açık kaynak

Yeni Bir Açık Kaynak Projeye Başlamak

Açık kaynak bir proje geliştirmeye başlamak bir topluluk gücünü arkanıza almanızı sağlayarak, projenize de önemli bir güç katar. Ancak projenizin ilkelerini doğru belirlemeniz önemli. Aksi halde, açık kaynak da olsa tek başınıza ilerlettiğiniz bir proje olmaktan öteye geçemezsiniz. Açık kaynak demek sadece kodları açmak demek değil, topluluk olarak da ürünü geliştirmek demektir.

Üniversitelerin Bilgi İşlem Birimleri Hakkında Bir Söyleşi - Emin Can

Her üniversitenin bir bilgi-işlem departmanı var. Peki bu departmanlarda neler yapılıyor, teknoloji ne derece kullanılıyor, açık kaynağa destek ne durumda merak edenler için, camianın içerisinden Maltepe Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanı Emin Can ile kısa bir söyleşi yaptık.

TD: Devlet Üniversiteleri ile Vakıf Üniversiteleri arasında Bilgi İşlem alanında ne gibi farklar var?

Türkiye'deki Gezegenler!

Başlığa bakıp da gezegeni bir astronomi terimi olarak algılarsanız, elbette saçma bir cümle olduğunu düşünebilirsiniz ancak, burada kastedilen, pek çok açık kaynak uygulama topluluğunda bulunan bir içerik toplama yapısı.

Gezegen (Planet) uygulaması nedir, bunun tanımını yapacak olursak; Bir konu hakkında kendi blog ya da sitelerinde içerik üreten kişileri ve gönderilerini, tek bir ortamda toplayan yapıdır. Her feed gezegeni oluşturan sistemin bir parçasıdır.

FlareVideo : Html5 + Jquery Video Player

Html5'in tarayıcılarda yaygınlaşmaya başlaması ile -ki pek çok tarayıcı zaten destekliyor şu anda- browserlar üzerinde çalışacak ekstra video playerlara gerek kalmayacak. Html 5 ile Tarayıcıların pek çoğu varsayılan olarak Mp4, Ogg, Flv gibi formatlara destek veriyor. Bu sayede de tarayıcı farklılıklarından, cihaz uyumsuzluklarından kaynaklanan sorunlar minimuma inecek. Örneğin html5 uyumlu video oynatıcıya sahip her sitedeki  videoları iPhone'unuzdan rahatca izleyebileceksizin.

Fındık - Açık Kaynak İçerik Filtreleme Uygulaması

İçerik filtreleme, çok kullanıcılı ağlarda artık olmazsa olmazların başında geliyor. Fındık da, Türk geliştiriciler tarafından geliştirilen,açık kaynak içerik filtreleme ve analiz uygulamasıdır. Fındık ile şu özellikleri ve daha fazlasını kullanabilirsiniz:

  • Http Filtreleme (Domain bazlı,Clamav, regex, içerik puanlama, dosya tipi vs.)
  • Https Filtreleme
  • Kerberos ile Active Directory entegrasyonu
  • Web tabanlı yönetim arabirimi
  • Ldap ile basic authantication
  • ACL yönetimi için MySql desteği

Fındık ile ilgili ayrıca hazırlanan ScreenCast'ler bulunuyor. Fındık hakkında daha fazla bilgi edinmek için şuraya bakabilir, özelliklerin tamamını da şuradan öğrenebilirsiniz.

Gnome ve Özgür Yazılım Semineri

Gnome Vakfı'nın başkanı Behdad Esfahbod 27 Şubat 2009 Cuma günü 14:00-16:00 saatleri arasında İstanbul Kültür Üniversitesi, Ataköy Kampüsü, Akıngüç Oditoryumu'nda Gnome ve Özgür Yazılım konularını kapsayan bir seminer verecek.

Behdad Esfahbod , şu anda aynı zamanda RedHat firmasında yazılım mühendisi olarak çalışıyormuş.

Etkinlik ile ilgili detayları şurada bulabilirsiniz.

Ayrıca etkinliğin afişini de tam boy olarak burada görebilirsiniz.

Açık Kaynak Hakemli E-Dergi Sistemi : Open Journal System

Bir yüksekokul için hakemli e-dergi sistemine ihtiyaç vardı. Ben bunun büyük bir kısmını Drupal ile oluşturmuştum ki Google'da bir araştırayım dedim böyle spesifik bir uygulama için açık kaynak bir çözüm var mı diye? Bir de ne göreyim , OJS (Open Journal System) adında bir uygulama varmış ve tam da bizim ihtiyaçlarımız için yazılmış :) Dahası bu e-dergi yapısının dünyada bir standartı olduğu için Kanadada bir üniversite tarafından başlatılan bu proje Ulakbim'in desteği ile Türkçe'ye de çevrilmiş.

Sayfalar

Subscribe to RSS - açık kaynak