Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Drupal İle Yapılmış 10 Üniversite Sitesi

Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Drupal İle Yapılmış 10 Üniversite Sitesi

Başlık biraz uzun oldu, farkındayım, ama konuyu tam olarak özetledi. Malum Drupal, topluluklara hitap edileceği zaman kullanılabilecek en uygun sistemlerin başında yer alıyor. Bu nedenle üniversiteler de, Drupal'ı kullanmaktan çekinmiyorlar. Bilhassa ben, iki üniversitemizin Drupal'a geçişlerinde epey rol aldım. Listede de ülkemizden bir üniversite yer alıyor. Sizce en çok hangi üniversitemiz ziyaret ediliyordur ?

Aşağıda da Alexa verilerine göre, Dünyanın en çok ziyaret edilen üniversite sitelerinin içlerinde popüler olan ve Drupal kullanan ilk 10 üniversite yer alıyor:

1- Harvard Üniversitesi

2- Penn State Üniversitesi

3- Columbia University

4- The University of Texas at Austin

5- Anadolu Üniversitesi

6- Rutgers University

7- Arizona State University

8- Duke University

9- King Saud University

10- UC San Francisco

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Güvenilirliği ve esnekliği sayesinde, pek çok resmi kurum web sitelerinin alt yapısında Drupal'ı tercih ediyor. Drupal tercihinin diğer önemli nedenleri de ücretsiz ve açık kaynak olması.

Kişisel görüşüme göre en güçlü içerik yönetim sistemi olan Drupal'ın Türkiyede kullanımı da her geçen gün biraz daha artıyor.

Maltepe Üniversitesi de artık ana sitesinde Drupal kullanıyor. Drupal'ın gücü ve esnekliği, her alanda her türden web uygulamasının alt yapısını oluşturabilmesine olanak sağlıyor. Türkiye sınırları içerisinde bir üniversitenin ana sayfasının Drupal gibi güçlü bir Open Source uygulama ile geliştirilmesi bence çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

drupal.org şu anda drupal 6 alt yapısı ile çalışıyor. 31 Ekim 2013'de başlayacak çalışma ile sitenin Drupal 7'ye geçişi planlanıyor.

Drupal'a yeni başladıysanız, sizi Drupal'dan en çok soğutacak etken temaların az olması olabilir. Ancak iyi bir Drupal kullanıcısı için bu hiç sorun değildir. Zira Drupal için tema geliştirmek sanıldığından daha kolaydır.

İçerik üreten insanlar için yazılarını farklı kitlelere ulaştırabilmenin en önemli yollarından birisi de imleme siteleri.Ancak eğer herkesin kullanmadığı bir sistem kullanıyor iseniz işiniz biraz zor olabilir.Örneğin wordpress kullanan birisi için hava hoştur :) Çünkü her içerik odaklı sitenin mutlaka wordpress ile entegre olabilecek bir servisi vardır.Ancak drupal kullanıcıları bu noktada biraz sıkıntı yaşabilirler.İşte bazı içerik odaklı servisleri ile drupal'de kullanabileceğiniz yöntemler ;

Öncelikle her serviste yapacağınız iş aynı : "node.tpl.php" dosyasını açmak.Ardından ;

<?php print $content ?>

satırını bulup , kodları bu satırın altına eklemek.