Eski Bilgisayarlar İçin En Hafif Linux Dağıtımları

Evde atıl durumda duran, Celeron 1.1 işlemcili ve 192 MB SD Ram'e sahip (128+64), 40 GB Hdd'li baya eski bir makina vardı. 2 gündür ona bir Linux kurup en azından internete girip, msn'e bağlanabilmesini sağlayıp, bu sayede de kardeşimin benim bilgisayarımı istila etmesinden kurtulmayı planlıyordum. Üzerine yeni nesil linux dağıtımlarından kurmayı denediysem de başarılı olamadım. Ubuntu 9.04, Pardus 2008.2 ve Kubuntu 7.10 girişimlerim başarısızlık ile sonuçlandı. Zira tüm bu dağıtımlarda kurulum belirli bir noktadan sonra ilerlemiyordu. Diğer alternatifleri denemenin zamanı gelmişti :)

Tabiki DSL kurma fikri aklımın ucundan bile geçmiyordu ve kurmadımda. Zira DSL kardeşimin kullanamayacağı kadar karışık bir arayüze sahip. Benim kurmayı denemeyi planladığım dağıtımlar ise Zenwalk, Slax, Xubuntu ve ArchLinux'du. Zenwalk ve Xubuntu'nun Xfce masaüstü ortamını kullanıyor olması, ArchLinux'un da tamamen benim tercihlerime göre şekillenecek olması onlara birer artı puan kazandırdı. Ben de normal şartlarda kurulumu hızlı bir şekilde tamamlanacak ve bana zaman kazandıracak olan Zenwalk'ı tercih ettim. Ve düşündüğüm gibi oldu, Zenwalk sorunsuz bir şekilde kuruldu. Eğer siz de elinizdeki eski makinaları değerlendirmek istiyorsanız aşağıdaki dağıtımları kullanabilirsiniz :

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
KoZa kullanıcısının resmi

İndirmeyi Deniyorum. Ancak Dil Seçeneği Olmadığı & Sitenin İngizlizce Olmasından ötürü Hangi Linki İndireceğime Karar Verebilirseniz Sevinirim...

Zenwalk'ı İndiricem. Ama indiremiyorum :(

Rapid Veya Diğer Upload Sitelerinden Bir Link Yahutta Direk İndirme Linki Verirseniz Çok Sevinicem....

Zenwalk'un şu anki en son sürümü olan 6.2 'yi http://zenwalk.linuxish.net/i486/zenwalk-6.2/ISO/zenwalk-6.2.iso adresinden indirebilirsiniz.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Eski bir Slackware'ci olarak yakından takip ettiğim dağıtımlardan birisidir Zenwalk. Tahmin edebileceğiniz gibi slackware tabanlı bir dağıtım. Ofisim'de kullandığım 3 işletim sisteminden de birisi ayrıca kendileri. Son derece hızlı ve stabilite konusunda da mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Masaüstü olarak Xfce kullanıyor. Bu son sürümünde OpenOffice 3.0.1'in özelleştirilip hafifletilmiş versiyonunu da eklemişler. Slackware'den farklı olarak ise bir paket yönetim sistemi bulunuyor, adı Netpkg.Depoları da gayet dolu. Zenwalk 6.0 ile ilgili sürüm notlarına buradan bakabilir, şuradan da dağıtımı indirebilirsiniz.

Linux dağıtımları hakkında yeni sürüm bilgilerini bulabileceğiniz ve tüm Linux dağıtımlarını görebileceğiniz DistroWatch , ArchLinux hakkında bir inceleme yazısı yazmış.

Dünkü MagmaLinux bildirimden sonra bu sabah ilk iş olarak MagmaLinux'un Developer versiyonunu kurdum. Kurulum arayüzü basit ve kolay olarak tasarlanmıştı ama en sıkıcı kısmı programların yüklenmesiydi. Bunda program sayısının fazlalığının da payı elbetteki var ama yine de normalinden çok daha fazla uzundu buradaki bekleme süresi.

Kurulum bittikten sonra MagmaLinux açıldı ve ben bir hayal kırıklığı yaşadım. Karşımda KDE 3.5.10 vardı. Bir Gnome taraftarı olan ben Xfce'yi bile görmeye razıyken KDE ile karşılaşınca yıkıldım açıkçası. Ayrıca, KDE'nin 4.x 'li sürümleri her ne kadar beğenilmese bile artık yeni dağıtımlarda 3.x 'li sürümlerin yerini almalı diye düşünüyorum.

ArchLinux'un yeni sürümü 2010.5 yayınlandı. Bu sürümle birlikte iso'lar CD'ler gibi Usb disklere de yazılabilir durumda.

Uzun bir süredir evde ve iş yerimdeki bilgisayarımda Ubuntu kullanıyordum.Daha öncesinde Slackware ve Fedora kullanmış birisi olarak Ubuntunun kullanıcı dostu olmasına diyecek birşeyim yok lakin pek kararlı bir dağıtım olduğunu söyleyemeyeceğim