Drupal Sorunu : Clean Urls (Temiz Url'ler) Aktif Olmuyor

Daha önce küçük küçük drupal ipuçları vereceğimi söylemiş ve şuradaki yazıdan başlamıştım.Şimdi çoğu kişi için baş belası olan temiz adresler'i (clean urls) aktif ederken kaşılaşabileceğiniz bazı sorunlar ve çözümlerini söyleyeceğim.

Öncelikle normal olarak admin / settings / clean urls sayfasına gidip temiz url'lleri aktif etmeyi deneyin.Eğer aktif olursa zaten problem yok , eğer olmazsa .htaccess dosyanızda yer alan aşağıdaki Rewrite parametrelerinin başlarındaki # işaretini kaldırın:

# Rewrite current-style URLs of the form 'index.php?q=x'.
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]

 

Büyük ihtimalle bu kodlar htaccess'in en altında yer alıyor olacak.Şimdi de denediğinizde eğer hala aktif olmadıysa işler kötü demektir.Çünkü server'ınızın yapılanması gerekiyor ve eğer yönetim sizin elinizde değilse yapabileceğiniz birşey maalesef yok.Ancak (apache kullandığınızı varsayıyorum) httpd.conf dosyasına erişiminiz varsa , İster genel olarak ya da eğer virtual host tanımlı ise sadece etkin site için şu parametreyi <Directory></Directory> etiketlerinin arasına ekleyiniz :

AllowOverride All

Şimdi apache'yi yeniden başlatmalısınız.

/etc/init.d/httpd restart

komutu ile bu işlemi yapabilirsiniz.Bu işlemlerden sonra büyük ihtimalle sorununuz çözülmüş olacaktır.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Misafir kullanıcısının resmi

Merhaba, ben dreamhostu kullanıyorum, bir siteme drupali kurdum ve temiz urlyi etkinleştirdim. daha sonra diğer siteme de drupali kurdum fakat temiz url etkinleşmiyor sebebini anlayamadım. htaccess dosyası site dizinimde yok ve yükleme çalıştığımda kritik hata veriyor. Ama anlamadığım diğer sitemdede htaccess dosyası görünmediği halde yemiz url etkin?

htaccess dosyasının başında nokta(.) olduğu için aslında gizli bir doyadır.Yani linux onu o şekilde algılar.Kullandığınız ftp programından dolayı da dosyayı göremiyor olabilirsiniz.Htaccess olmadan çalışması mantıklı değil.

 

Eğer sitenin yıllık masraflarını karşılayacaksanız, bir "Donate" butonu koyarsam bağışta bulunacaksanız, Google reklamlarını kaldırabilirim. Aksi takdirde ürettiğim bu bilgi içeren içerikten yararlanıp yararlanmamak sizin insiyatifinizde.

Misafir kullanıcısının resmi

Ubuntu üzerinde Xampp kullanıyorum. Bu nedenle gerekli değişikliği Xampp'a ait httpd.conf dosyası üzerinde yaptım.

"AllowOverride None" ifadesini "AllowOverride All" şeklinde değiştirdim ancak maalesef sorunumu gidermedi. Tuhaf olan aynı işletim sistemi ve aynı Xampp sürümlerini defalarca kullanmış olmama rağmen ilk defa temiz url sıkıntısı yaşıyorum. Nedenini anlayamadım. Başka bir öneriniz olabilir mi?

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Drupal gün geçtikçe popülerleşmeye başlıyor ve bununla doğru orantılı olarak da akıllara takılan sorular artıyor.İlk akla gelen sorulardan birisi de arama motoru optimizasyonu drupal'de nasıl yapılabilir?

Eğer FeedBurner üzerinden rss yayını yapıyor iseniz artık rss'lerinize reklam eklemek ve bunları yönetebilmek daha da kolaylaştı.Artık adsense yönetim ekranından rss yayın reklamları oluşturabilir , bunları hangi uzunluktaki yazılarda , yazının neresinde (alt-üst) ,hangi renklerde vs. olabileceğini ayarlayıp hızlı ve kolay bir biçimde yayına alabilirsiniz.

Çok yaygın olarak kullanılan Apache server kullanırken karşılaşabileceğiniz ve çözümü basit olan bir sorundur 403 Forbidden hatası. 403 hatası, istenilen adrese istemcinin erişim yetkisinin olmadığını belirtir. Bu sorunla karşılaşmanızın bir kaç sebebi olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

Drupal varsayılan olarak diğer pek çok sisteme göre oldukça güvenli. Açık kaynak bir projeyi kullanırken güvenliği sağlamanın birinci adımı elbette güncellemeleri takip etmek ve anında uygulamak. Ancak bunun dışında saldırganlara karşı alınabilecek başka önlemler de var. Sitelerimizin güvenliği için, onların işlerini olabildiğince zorlaştırmalıyız.

Peki Drupal 7 için yapabileceğimiz ne gibi güvenlik çalışmaları var?