmak ve Server Haline Getirmek

Ubuntu 7.10 ‘u kurduktan sonra diğer makinama da fedora 8 kurmaya karar verdim.Sürekli güncellenen dağıtımları takip etmek gibi bir huyum var maalesef :)

Neyse fedora 8 kurduktan sonra onu bir server haline getirmek istedim ve bir araştırma yaptım.Sonuçta web,mail,dns ve ftp server haline getirmek için gerekli adımları buldum.Çok uzun bir yazı olduğu için çevirmeye üşendim :) Ancak takılan arkadaşlar olursa yardım edebilirim.

Neyse efendim işte fedora’yı canavar bir server yapmak için gerekli adres :

http://www.howtoforge.com/fedora-8-server-lamp-email-dns-ftp-ispconfig

Etiketler:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Popüler Linux dağıtımlarından Fedora 'nın 10.sürümü yayınlandı.Fedora 10'u şuradan indirip Live Cd olarak kullanabileceğiniz gibi sisteminize de kurabilirsiniz.

Köklü linux dağıtımlarından Fedora'nın yeni sürümü duyuruldu. Bu sürüm ile birlikte daha fazla donanım desteği, ext4 desteği ve daha pek çok yenilik geliyor.

Red Hat firmasının sponsorluğunda geliştirilmesi devam eden, en eski linux dağıtımlarından olan Fedora'nın yeni sürümü yayınlandı.

Öncelikle Xmpp protokolü nedir ? Bunu merak ediyorsanız , xml kullanan , anlık mesajlaşmadan , server /cluster yönetimine kadar pek çok alanda kullanabileceğiniz bir teknolojidir.Daha fazlasını buradan öğrenebilirsiniz.

Tigase ise Gentoo Linux çekirdeğini kullanan , Drupal ile entegre olmuş (blog ve forum için) , mail için ise Dovecot Imap server'ı bulunduran ve Psi ile Coccinella isimli iki Xmpp istemcisini bünyesine dahil etmiş bir server sistemidir.Tigase ile cluster yönetiminden ağınızda kullanabileceğiniz bir iletişim sistemine kadar pek çok işi halledebilirsiniz.Jabber/Xmpp istemciniz aracılığı ile karşınızdaki birisine mesaj yazıyormuş gibi drupal blogunuza yeni içerik gönderebilir , forumları, yorumları takip edebilirsiniz(Bu drupal işlemleri drupal.org hesabı ile ilişkili).

Eğer ubuntu kullanmaya niyetli iseniz , yeni bir kurulum yaptıktan sonra size gerekli olacak ve sistemin can damarı olan program ve yamaları birlikte yükleyelim: