windows 7

Windows 7 'de Doğru Bir Şekilde Turbo Pascal Çalıştırmak

Kuzenimin sınav haftası olması nedeniyle kendisine Turbo Pascal çalıştırdım. Evet Turbo Pascal. Hala okullarda öğretiliyor. Bu konuda yapılabilecek bir şey yok. İşin o kısmını geçersek, Turbo Pascal epey eski bir programlama dili olduğundan modern işletim sistemi ve donanımsal olarak işlemcilerle çalışmakta zorlanıyor. Bu nedenle Division by Zero hatası, klavye sorunları, Disk is not ready in drive f hatası gibi bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunları da gidermenin yolları var elbette.

Windows İçinde Windows

Çıkardığı Windows Vista işletim sisteminden yediği darbe ile aklı başına gelen Microsoft firması, yeni çıkardığı işletim sistemi Windows 7 için işi ta en başından çok sıkı tuttu ve kullanıcıların en çok mızmızlandıkları konu olan, “Benim eski programlarım sadece XP de çalışıyor.” klişesini yıkmak için, Windows 7 nin içine bir Windows daha gömdü. Buna da Virtual PC adını verdi.

Windows 7 Nasıl Kurulur ?

Microsoft 7'nin RC'leri (Release Candidate) çıktıktan sonra, pek çok Windows kullanıcısı Windows 7'yi indirip denemeye başladı. Tabii bu kurulum sürecini mevcut sisteminize zarar vermeden atlatabilmeniz için biraz da olsa tecrübeye ihtiyacınız var. Microsoft ise bu konuda yardım isteyenler için Windows 7 Release Candidate'in nasıl kurulacağını şurada anlatmış. Makale İngilizce. Microsoft Türkiye sitesine de baktım lakin Türkiye ekibi hala Windows Vista'da kalmış durumda. Resmi bir Türkçe yardım sayfası eklenirse konu ile ilgili ben de buraya not olarak ekleyeceğim.

Windows 7, Windows Xp Uyumluluk Modu ile Geliyor

Windows 7, Windows Xp Uyumluluk Modu ile Geliyor

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Subscribe to RSS - windows 7