E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 2014 yılında yürürlülüğe giren ve o yıl sadece lise öğrencilerine uygulanan e-karne veli bilgilendirme sistemi, e-okul üzerinden öğrencilerin notlarını, devamsızlık bilgilerini, ağırlıklı ortalamaları, öğretmen yorumlarını karne şekline online olarak görebilmeyi sağlamaktadır. Üstelik eokul e-karne sistemi ile karneler sadece okulun son günü değil, okul yönetiminin not sistemini kaydetmesiyle de e-okul hesaplarına düşmektedir. Öğrenci veya velisi ise okul idaresinden bu e-karnenin kopyasını daha önceden alabilme imkanına sahiptir.

e-okul e-Karne sistemi yürürlülüğe girse de bu e-karneler basılarak öğrencilere dağıtılacaktır. Ancak ilerleyen süreçte lise öğrencilerine karne dağıtımı yapılmayacağı ve e-okul üzerinde bu karneye ulaşılabilinecektir. Bu şekilde velilerin e-okulu takip etme sıklığının artması ve öğrencilerin eğitimi konusunda daha ilgili olması hedeflenmektedir. Bunun yanı sıra son zamanlarda pek rastlanmasa da karnelerde yapılan oynamalar ve bu gibi küçük çaplı taktiklerinde önüne geçmek içinde e-karne sistemi küçük bir adım olmuştur. Peki karneleri iyi olan kişilere eskiden verilen Teşekkür Belgesi veya Takdirname  Belgesi verilmeye devam edecek mi? Diye soracak olursanız; Bu konuda yapılan açıklamalar doğrultusunda karneye ek olarak verilen bu belgeler, ilerleyen süreçlerde de öğrencilere verilecektir. Karne ortalaması yeten kişilere belgeler ise okul idaresi tarafından öğretmenler aracılığıyla iletilecektir.

e-Okul VBS içerisinde e-Karne dışında, SMS ile velilerin bilgilendirilmesi de vardır. Örneğin, çocuğunuz devamsızlık yaptığında, sınava girmediğinde vb. rutin okul faaliyetlerinin dışında ve okul faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmeler hem sistem üzerinden hem de sms ile velilere iletilir.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Drupal kullanarak yapılabilecek site türlerinin bir limiti yok. Yalın Drupal dağıtımını kullanarak üzerine istediğiniz yapıyı inşa edebilirsiniz. Peki Drupal dağıtımlarını hiç kullandınız mı? Pek çok hazır Drupal dağıtımı var ve bunlar sayesinde geliştirme yapma zamanınızı azaltabiliyorsunuz.

Türk Telekom’lu aileler, çocuklarının zorlu ve yoğun bir yılı geride bırakmasını ailece eğlenerek kutluyor. Çünkü XBOX 360 Türk Telekom abonelerine özel fiyatlarla onları bayilerde bekliyor.

Bisiklet, günümüzde de spor, eğlence ve egzersiz amaçlı olarak kullanılan bir alettir. Oyun amaçlı kullanımın, çocuk gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bisiklet modelleri, çocuğa üç boyutlu kavramları algılamayı, derinlik ve denge duygusunu öğretir.

Okul kıyafetleri, sınav türleri, ek sınavlar derken orta öğretime sınavsız geçiş sistemine de yeni bir model seçildi. Bugün toplanan MEB çalışanları toplantıda orta öğretime sınavsız geçiş sistemi hakkında konuştu.

Sürekli yenilenen eğitim şekli ile farklılaşma yolunda hızla ilerleyen ülkemiz, ilerleyen süreçte bu değişimlerine yenilerini ekleyecek gibi gözüküyor. Geçtiğimiz gün bir televizyon programında soruları yanıtlayan Ömer Dinçer bu yenilikler hakkında kamuoyuna bilgi verdi.