Drupal'da Node Clone ile İçeriklerin Kopyasını Oluşturmak

Drupal'da eğer bir içeriğinizin birebir kopyasını oluşturmak çok kolay. Hatta standart metin tabanlı bir içerikten ziyade, örn; Webform ile oluşturduğunuz bir formun, tüm alanları ile birlikte birebir bir kopyasını üretmek istediğinizi varsayalım. Bu ve bunun gibi ihtiyaçlarınızda kullanmanız gereken tek modül Node Clone.

Modülü diğer modüller gibi aktif ettikten sonra, klonlamak istediğiniz düğüme gidip, üstte yer alan sekmelerden "Clone" butonuna bastığınızda, içerik tamamen çoğaltılıp, yeni bir içerik ekleme ekranına taşınmış oluyor. Size de yeni düğüm için varsa gerekli değişiklikleri / eklemeleri yapıp içeriği kaydetmek kalıyor.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Drupal'in özelliklerini ne kadar anlatsam da bitiremeyeceğim için , bu yönde bir uğraş vermekten vazgeçtim :) Ancak bazı durumlar vesile olursa yazıyorum tabiki.İşte bunlardan biri de eburhan'ın wordpress'in 2.6 sürümünde gelen "post revisions" özelliğinin kötü tasarlanmış olmasından bahsetmesi oldu.

Wordpress'e yeni kazandırılan bu özellikler drupal'in ilk sürümlerinden beri mevcut.Peki drupal'de içerik sürümleme (node revision) nasıl işliyor ? Nasıl aktif hale getiriliyor ?

Drupal 'ın tema yapısında yer alan en öenmli dosyalardan birisi de node.tpl.php 'dir. Daha önce page.tpl.php 'yi şurada anlatmıştım.

Node.tpl.php dosyası içeriklerin sunulduğu dosyadır. Zira Drupal'da her node (düğüm) bir içerik sayfasına karşılık gelir. Bir blog girdisi de node'dur, bir sayfa'da node'dur, özel oluşturduğunuz bir içerik tipinin kayıtlarının görüntülendiği sayfa da bir node'dur.

Drupal temalarının içerisinde yer alan node.tpl.php içerisinde kullanabileceğiniz bazı özel Drupal değişkenleri vardır. Bunlardan en çok kullanılanlar aşağıdakilerdir;

Aslında bu uygulamayı bir modül olarak geliştirip ve eksiklerini kapatıp, ayarlamalarının da yönetim panelinden yapılabileceği hale getirip yayınlamayı düşünüyordum ancak şimdilik buna ayırabilecek o kadar vaktim olmadığını gördüm.

Bundan sonra küçük küçük , drupal'de karılaşılabilen bazı sorunların , püf noktası tadında çözümlerini vereceğim.

Bazı durumlarda içeriğinizin popülerliğini ölçmek için , yazılarınızın oylanmasına ihtiyaç duyabilirsiniz.Böylelikle hangi yazıların beğenildiğini , hangilerinin beğenilmediğini tespit ederek sitenize yön verebilirsiniz.İşte böyle durumlarda drupal'de bazı alternatifleriniz var ancak bunlardan en