Facebook WhatsApp'ı 16 Milyar Dolar'a Satın Aldı

Facebook WhatsApp'ı 16 Milyar Dolar'a Satın Aldı

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın yeni sahibi Facebook oldu. Facebook WhatsApp'ı 16 Milyar Dolar karşılığında satın aldı. Bu anlaşma Facebook'un şimdiye kadar yaptığı en büyük satın alma oldu. 2012 ve 2013 yılından beri Facebook ve Google arasında mesajlaşma platformlarını satın alma yönünde adeta bir yarış var.

Anlaşmanın detaylarına bakılacak olursa Facebook, WhatsApp için 4 milyar dolar peşin, 12 Milyar Dolar da daha sonra ödenecek şekilde bir anlaşma imzaladı. Bunun dışında Facebook 3 Milyar Dolarla sınırlı bir bütçeyi de Whatsapp kurucuları ve çalışanları için ayırdı. Buna göre toplam anlaşma değeri 19 Milyar Doları buluyor.

Whatsapp eski Yahoo mühendisleri Jan Koum ve Brian Acton tarafından 2009 yılında kurulmuştu ve iddialara göre Facebook için mesajlaşma alanında önemli bir tehdit oluşturuyordu. Şu anda Whatsapp'ı her gün 450 milyondan fazla kişi kullanıyor.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un satın aldığı Whatsapp ile ilgili çarpıcı istatistikler ortaya çıkmaya devam ediyor.

Facebook'un Whatsapp'ı satın almasının ardından, kişisel bilgilerin gizliliği konusu dünyanın her yerinde çok konuşulmaya başlandı.

Friendfeed blogunda açıklandığına göre, Facebook , Friendfeed'i satın almış. Bunu da yanda gördüğünüz güzel görsel ile ifade etmişler.

Facebook, bizzat kurucusu olan Mark Zuckerberg'in kendi Facebook duvarına yazdığı ileti ile 1 milyar kullanıcı barajını aştığını açıkladı.