Erasmus'a Nasıl Gidilir ve Erasmus Öğrencisi Nasıl Olunur?

Erasmus'a Nasıl Gidilir ve Erasmus Öğrencisi Nasıl Olunur?

Öncelikle Erasmus programı Avrupa devletleri ile Türkiye’nin ortak olarak geliştirdiği ve üniversiteler arası öğrenci değişimine olanak sağlayan bir programdır. Erasmus'a nasıl gidilir sorusu Erasmus öğrencisi olmak isteyen öğrencilerin aklının bir köşesinde hep vardır. Günümüzde birçok üniversitede uygulanan bu program, üniversitede başarı yakalamış öğrencilerin, dil yeterliliğini de kanıtlaması durumunda katılabileceği bir programdır. Erasmus programı ile Avrupa’da yer alan birçok ülkeye gidebilmek ve bir senelik eğitiminizi orada alabilmeniz mümkündür. Ancak gideceğiniz ülkeler okuduğunuz üniversitelere göre değişiklik gösterebilmektedir. Çünkü Avrupa devletlerindeki üniversiteler ile Türkiye’deki üniversiteler arasındaki ortak anlaşmalar sonucu erasmus programı gerçekleşmektedir. Erasmus programında öğrencinin tüm ihtiyaçları için gerekli ücretler ise üniversite tarafından belirlenerek öğrenciye sağlanmaktadır. Aynı zamanda erasmus programı ile Avrupa’da okuduğunuz bir senede derslerinizde başarıyı sağladığınız takdirde sınıf atlamaya hak kazanırsanız, Türkiye’ye döndüğünüzde de aynı şekilde okuduğunuz üniversitede de sınıf atlamış sayılırsınız.

Erasmus Programının Amacı

Erasmus programının temel amacı Avrupa devletleri ile Türkiye arasında iyi ilişkiler kurmak ve farklı ülkelerden kişilerin aynı çalışma ortamı içerisinde bulundurarak bilgi ağı kurmaktır. Bunun yanı sıra ülkelerdeki teknolojik kaynaklardan yararlanarak Avrupa ve Türkiye devletlerinin ortak projelerde yer alması hedeflenmektedir. Erasmus programı bir dil programı değildir. Bu yüzden de temel amaç dili geliştirmek veya dil için pratik yapmak değildir. Ancak günümüzde birçok üniversite öğrencisi erasmus programının bir dil pratiği olarak görebilmektedir.

Erasmus Programının İşleyişi

Erasmus programına katılmak için öncelikle okuduğunuz üniversite bölümünde iyi bir not ortalaması tutturmanız gerekmektedir. Eğer ki iyi bir ortalama tutturduysanız erasmus programın başvurarak adaylığınızı işleme aldırabilirsiniz. Üniversite öğrenci işleri bölümü yapılan başvuruları değerlendirip puan ortalaması uygun olan öğrencileri seçerek ikinci aşamaya taşımaktadır. İkinci aşamada dil bilgisi ve yeterliliği ölçülmektedir. Erasmus programına katılabilmek için üniversite aracılığıyla bir dil sınavı yapılmaktadır. Bu dil sınavından iyi puanlar yapan kişilerin, üniversitedeki ağırlıklı ortalamalarıyla birlikte belirli bir statü oluşturulur. Bu statü sonucunda belirli sayıda kişi erasmus programın kabul edilir.

Bu kısımdan sonra tercih aşaması başlar. Okuduğunuz üniversitenin birden fazla Avrupa ülkesindeki üniversite ile anlaşması olabilir. Sizde bu üniversitelerden öncelikli sıralamanızı yapıp üniversiteye iletmelisiniz. Bu tercihler sonucunda puanınızın size sağladığı öncelik sonucunda bir ülkeye kabul edilirsiniz. Bundan sonrasında yapmanız gereken ise vize, pasaport ve diğer işlemleri halledip seyahat gününü beklemektir.

Erasmus Programının Yararları

  • Erasmus programı sayesinde öğrenciler Avrupa’daki eğitim şartlarından yararlanabilir ve Türkiye’de  yapmak istediği projelerle ilgili bulamadığı imkanlardan yararlanabilir.
  • Erasmus programı öğrencilerin ufkunu açar ve daha yükseği hedefleme imkanı sağlar.
  • Erasmus programı her iki ülkenin de eğitim kalitesini görebilmeyi sağlar ve eğitim sisteminin gelişmesine ışık tutar.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Sevgili TeknoDergi okuyucuları artık burada da yazılarımı takip edebilirsiniz. Öncelikle TeknoDergi'de neden yazmaya başladım onu açıklayayım ; Bundan bir iki ay önce TeknoDergi'den yazarlık teklifi almıştım.  Fakat o zamanlar işlerimin yoğunluğundan fırsatım olmadığı için kabul edememiştim. TeknoDergi'den yazarlık teklifi almak beni gururlandırdı. Neden derseniz Türkiye'de alanındaki en başarılı sitelerden birisi diyebilirim. Türkiye'de Durupal içerik yönetim sisteminin başarıyla kullanıldığı bir site... ve bende burada olmaktan mutluluk duyuyorum.

Neyse konuyu fazla uzatmadan hemen anlatımımıza geçeyim.

Başlıktanda anlayacağınız gibi AviConverter programının nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde görsel olarak anlatmaya çalıştık. Öncelikle AviConverter programı nedir nerelerde kullanılır  kısaca bahsedeyim.

Sürekli yenilenen eğitim şekli ile farklılaşma yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, ilerleyen süreçte bu değişimlerine yenilerini ekleyecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz gün bir televizyon programında soruları yanıtlayan Ömer Dinçer bu yenilikler hakkında kamuoyuna bilgi verdi.

SEO (Search Engine Optimization) kelimesi internet ile ilgilenenler için hiç de yabancı bir kelime değil aslında. Türkçe “arama motoru optimizasyonu” olarak tanımlayabileceğimiz SEO, arama motorlarında sitelerin veya blogların üst sıralara çıkarılmasına yönelik çalışmalardır.

Online çeviri hizmetleri sayesinde artık siz de sözlük ve çeviri merkezi aramayacaksınız. Çünkü gelişmiş dünya ve teknolojisi sayesinde artık online çeviri hizmetini web siteleri üzerine kurulmuş çeviri araçları ile yapabilirsiniz.

Epey uzun süredir yayında olan bir anket var burada.