Facebook Graph Search'den Sonra Gizliliğimizi Ne Kadar Koruyabileceğiz?

Facebook geçtiğimiz günlerde Graph Search özelliğini devreye aldı. Bu özellik ile artık profilinizde paylaştığınız her şey daha kolay ulaşabilir oluyor. Hatta profilinizdeki bazı bilgileri gizlemeniz de yetmeyebilir!

Geçtiğimiz Aralık ayında Facebook gizlilik kurallarını güncellemişti. Bu kurallarda yer alan şu paragraf önemli bir detayı da içeriyor:

Zaman tünelinizde gönderiler ve bağlantılar gibi şeyleri gizlediğinizde, bu şeyler zaman tünelinizde gözükmez. Ancak bu gönderilerin hedef kitlesinde bulunan veya bir bağlantıyı görebilen herkesin, gizlediğiniz şeyi bir başkasının zaman tüneli veya arama sonuçları gibi Facebook'taki diğer yerlerde görebileceğini unutmayın. Ayrıca paylaştığınız içerikleri silebilir veya hedef kitlesini değiştirebilirsiniz.

Bu şu demek, siz istediğiniz kadar zaman tünelinizde o içeriği gizleyin, silmediğiniz sürece arkadaşlarınız ve hak verilmiş diğer tüm kullanıcılar o içeriğe kolayca ulaşabilir. Verilerinizi zaman tünelinizde gizledikten sonra, gizlilik ayarlarından da görünümünü "sadece ben" olarak değiştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Zira buna dikkat etmeyen Facebook kullanıcı kitlesi %1 dahi olsa, 10 milyon kullanıcının içeriği arama sonuçlarında rahatlıkla ulaşılabilir durumda olacak.

Belki de en kalıcı çözüm, hiç bir bilgimizi, eskisi gibi paylaşmamak. İnternet'in insanlara kazandırdığı "kendini özel hissetme" duygusu varken, bunu kaç kişi yapabilir, o da ayrı bir konu...

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
konya web tasarım  kullanıcısının resmi

Bu bilgilendirme sayesinde gizliliğimizin ne kadar çok yada az olduğu konusunda fikir edinmiş oldum.Teşekkürler

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Son zamanlarda sadece burayla değil neredeyse hiç bir işimle ilgilenemez oldum. Bunun başlıca 2 sebebi var; birisi Football Manager , diğeri de Friendfeed.

Aslında bilgisayar oyunlarından pek hazzetmem. Yıllar öncesinden kalma bir alışkanlık olarak sadece CM (Championship Manager) oynardım. Oynardım diyorum, çünkü bayadır oynamıyordum. Ta ki, iş yerinden bir arkadaşım fitili tekrar ateşleyene kadar. Cm ve Fm olarak ikiye ayrıldıktan sonra pek oynamadığım bu oyunun FM tarafına tekrar döndüm ama yapmamalıydım. Zira eskiden boş kaldığım anlarda teknik işler ile uğraşırdım ve birşeyler üretirdim. Ama FM buna engel oldu.

Uzun zamandır pek çok kişi, FourSquare ve benzeri sitelerde bulunduğu konumu mobil cihazları ile seçip, yine o site üzerindeki takipçilerine sunuyordu. Bu sayede o site üzerinde, arkadaşlarının nerelerde olduğunu ve aynı mekanda olan arkadaşlarını görebiliyorlardı.

Facebook, Graph Search adını verdiği, Sosyal Ağ Araması özelliğini kullanıma açtı. Sosyal Ağ Araması beta olarak şu anda sadece Facebook'u İngilizce kullanan ABD lokasyonlu kişilere açık. Ancak Sosyal Ağ Araması tanıtım sayfasında Türkçe bilgiler yer alıyor.

Internet Explorer 9, hem temiz ve sade arayüzü ile en sevdiğiniz web sitelerinin içeriklerini ön plana çıkarıyor, hem de gelişmiş güvenlik özellikleri sayesinde web’de kişisel bilgilerinizin gizliliğini ve bilgisayarınızın güven