Facebook ve Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook ve Instagram Reklamları Nasıl Verilir?

Facebook dünyanın en büyük ve en çok ziyaret edilen sosyal medya sitelerinden bir tanesi. Milyonlarca kişi her gün Facebook’a giriş yapıyor ve saatlerce zaman geçiriyor. Milyonlarca kişi sürekli olarak Facebook üzerinde video izliyor, oyun oynuyor, fotoğraf görüntülüyor ve çeşitli bağlantılara tıklayarak web sitelerini ziyaret ediyor.

Facebook’un gelir modeli tamamen reklam üzerine kurulu ve Google Adwords ile birlikte dünyanın en büyük iki dijital ajansından biri. Facebook üzerinde reklam yayınlamak için kişisel bir Facebook hesabınızın olması yeterli. Facebook hesabınız üzerinden Facebook Reklam Yöneticisi hesabınıza giriş yaparak reklamlarınızı yayınlayabilirsiniz yine ayrıca kendi bünyesinde bulunan Instagram’da da Reklam Yöneticisi üzerinden reklam yayınlayabilirsiniz.

Facebook Reklamları

Facebook reklam yöneticisine giriş yaparak ve kart bilgilerinizi girerek reklam yayınlamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle reklam verme amacınızı belirlemeniz gerekmektedir, reklamları bir işletme için mi yoksa bir web sitesi için mi ya da mevcut Facebook sayfanız için mi vereceksiniz buna karar vermeli ve sonraki adıma geçmelisiniz.

Facebook sayfa reklamları sayesinde mevcut sayfanızın beğeni sayısını artırabilirsiniz ya da Facebook Messenger reklamlarıyla müşterilerinizin sizinle sohbet etmesini sağlayabilirsiniz.

İşletme reklamlarında ise müşterilerinizden telefon aramaları almanızı ya da işletmenize ulaşmaları için onlara yol tarifi sunabilirsiniz.

Web site reklamları ise biraz daha gelişmiştir. Bu reklam modelinde sizden hedeflemeler yapmak istenecektir ancak bu adıma geçmeden yine reklam verme amacınızı belirlemeniz gerekiyor. Sitenizde sadece ziyaretçi sayınızı mı artırmak istiyorsunuz yoksa sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızın etkileşim kurmasını mı, tüm bunları belirledikten sonra hedefleme aşamasına geçiş yapacaksınız. Bu adımda kimlere reklam göstermek istediğiniz sorulacaktır, mevcut müşteri bilgilerinizi bu adımda kullanabilme şansınız bulunuyor, elinizde müşterilerinizin telefon numaraları bulunuyorsa bu adımda telefon numaralarını not defteri içerisinde alt alta listeledikten sonra siteye yüklüyorsunuz ve bu şekilde Facebook hesaplarıyla eşleştiriyor ve onlara reklam gösterebiliyorsunuz.

Elinizde mevcut bir data bulunmasa bile reklam yayınlayabilirsiniz hem de bu şekilde yeni müşteriler edinebilirsiniz. Reklam yayınlamak istediğiniz ülke ve şehirleri belirledikten sonra isteğe göre hedeflemenizi daha da daraltabilirsiniz bu hangi Facebook sayfalarını beğendiği ya da ilgi duyduğu kategoriler olabilir.

Sonraki aşamada ise günlük ya da toplam bütçenizi belirliyorsunuz. Gösterim ve tıklamaya göre ödeyeceğiniz tutarı belirleme şansınızda bulunuyor.

Son olarak reklam formatınızı belirlemek kalıyor. Görsel reklam ya da video reklam gösterimi yapabilirsiniz. Görsel reklamlarda Facebook’un katı bir kuralı bulunuyor, hazırladığınız görselde yer alan metin miktarı asla reklam görüntüleyen kişiyi rahatsız edici düzeyde olmamalıdır. Bunun kontrolünü Facebook Izgara Aracı sayesinde yapabilirsiniz. Tüm işlemleri tamamladıktan sonra reklam siparişinizi verebilirsiniz, ortalama olarak 15 dk içerisinde reklamlarınız yayına girecektir.

Instagram Reklamları

Instagram üzerinde reklam vermek için Facebook Reklam Yöneticisini kullanmanız yeterlidir, Facebook üzerinde yayınladığınız reklamları isterseniz aynı şekilde Instagram üzerinde de yayına alabilirsiniz ya da sadece Instagram üzerinde reklam yayınlayabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Başarılı bir dijital pazarlamanın sırrı internet reklamlarıdır, internet reklamları sayesinde hem online hem de fiziksel mağazanızın satışlarını artırabilir, marka bilinirliğini yükseltebilir ve yeni müşteriler edilebilirsiniz.

Reklam dünyasının yaratıcı ve gülen yüzünü kampüslere taşıyan REKLAM OBURLARI KAMPÜSTE, dünyanın en eğlenceli, özel ve bol ödüllü reklam filmlerini öğrencilerle buluşturmaya devam ediyor.

 

Tamamen yenilenen içeriğiyle REKLAM OBURLARI KAMPÜSTE, 12 Mayıs Salı günü, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi, Sinemar 2 Salonu’nda! 40 dakika boyunca reklam dünyasının en seçkin çalışmalarını 11:00, 12:00, 13:00 14:00 ve 15:00’te başlayacak seanslarda seyredebilirsiniz… girişler tabii ki ücretsiz.

Reklam artık bir ürünün satılabilmesi ve kabul görebilmesi için olmazsa olmaz bir araç haline geldi.Bu durumda reklamlarımızın alışılagelmişin dışında olması da bilinirliliği ve tanıtımı arttıracak , dolayısı ile amacımıza daha çabuk ulaşmamızı sağlayacaktır.

İşte sizlere de bol bol fikirler verebilecek 192 adet yaratıcı reklam hareketi justcreativedesign tarafından listelenmiş.Bizlere de buradaki listeyi iyice incelemek ve kafamızdaki ampülü hiç söndürmemek kalıyor :)

Türkiye'de bir türk firması olarak belkide web sitesi sahiplerine en fazla güven veren reklam ağı olan ReklamStore , yeni bir arayüz ile karşımıza çıktı.Umarım bu değişiklik ile reklam veren sayısında da bir artış olur ve Türkiyede internet reklamcılığı konusunda , kaliteli hizmet veren bir firma bu pastadan daha büyük bir pay alır.

Düzenleme : Bir kaç dakikalığına aktif olmuştu ama şimdi tekrar eski haline gelmiş.Demekki arada sırada test yapıyorlar.Yeni görüntüsünü görmek için buraya bakabilirsiniz.

Uzun zamandır pek çok kişi, FourSquare ve benzeri sitelerde bulunduğu konumu mobil cihazları ile seçip, yine o site üzerindeki takipçilerine sunuyordu. Bu sayede o site üzerinde, arkadaşlarının nerelerde olduğunu ve aynı mekanda olan arkadaşlarını görebiliyorlardı.