jquery

FlareVideo : Html5 + Jquery Video Player

Html5'in tarayıcılarda yaygınlaşmaya başlaması ile -ki pek çok tarayıcı zaten destekliyor şu anda- browserlar üzerinde çalışacak ekstra video playerlara gerek kalmayacak. Html 5 ile Tarayıcıların pek çoğu varsayılan olarak Mp4, Ogg, Flv gibi formatlara destek veriyor. Bu sayede de tarayıcı farklılıklarından, cihaz uyumsuzluklarından kaynaklanan sorunlar minimuma inecek. Örneğin html5 uyumlu video oynatıcıya sahip her sitedeki  videoları iPhone'unuzdan rahatca izleyebileceksizin.

Drupal İçerisine JQuery Plugin 'lerini Eklemek

Drupal ile geliştirdiğiniz projenize Jquery için hazırlanmış pluginleri ekleyerek çeşitli fonksiyonlar kazandırmak isteyebilirsiniz. Zaten Drupal varsayılan javascript framework'ü olarak da JQuery'yi kullanıyor. Yani JQuery kodu yazmak istediğinizde, dosyanızın başına kendinizin JQuery'yi dahil etmesine gerek kalmıyor. Ancak pluginleri tabiki eklemeniz gerekli. Bunun da bir kaç yöntemi var;

İlk yöntem temanızın .info dosyasını kullanarak eklemek. Tema klasörünüzdeki temaismi.info dosyasını açıp, içerisine scripts[] = scriptdosyasiadi.js kodunu eklediğinizde otomatik olarak o javascript dosyası sayfanıza eklenir.

İkinci yöntem olarak da page.tpl.php dosyanızı elle düzenleyerek <head></head> etiketleri arasına javascript kodunuz eklemek olacaktır. Tabii bu pek sistematik bir çözüm değil.

JQuery ve Css ile Basit Page Peel Efekti

Bazı sitelerde görmüşsünüzdür, sayfanın sağ üst kenarına mouse'unuzu götürdüğünüzde defter yaprağı gibi açılır o kısım ve altından -genellikle- bir reklam ya da tanıtım çıkar. İşte bu efekte Page Peel deniliyor. Bu uygulama genellikle Flash ile yapılsa da çok güzel ve sağlıklı çalışan, Jquery ile yapılmış bir örneğini şurada bulabilirsiniz. Çalışan demo'su da burada.

Sayfalar

Subscribe to RSS - jquery