sosyal ağ

Microsoft Socl Açıldı

Geçen sene şurada bahsettiğimiz Microsoft'un sosyalleşme aracı Socl açılmış. So.cl, içeriklerin paylaşılabildiği, ana sayfasından tüm dünyada yapılmış paylaşımlara da ulaşılabilen bir sosyal ağ olmuş. Facebook'daki like özelliği burada smile olarak karşımıza çıkıyor.

İçerik paylaşım mantığı olarak Reddit'e benzettim ben. Sanki çoğunluğunu Reddit'den, birazını da Facebook ve Google+'dan almış karma bir yapı olmuş.

Microsoft'dan da Bir Sosyal Ağ mı Geliyor? : Socl

Sosyal ağlar şüphesiz ki son dönemin en popüler mecraları. Her büyük oyuncu da burada önemli bir paya sahip olmak istiyor. Sosyal ağ pazarının bu seferki yeni oyuncusu sanırım Microsoft.

Microsoft, MSN ile elinde önemli bir güç bulunduruyordu ancak Facebook sohbet ve Gtalk, MSN'den önemli ölçüde kullanıcı aldı. Microsoft'un bir şeyler yapması gerekiyordu ki, sızan görüntülere bakılırsa önemli bir hamle gelecek.

Google Buzz Nedir?

Google, yeni servisi Buzz ile bu seferde anlık güncelleme alanında rakiplerinin korkulu rüyası olacak gibi. Gmail ile entegre olarak çalışan Buzz, yavaş yavaş Gmail kullanıcılarının hesaplarında belirmeye başladı.

Google Buzz'a,  Picasa, Flickr, Twitter ve Rss adreslerinizi bağlayabilirsiniz. Örneğin bir durum bilgisi girerken, Picasa hesabınızdaki resimlerden birisini seçip, iletinize eklemeniz çok kolay. Google Buzz ile bir anlamda, Gmail içerisinde Friendfeed deneyimi yaşıyorsunuz.

Google Buzz ile ilgili hazırlanmış video'yu aşağıda izleyebilirsiniz:

Drupal ile Sosyal Ağ (Social Network) Sitesi Hazırlamak

Drupal, ilk tasarlanmaya başladığı günden beri toplulukları bir araya getirmeyi kendisine hedef almış bir sistem olduğu için sosyal ağlar konusunda uzmandır. Drupal ile çok sağlam topluluk siteleri / uygulamaları oluşturabilirsiniz. Zaten drupal.org'un title'ına baktığınızda Community Plumbing (Topluluk tesisatçısı) ibaresini görürsünüz.

Drupal ile bir sosyal ağ sitesi oluşturmak istediğinizde ihtiyaçlarınıza göre çeşitli modülleri kullanmanız gerekecektir. Bunlardan en önemlileri (belki de her Drupal uygulamasında gereken) şunlardır ;

Subscribe to RSS - sosyal ağ