Drupal için yorum yönetim uygulamaları

Statik bir web sitesi hazırlamıyorsanız -ki bu durumda zaten Drupal'a ihtiyacınız yok- kullanıcılardan gelecek girdiğiniz içeriğe dair yorumlar, hem size üretmeye devam etme konusunda ihtiyaç duyduğunuz motivasyonu sağlama, hem de hitap ettiğiniz kitlenizin neye daha fazla ilgi duyduğunu anlamanız hususunda faydalı olacaktır.

Ben de o halde sitede yayınlanacak yorumlar konusunda işinizi kolaylaştıracağını düşündüğüm modülleri listeleyeyim.

Öncelikle herkesin yorum yazmasını isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekiyor. Bunu erişim denetimi bölümünden halledebilirsiniz. İlgili yerde "yorum gönderme" ve "onaylanmadan yorum gönderme" diye iki seçenek var. 2.sini seçtiğinizde yazılan her yorum anında yayınlanır. 1.sini seçtiğinizde site adminin onaylaması için kuyruğa alınır. Naçizane tavsiyem, anonymous kullanıcılar için 1.'yi, kayıtlı kullanıcılar içinse 2.'yi seçmeniz.

Sistemi hazır hale getirdikten sonra modüllere geçelim.

 

Captcha: Kurulması gerektiğini düşündüğüm bu ilk modülün işlevi, sitenize dadanacak reklam botlarının yazılarınızın altına bir gecede yüzlerce spam yorum bırakmasını engellemek. Kurulumu ve kullanımı çok basit.  Ve sadece yorumlarda değil, tüm form gönderme işlemleri için (üyelik kaydı yapılırken, arama fonksiyonu kullanılırken, içerik oluşturulurken vb) tanımlanabilir.
Çok çeşitli versiyonları (resimde gördüğün rengi yazmaca, sorulan soruya cevap vermece, en klasiği olan verilen sözcüğü yazmaca ya da benim sitemde kullandığım verilen basit matematik işleminin sonucunu yazmaca gibi) mevcut.
http://drupal.org/project/captcha

Comment info: Yine Anonymous kullanıcılara yönelik bu modül, sisteme giriş yapmayan kullanıcıların yorum bırakırlarken kullandıkları kullanıcı adı, e-posta adresi bilgilerini aklında tutuyor. Aynı kişi sonradan gelip bir yorum daha yazacağı zaman bu bilgileri otomatik hatırlayıp kullanıcının bu bilgileri tekrar girmesine gerek kalmıyor.
http://drupal.org/project/comment_info

Comment mail: Onay bekleyen yorumları tez elden yayınlamak için kuracağınız bu modül, sitenize yeni yorum eklendiğinde size bir e-posta yolluyor. Söz konusu e-posta yorumu yazana ait tüm bilgileri de kapsadığın doğabilecek hukuki durumlarda -söz gelimi zırt pırt küfürlü yorum bırakan bir elemana yönelik- gayet güzel bir kanıt değeri görecektir :)
http://drupal.org/project/commentmail

Comment notify: Yorum yazarken pencerelerin altında "benimkinden sonra yapılacak yorumlardan haberim olsun" kutucuğu bulunur. İşte bu modülün olayı da budur. Kullanıcının kendinden sonra yapılan yorumlardan e-posta yoluyla haberdar edilmesini sağlar.
http://drupal.org/project/comment_notify

Benim kendi blogumda kullandıklarım bunlar. Bunlar dışında yorum yönetimi konusunda sizin kullandığınız modüller var mı?

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Bilgiler için teşekkürler.Benim aklıma gelen yorumlarla ilgili bir de "Block anonymous links modülü var.Bu modül de site üyesi olmayan ziyaretçilerin yorumlarında link vermelerini engelliyor.Spam yorumları engellemek için kullanılabilir.

Comment notify modülünü ekledim; fakat modülün Türkçe olmaması büyük talihsizik.

Modüllerin dil sorununu nasıl halledebiliriz?

Misafir kullanıcısının resmi

merhabalar, sizin bu sayfanızdaki gibi yorum bölümü direkt sayfanın altında açılabilir mi ben de forumlarda sıkıntı yaşıyorum mesaja cevap ver yerine en altta sizinki gibi nasıl açık yapabilirim..
not: advanced forum eklentisi yüklü...

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Google, blogger kullanıcıları için Google+ ile entegre olan yorum sistemini devreye aldı. Bu sayede bir kaç yıldır kullanılan Facebook yorumlarının bir benzeri, şimdilik sadece blogger kullanıcıları için Google tarafından kullanıma açılmış oldu.

Türkiyede son zamanlarda blog yazan insan sayısı arttı. Bu beni çok sevindiriyor çünkü, kişiye özgü alanlarda daha çok bilgi sahibi olunabiliyor, insanlarla iletişim daha iyi noktalara taşınabiliyor vs.. Bununla birlikte doğal olarak blog okuyan insanlarda arttı. Çünkü neredeyse her ilgi alanıyla ilgili bir blog açıldı, ya da genel bloglarda insanların ilgisini çekecek konular konuşuldu. Ancak blog okumayı seven, onlardan faydalanan insanlarımız nedense, tam tersi bir şekilde yararlandığı yazıdan desteğini esirgiyor.Bir yorum yazmayı çok görüyor. Acaba yazacak birşeyler mi bulamıyor yoksa “aman canım ne gerek var” mı diyor? Eğer birinci önerme doğruysa, burdan size sesleniyorum blogları takip eden arkadaşlar; ne olursunuz okuduğunuz yazıyı yorumsuz bırakmayın.

Her ne kadar ülkemizde FriendFeed kullanımı pek yaygınlaşmamış olsada barındırdığı özellik bakımından bence vazgeçilmez bir servis olan FriendFeed ülkemizde de yükselişini sürdürecektir. 

FriendFeed sosyal bir iletişim servisidir. Hemen hemen bütün sosyal ağları tek bir çatı altından takip edebileceğiniz oldukça kullanışlı bir servis diyebilirim.

FriendFeed'de yazdığınız yazılara yapılan yorumları Blogger alt yapısı ile yayın yapan blogunuza entegre etme işlemini anlatan biri İngilizce diğeri Türkçe iki tane kaynak vereceğim.

Blog 'unuzu rss üzerinden takip eden kişilerin ilgisini biraz daha arttırıp , yazınızı görüntületmek için sayfaya çekmek istiyorsanız Comment Count Image faydalı olacaktır.

Merhaba, Drupal içerik yönetim sistemine gönülden bağlı bir kullanıcı olarak fırsat buldukça Teknodergi üzerinden Drupal modül ve temaları hakkında bildiklerimi, öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım.

Paylaşımımızın daha işe yarar olabilmesi için ihtiyaç duyduğunuz şeyleri yorum kısmında belirtirseniz -bana şöyle gösterişli bir resm galerisi lazım nasıl kuracağım? ya da tüm üyelere topluca mesaj yollamak istiyorum ama nasıl? gibi- o doğrultuda işinizi görecek modülleri tanıtmaya gayret gösteririrz.

İçeriğimize şekil vermek için katkılarınızı bekliyoruz.