oracle

Linux Sunucuda PHP ile Oracle Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Linux Sunucuda PHP ile Oracle Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Normal şartlarlar altında PHP ile Oracle birlikte çok sık kullanılan bir ikili değildir. PHP kullanılan yerlerde tercih edilen DB sıklıkla MySQL olsa da PHP ile Oracle'a bağlanmanız gereken durumlar da olabilir. Bu daha çok kurumsal bir uygulamaya bir web arayüzü yazarken karşımıza çıkar. Aşağıda PHP kullandığınız bir sunucudan, uzak lokasyondaki başka bir Oracle sunucusuna nasıl bağlanacağınızı ve yapmanız gerekenleri bulabilirsiniz.

Oracle PL/SQL TO_DATE ve TO_CHAR Fonksiyonları

Eğer Oracle PL/Sql'de bir string'i tarihe çevirmek istiyorsanız to_date() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. TO_DATE fonksiyonu en basit haliyle şu şekilde kullanılabilir:

to_date('2013/01/15', 'yyyy/mm/dd');

Bunun çıktısı Jan, 1, 2013 olacaktır. Eğer date formatındaki bir veriyi string'e çevirmek istiyorsanız da to_char() fonksiyonunu kullanabilirsiniz. TO_CHAR'ın kullanımı da şu şekilde:

to_char(datestamp,'DD/MM/YYYY');

Formspider : Sadece PL/SQL ile Web Uygulamaları Geliştirin

Başlı başına bir dünya olan Oracle'ın PL/SQL'ini biliyor ve bununla web uygulamaları hazırlamak mı istiyorsunuz? Başka bir programlama dili bilmiyorsanız FormSpider bu görevi sizin için üstlenecektir.

FormSpider kullanarak PL/SQL yardımı ile web uygulamaları geliştirebiliyorsunuz. Ayrıca bu uygulama Türkiye'den Arı Teknokent'deki bir firmadan çıkmış.

Uygulamanın detaylarına ve online demosuna şuradan ulaşabilirsiniz.

Adaletimiz Yeşillendi

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan Oracle'ın her yıl düzenlediği çevre bilinci geliştirmeye yönelik yarışmasında, ödül bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı'na verildi. Adalet Bakanlığı'nca gerçekleştirilen "Ulusal Yargı Ağı Projesi" kapsamında gereksiz kâğıt tüketiminin önüne geçildi ve yılda 8000 ağacın kesilmesi engellendi.

Yargı süreci boyunca kullanılan kâğıtların yerine getirdiği işlevi, elektronik ortamda gerçekleştirebilen sistem sayesinde, T.C. Adalet Bakanlığı, dünya çapında ödüle layık görülen sayılı kamu kurumlarından biri oldu.
 

Oracle Sun'ı Satın Aldı !

Oracle, Sun Microsystems'ı 7.4 Milyar Dolar'a satın aldı. Bir süre önce IBM ile görüşmelerde bulunan Sun, bu süreçte anlaşma sağlayamamıştı. Bu satın almadan sonra Oracle'ın piyasada rakibinin kalmadığını düşünüyorum. Sparc işlemciler ve Sun server'lar üzerinde çalışan, Solaris işletim sistemine sahip Oracle'ların piyasaya hakim olacağını düşünüyorum. Tabii aklımıza takılan soruların başında MySql'in akıbetinin ne olacağı geliyor? Java'nın ise daha da iyi yatırımlar alacağını düşünüyorum. Bekleyip göreceğiz gelişmeleri...

Subscribe to RSS - oracle