teknodergi

TeknoDergi 10 Yaşında

TeknoDergi 10 Yaşında

Bu siteyi yayına aldığım ilk günü çok net hatırlamasam da, sitenin adı ve domainine karar verip aldığım anı çok iyi hatırlıyorum. Kesinlike çok heyecan verici bir dönemdi. 10 yıl önce, teknodergi.org yayın hayatına başladığında blog yazma kavramı ve teknolojinin içinde bulunduğu durum ile bugün geldiğimiz nokta birbirinden çok farklılaştı. Artık blog yazmak çok daha zor ve emek isteyen bir iş haline dönüştü. Zorluğu artarken, gördüğü değer aynı derecede arttı mı derseniz, o günlerde var olan pek çok blogun yayın hayatına devam etmiyor oluşu sanırım bir cevap olacaktır.

Yeni Hosting Firmamız Turhost

Geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günleri, Tekno Dergi'ye erişimde pek çok sorun yaşandı. Sorunun sebebi, eski hosting firmamızın sunucusunda yaşanan bir donanım arızasıydı. Soruna müdahele ve sorunun tam olarak çözülmesi, neredeyse 1 günü buldu. Bu nedenle çalıştığımız hosting firmasını değiştirme kararı aldık. Kısa bir araştırmayla da Turhost firması ile çalışmaya karar verdik.

Bundan sonra teknodergi.org, Turhost sunucuları üzerinde yayın yapıyor. Siteye erişimde herhangi bir problem yaşadıysanız / yaşıyorsanız bu konunun altına yorum bırakırsanız seviniriz.

Hello, World!

Merhabalar,

Teknodergi'yi uzun zamandır okuyordum fakat girip üye olmak blog'a yazı yazmak aklımın ucundan bile geçmemişti :-) Bugün itibari ile Teknodergi'ye üye olmuş bulunuyorum. İlk mesajım ve heyecanım nedeni ile ne söyleyeceğimi ve yazacağımı bilemiyorum :-) Kendi blogum'a Python,Pardus,Linux,Gimp ve diğer özgür yazılım konuları ile ilgili yazılar yazıyorum.

Teknodergi ile güzel günler bizi beklediğini hissediyorum :) Şimdilik bu kadar yeter diyorum, daha sonraki yazılarım'da görüşmek üzere...

Ertan GÜVEN

Numarasını Taşımayanlar Yandı

Numaraları ücretsiz olarak taşıdık. Peki operatörler yapılan işlemler,işcilik vb. türde alınan ücretleri kimden alacak?

İşte bu noktada hemen akla eski hat sahipleri geliyor. Neden mi? Çünkü operatör değişikliği ile yapılan masraflar altyapı herşey eski kullanıcı için belirlenmiş.

Buradaki yazıyı yazma amacım Turkcell'i kötülemek değil.Sadece yaptıklarının yanlış olduklarını bildirmek isterim.Ama yinede onlara kalmış...

Gelelim konumuza Kampuscell(Bende Kullanmaktayım) için yapılan değişikler öğrenci milletini zora soktu. Örneğin eskiden 100 kontör yükleyince bedava olan 2 saatimi veriyordu.Fakat şimdi 150 kontör yükleyince veriyor.

Faturalı hatlarda ise Alo Paket ve Herkesle tarifesinde olanlar artık içinde olduğu ayda dakikalarını kullanmassa bir sonraki ay dakikalarınızı kullanamıyorsunuz.Yani para ile almış olduğunuz dakikalar devretmiyor.

PayPal Türkçe Hizmete Başladı

Paypal;internet üzerinden çalışan online ödeme sistemidir. Kredi kartınızı kullanmadan e-posta hesabınız ile alışveriş yapmanızı sağlar.

Bu ön tanımdan sonra asıl konuya geçelim.

Paypal resmi olarak Türkçe yayına başladı. Paypal bilindiği üzere sadece ABD'lerindeki bankalara ödeme yaparken, geçtiğimiz aylarda VISA Card'a da bu desteği sağlayıp Türk kullanıcılarını sınırlıda olsa hizmet vermeye başlamıştı.

Hizmet seviyesini en üst seviyeye çıkartan PayPal artık Türkçe hizmet verecek.PayPal sayesinde  Dünya'nın her yerindeki bankalara para gönderip ,çekme, online alışveriş yapma gibi oldukça iyi seviyelerdeki hizmetlerden yararlanılabilir.

Office Web İle MS Office Webde

Daha önceden Google'ın online Ofis yazılımlarını görmüştük. Microsoftda bu yarışa girmek isteyerek önümüzdeki sene için online Office tabanlı programlarını webe sürecek.

Microsoftun bu projeyi gelecek sene yapmasının sebebi ; gelecek sene çıkacak olan MS Office 14'ün çıkmasını beklemek. Office Web'in Müşteri ve Abone şeklinde iki sürümde piyasaya verilmesi planlanıyor.

Sadece İnternet Explorer,Safari ve Firefoxta çalışacak olan Office Web; Word, Excel, PowerPoint ve One Note gibi sürekli kullandığımız yazılımların daha ufak sürümleri bizlere sunacak. Ayrıca Office Web HTML,Ajax ve SilverLight'ıda destekleyecek.

Sistemin reklamlı abonelik ve ücretli abonelik versiyonları bulunacak.Fiyat konusunda ise henüz bir veriye ulaşmış değiliz.

Sayfalar

Subscribe to RSS - teknodergi