Havacılık

Hava Trafik Kontrolörü Lisansı Nasıl Alınır? Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur?

Hava Trafik Kontrolörü Lisansı Nasıl Alınır? Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur?

Havacılığın en önemli çalışanlarından olan Hava Trafik Kontrolörleri kulelerde çalışma imkanına sahiptir ancak bu mesleği yapabilmek için öncesinde hava trafik kontrolörü lisansı almak gerekir. Gözü kulede olan ve hava trafik kontrolcüsü olmak isteyen kişiler 2 farklı yoldan bu meslekte çalışma imkanına sahip oluyorlar. Bunlardan ilki ülkemizde sadece Anadolu Üniversitesinde bulunan Hava Trafik Kontrol bölümünü kazanmakla oluyor.

Pilot Nasıl Olunur?

Pilot Nasıl Olunur?

Pilotluk günümüzün gözde mesleklerinden ve bu mesleği icra etmek isteyenler de pilot nasıl olunur sorusunun cevabını merak ediyorlar. Pilot olmak isteyen kişiler belli şartları, yani yaş, sağlık raporu, en az lise mezunu olmak gibi belli temel nitelikleri yerine getirdikleri taktirde 3 farklı şekilde pilot olma şansını elde ederler. Bunların ilki; şu an devlet üniversitesi olarak Anadolu Üniversitesinde Pilotajlık Bölümünü kazanarak 4 sene hem üniversite okuyabilir hem de Ticari Yolcu Taşımacılığı için gerekli olan lisansları elde etme şansına sahip olabilirsiniz.

Uçuş Harekat Uzmanı Dispeçer Nasıl Olunur?

Uçuş Harekat Uzmanı Dispeçer Nasıl Olunur?

Uçuş harekat uzmanı yani Dispeçer nedir derseniz, bir kaptandan daha çok sorumluluğu ve işi vardır ve aslında havacılıkta yer kaptanı adıyla ifade edilmektedir. Uçuş hareket uzmanları sorumlusu olduğu bir çok uçağı aynı anda yönetirken bu yüzden iş yükü daha fazla diyebiliriz. Bir uçağın uçuş rotasını, hava durumunu ve bir çok planlamasını yaparken kaptanla birlikte imzaları olmadan hiçbir şekilde uçak hareket edemez. Bu yükümlülükleri fazla olduğu için çok fazla kişi uçuş hareket uzmanı olmak istemez.

Subscribe to RSS - Havacılık