Drupal İçerisine JQuery Plugin 'lerini Eklemek

Drupal ile geliştirdiğiniz projenize Jquery için hazırlanmış pluginleri ekleyerek çeşitli fonksiyonlar kazandırmak isteyebilirsiniz. Zaten Drupal varsayılan javascript framework'ü olarak da JQuery'yi kullanıyor. Yani JQuery kodu yazmak istediğinizde, dosyanızın başına kendinizin JQuery'yi dahil etmesine gerek kalmıyor. Ancak pluginleri tabiki eklemeniz gerekli. Bunun da bir kaç yöntemi var;

İlk yöntem temanızın .info dosyasını kullanarak eklemek. Tema klasörünüzdeki temaismi.info dosyasını açıp, içerisine scripts[] = scriptdosyasiadi.js kodunu eklediğinizde otomatik olarak o javascript dosyası sayfanıza eklenir.

İkinci yöntem olarak da page.tpl.php dosyanızı elle düzenleyerek <head></head> etiketleri arasına javascript kodunuz eklemek olacaktır. Tabii bu pek sistematik bir çözüm değil.

Üçüncü yöntem de Drupal'ın JQuery Plugins modülünü kullanmak. Bu modülü diğer modüller gibi kurup aktif ettiğinizde, Drupal içerisinde istediğiniz bir yerde <?php ?> etiketleri arasında jquery_plugin_add('pluginadi'); komutunu vererek sayfanıza o eklentiyi eklemiş oluyorsunuz. JQuery Plugins modülünü şuradan indirebilirsiniz. Modül ile birlikte Ajax Queue, Cookie, Cycle, Expose, Flash Embed, Image Zoom, Metadata, Overlay, Scrollable, Tabs, Tooltip, Validation eklentileri de geliyor.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
logox kullanıcısının resmi

denedim fakat şu tooltip olayını halledemedim. viewsden çektiğim herhangi bir alan için üzerine gelince başka alanları nasıl gösterebileceğimi bilmiyorum. bunun için yardım edebilecek, örnek bir uygulama gösterebilecek birisi var mı?

Misafir kullanıcısının resmi

JQuery Plugins modülünü söylediğiniz yerden indirdim. modul ile birlikte diğer eklentiler gelmedi. ayrıca söylediğiniz 3 yöntemi de denedim javascipti gösteremedim. tüm destek forumlarına baktım ancak drupalde gerçekten resimli ya da videolu anlatım yok bu konuda. lütfen drupalde javascrpit nasıl gösterilir bir örnekle anlatabilir misiniz? mesela bir manşet modülü ya da slide örnepği çok işlevsel olur. teşekkürler.

Evet örneğin http://www.pcgazete.com/ajax-manset-haber-sistemleri-2.html adresindeki manşet sistemlerini drupal'e nasıl entegre ederiz. Gösterilirse süper olur. Yap bir şeyler blues. Flash'ı beceremedim bari bunu becereyim :)

eMiR kullanıcısının resmi

Üzerinde çalışmam gerekecek ama bu aralar kendi projemden dolayı ilerleyen zamanlarda bakacağım. Ama bunun yerine http://drupal.org/project/ddblock bunu kullanmayı denediniz mi ?

Maalesef o eklentiyi siteme kuramıyorum. Hostingim PHP 5 sürümünü sağlayamıyor. Bu manşet uygulamalarıyla ilgili acil cevap bekliyoruz. Lütfen!!

Misafir kullanıcısının resmi

sadece manşet modülleri için değil her konuda jquery'nin Drupal'e nasıl entegre edileceği bilgisi önemli. Lütfen birisi bu konuda yardımcı olsun. 1-2 haftadır uğraşıyorum bir türlü internetten bulduğum jquery pluginini entegre edemedim.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Bana kalırsa en iyi javascript framework'u olan Jquery ve genel olarak javascript ipuçlarını , alıştırmalarını içeren bir yazı hazırlamış smashingmagazine.Eğer jquery kullanıcısı iseniz göz atmakta fayda var.

Her ne kadar şu "otomatik" kelimesini sevmesem de burada kullanmam gerekiyordu :) Bir projede gerekli olduğu için bu tarz bir uygulamaya ihtiyaç duydum.

Örneğin sayfanızın üst kısmı çok uzun görsel ve menülerden oluşuyor ve içeriğiniz alt tarafta kalıyor. Bu durum ana sayfa için doğal karşılanırken detay sayfalarda içeriği görüntülemek için sayfayı aşağı scroll ettirmek gerekiyor. Hal böyle olunca pek çok ziyaretçi sayfadaki içeriği göremeden sayfadan ayrılabiliyor ve sayfanın yenilendiğini bile farkedemeyebiliyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Detay sayfalarda, sayfa yüklendiğinde otomatik olarak sayfayı içeriğin olduğu bölüme odaklamak !

JQuery ile hazırlanmış pek çok accordion eklentisi mevcut. Accordion'u ister menü isterseniz de direkt içeriğinizi sunmak için kullanabilirsiniz.

JQuery ile hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardan bahsetmeye devam ediyoruz. Bu sefer web sitelerimizin artık her alanında bulunan formları, nasıl istediğimiz kriterlere göre doldurtabileceğimizi göreceğiz.

jQuery öğrenmek istiyorsanız aslına bakarsanız internette çok sayıda kaynak mevcut. Ama sistematik bir şekilde baştan sona pek çok şeyi öğrenebileceğiniz düzenli eğitim serisi az.