Drupal Okul Sitesi Dağıtımı: Julio

Drupal Okul Sitesi Dağıtımı: Julio

Drupal kullanarak yapılabilecek site türlerinin bir limiti yok. Yalın Drupal dağıtımını kullanarak üzerine istediğiniz yapıyı inşa edebilirsiniz. Peki Drupal dağıtımlarını hiç kullandınız mı? Pek çok hazır Drupal dağıtımı var ve bunlar sayesinde geliştirme yapma zamanınızı azaltabiliyorsunuz. Julio da bu dağıtımlardan biri. Hazır olarak içerisinde bir okulun ihtiyacı olabilecek temel içerik tipleri ve yetki profilleri yer alıyor.

Eğer Drupal kullanarak bir okul sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, Julio gibi bir şablon kullanabilirsiniz. Julio, duyurular, okul takımı, etkinlik takvimi, kulüpler, departmanlar, galeriler ve okulun öğretmen ve çalışanlarının yer alacağı kadro içerik türlerini barındırıyor. Varsayılan olarak gelen tasarım da responsive ve özelleştirilebilir. Julio'nun gelen özellikleri de seçimlik. Örneğin okulunuzda kulüpler yoksa bu bölümü devre dışı bırakabilirsiniz. Aşağıdaki video kısaca size Drupal Julio'yu tanıtacaktır:

Julio'nun yönetim arayüzü de teknik olmayan kullanıcılar için sadeleştirilmiş. Eğer okul sitesi şablonları arıyorsanız, mutlaka bu alternatife de gözatın. Julio'yu şuradan indirebilirsiniz.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Milli Eğitim Bakanlığı'nca 2014 yılında yürürlülüğe giren ve o yıl sadece lise öğrencilerine uygulanan e-karne veli bilgilendirme sistemi, e-okul üzerinden öğrencilerin notlarını, devamsızlık bilgilerini, ağırlıklı ortalamaları, öğretmen yorumlarını karne şekline

Drupal'in özelliklerini ne kadar anlatsam da bitiremeyeceğim için , bu yönde bir uğraş vermekten vazgeçtim :) Ancak bazı durumlar vesile olursa yazıyorum tabiki.İşte bunlardan biri de eburhan'ın wordpress'in 2.6 sürümünde gelen "post revisions" özelliğinin kötü tasarlanmış olmasından bahsetmesi oldu.

Wordpress'e yeni kazandırılan bu özellikler drupal'in ilk sürümlerinden beri mevcut.Peki drupal'de içerik sürümleme (node revision) nasıl işliyor ? Nasıl aktif hale getiriliyor ?

Drupal, ilk tasarlanmaya başladığı günden beri toplulukları bir araya getirmeyi kendisine hedef almış bir sistem olduğu için sosyal ağlar konusunda uzmandır. Drupal ile çok sağlam topluluk siteleri / uygulamaları oluşturabilirsiniz. Zaten drupal.org'un title'ına baktığınızda Community Plumbing (Topluluk tesisatçısı) ibaresini görürsünüz.

Drupal ile bir sosyal ağ sitesi oluşturmak istediğinizde ihtiyaçlarınıza göre çeşitli modülleri kullanmanız gerekecektir. Bunlardan en önemlileri (belki de her Drupal uygulamasında gereken) şunlardır ;

Drupal 'ın sınırının olmadığından daha önce defalarca bahsetmiştim. Şimdi de Drupal'ı nasıl webmail istemcisi olarak kullanabileceğinizi göreceğiz.

Eğer Drupal'ın kurulu olduğu server'da domaininize ait maillerinizi de kullanıyorsanız , Drupal siteniz üzerinden maillerini kontrol edebilir , yeni mail gönderip alabilirsiniz. İşin dahası bu işi sadece Webmail Plus eklentisi ile yapabilirsiniz. Yalnız WebMail Plus çalışabilmek için Mail Api 'ye ihtiyaç duyuyor. Webmail Plus, mail alıp göndermenin dışında pek çok özelliği de içerisinde barındırıyor.