Drupal ile Sosyal Ağ (Social Network) Sitesi Hazırlamak

Drupal, ilk tasarlanmaya başladığı günden beri toplulukları bir araya getirmeyi kendisine hedef almış bir sistem olduğu için sosyal ağlar konusunda uzmandır. Drupal ile çok sağlam topluluk siteleri / uygulamaları oluşturabilirsiniz. Zaten drupal.org'un title'ına baktığınızda Community Plumbing (Topluluk tesisatçısı) ibaresini görürsünüz.

Drupal ile bir sosyal ağ sitesi oluşturmak istediğinizde ihtiyaçlarınıza göre çeşitli modülleri kullanmanız gerekecektir. Bunlardan en önemlileri (belki de her Drupal uygulamasında gereken) şunlardır ;

Drupal, ilk tasarlanmaya başladığı günden beri toplulukları bir araya getirmeyi kendisine hedef almış bir sistem olduğu için sosyal ağlar konusunda uzmandır. Drupal ile çok sağlam topluluk siteleri / uygulamaları oluşturabilirsiniz. Zaten drupal.org'un title'ına baktığınızda Community Plumbing (Topluluk tesisatçısı) ibaresini görürsünüz.

Drupal ile bir sosyal ağ sitesi oluşturmak istediğinizde ihtiyaçlarınıza göre çeşitli modülleri kullanmanız gerekecektir. Bunlardan en önemlileri (belki de her Drupal uygulamasında gereken) şunlardır ;

 • Views: İçeriklerinizi, kullanıcılarınızı, yorumları, kategorileri ve dahasını istediğiniz şartlara ve özelliklere göre listelemenizi sağlar. Bir nevi tek satır Sql yazmadan tablolarınızdan Select yapmanızı sağlar. Oluşturduğunuz görünümleri istediğiniz adreslerde gösterebilirsiniz.
 • CCK: Özel içerik tipleri oluşturarak kullanıcılarınızdan istediğiniz formatlarda veri almanızı sağlar. Bu içerikleri de yine views yardımı ile gösterebilirsiniz. CCK'da bir nevi size yine tek satır Sql kodu yazmadan Insert ve Update yapmanızı sağlar. Ayrıca veritabanında fieldları da yine sizin belirleyeceğiniz isimlere göre kendisi oluşturur.
 • ImageCache:  Bu modül ile içeriklerde ya da galerilerdeki resimleri istediğiniz boyutlarda otomatik olarak biçimlendirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse her yazı için bir resim ataması yapmak istiyorsunuz ve bu resmin kısa görünümde farklı boyutta normal görünümde farklı boyutta olmasını, aynı zamanda orjinal boyuttaki resmin de korunmasını istiyorsanız bu işi ImageCache yapıyor. ImageCache'i profile resimleri için de kullanabiliyorsunuz. ImageCache'i kurabilmek için ImageApi modülünün de kurulu olması gerekiyor.
 • Pathauto: Yazılarınıza, kategorilerinize ve üyelerinize özel adresler oluşturmak istiyorsanız bu modülü kullanmalısınız. Örneğin; her üyenizin profil soyfasının adresinin siteadı/uyeadi şeklinde olmasını, bloglarının da siteadi/uyeadi/blog şeklinde olmasını ayarlayabiliyorsunuz. Pathauto'yu kullanabilmek için sisteminizde Token modülünün kurulu olması gerekiyor.
 • PrivateMsg: Üyelerinizin arasında Mesaj Kutusu mantığıyla çalışan bir haberleşme / mesajlaşma sistemi sağlamak istiyorsanız kullanabilirsiniz.
 • Organic Groups: Üyelerinizin gruplar oluşturmasını, bu gruplara yazılar gönderebilmelerini, diğer üyelerin de gruplara üye olabilmelerini istediğinizfe OG'yi kullanabilirsiniz.
 • FriendList:  Üyelerinm diğer üyelerini arkadaşları olarak ekleyip arkadaş listeleri oluşturmalarını sağlar.
 • Profile Plus: Kullanıcı profillerinin aranabilir olmasını sağlar.
 • User Points: Kullanıcıların site içindeki aktivitelerine göre değerlendirilmelerini ve puanlara sahip olmalarını sağlar. Bu sayede istediğiniz puanlara sahip kişileri istediğiniz rollere atayabilirsiniz.

Bu konuda o kadar çok modül var ki, hepsini detaylı bir şekilde anlatmak istesem günler alır herhalde.Bu nedenle konu ile ilgili tüm modülleri şurada görebilirsiniz.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Merhaba,

Bilgi için teşekkürler. Drupal'ın sosyal ağ siteleri oluşturmak için sunduğu FriendList eklentisi geliştirilmiyor sanırım. Bu eklenti yerine User Relationships (http://drupal.org/project/user_relationships) modülü kullanılabilir.

http://drupal.org/node/206724 adreste de kullanılabilecek başka modüllere ait bir liste mevcut.

Selamlar,

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Drupal ile eğer çok kullanıcılı bir sistem yapacaksanız , site içi özel mesajlaşma özelliği eklemek isteyebilirsiniz.Bunu çok basit bir şekilde privatemsg modülünü kurarak yapabilirsiniz. Bu modülü kurup aktif ettikten sonra menüye otomatik olarak eklenecektir.

Özellikleri :

 • Gönderilen ve Alınan Mesajları Saklama
 • Daha önce mesajlaşılan kişilerin kontakt listesine eklenmesi
 • Klasörler oluşturup , mesajları klasörlerde saklayabilme
 • Gönderdiğiniz mesajın okunup okunmadığını görebilme
 • Kullanıcıların profil sayfalarına "bu kişiye özel mesaj gönder"  linkinin eklenmesi

ilk aklıma gelen özellikleri.Basit ve iş gören bir mesajlaşma modülü. 4x ve 5x uyumlu.

 

Artık haber odaklı sitelerde olmazsa olmaz haline geldi bu manşet haber uygulamaları. İstenilen haberlerin daha görsel ve etkili bir şekilde sunulmasında gerçekten işe yarıyorlar. Ayrıca siteye de farklı bir hava katıyorlar.

Drupal'a geçmek için geç değil. Mevcut sitenizi Joomla, Wordpress, vBulletin ya da phpBB ile kurmuş olabilirsiniz. Ancak Drupal için hazırlanmış, belirtilen bu sistemlerdeki içerikleri Drupal'a aktarmanızı sağlayan modüller var.

Statik bir web sitesi hazırlamıyorsanız -ki bu durumda zaten Drupal'a ihtiyacınız yok- kullanıcılardan gelecek girdiğiniz içeriğe dair yorumlar, hem size üretmeye devam etme konusunda ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlama, hem de hitap ettiğiniz kitlenizin neye daha fazla ilgi duyduğunu anlamanız hususunda faydalı olacaktır.

Ben de o halde sitede yayınlanacak yorumlar konusunda işinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm modülleri listeleyeyim.

Öncelikle herkesin yorum yazmasını isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bunu erişim denetimi bölümünden halledebilirsiniz. İlgili yerde "yorum gönderme" ve "onaylanmadan yorum gönderme" diye iki seçenek var. 2.sini seçtiğinizde yazılan her yorum anında yayınlanır. 1.sini seçtiğinizde site adminin onaylaması için kuyruğa alınır. Naçizane tavsiyem, anonymous kullanıcılar için 1.'yi, kayıtlı kullanıcılar içinse 2.'yi seçmeniz.

Sistemi hazır hale getirdikten sonra modüllere geçelim.