mysql

MySQL ile Prefix'e Göre Birden Fazla Tabloyu Silmek

MySQL kullanıyor ve belirli bir prefix'e sahip onlarca tabloyu silmek istiyorsanız, ayrıca phpMyAdmin gibi bir araç da kullanmıyorsanız işiniz bir hayli zor. Her tabloyu tek tek silmek oldukça uzun olacaktır. Ancak aşağıdaki sorgu işinizi kolaylaştırabilir:

SELECT CONCAT( 'DROP TABLE ', GROUP_CONCAT(table_name) , ';' ) AS statement FROM information_schema.tables WHERE table_name like 'tabloprefixi_%';

TurnKey Linux ile Anahtar Teslim Sistemler

Bildiğiniz gibi pek çok açık kaynak uygulama Linux server'lar üzerinde çalışıyor. Durum böyle olunca siz de eğer bu uygulamaları kendi serverlarınızda barındırmak istiyorsanız biraz Linux bilgisine ihtiyacınız oluyor. İşin bilgi kısmını geçtim, eğer yeni bir sistem kuruyorsanız bu işlemler zamanınızı da büyük ölçüde alıyor. TurnKey Linux ise ; Google AppEngine, TomCat, phpBB, Wordpress, Lamp, Rails, Joomla, MediaWiki, Drupal 5 - 6, Lapp, Django, Mysql, PostgreSql gibi uygulamalardan istediğinizi işletim sistemi ile birlikte kuruyor ve ek özelliklerini ayarlıyor. Bu arada TurnKey'in Ubuntu tabanlı olduğunu da söyleyeyim.

Ubuntu 7.10 Üzerine Lamp Kurmak

Geçenlerde Ubuntudan yeni gutsy cd'lerim gelmişti ve bende hemen kurdum.E gerekli olan pek çok yazılım var tabiki ama bunların çoğunu Add/Remove kısmından halledebiliyoruz.Ancak orada lamp bulunmuyor :) Lamp ne diyenler varsa Linux Apache MySql Php'nin kısaltılmış hali. Lamp kurlumunu konsoldan apt-get ile yapıyoruz. Şimdi Öncelikle konsolu açın ve root hakkına sahip olun. Bunun için
sudo -i
komutunu verdikten sonra root şifresini vererek bu hakka sahip olabilirsiniz.Daha sonra sırası ile şu yolları izleyeceğiz :

apt-get install apache2

/etc/init.d/apache2 stop

/etc/init.d/apache2 start
Apache kurlumu tamamlandı.Şimdi sıra Php'yi kurmaya geldi:
apt-get install php5 libapache2-mod-php5

/etc/init.d/apache2 restart
Eveet php kurlumu da tamam.İsterseniz veritabanı bağlantısı içermeyen basit bir php dosyasını şu anda test edebilirsiniz :)

Subscribe to RSS - mysql