Drupal Cms : Bunu yapan insan olamaz !

Drupal Cms : Bunu yapan insan olamaz !

Drupal bir cms(içerik yönetim sistemi)’dir.Drupal kullanarak çok kullanıcılı bir portal , bir forum , kendinize özel yada komünite bir blog veya hepsini içinde bulunduran bir site yapabilirsiniz.Drupal’in türkçe desteği de vardır.Çok geniş modül desteği ile sitenize istediğiniz özelliği entegre edebilirsiniz.

Bu modüllere örnek vermek gerekirse ;

fotoğraf galerisi(images), sohbet(chat room) , anket(advanced poll), banner ve text reklam yönetimi(advertisement), ses dosyaları(audio), arkadaş listesi(buddy list), slayt gösterisi(SlideShow) , pop3 mail yönetimi (Chekmail) , Adsense yönetimi (adsense) , anında mesajlaşma-ajax(ajaxim) , Drupal için Vbulletin (Drupal Vb) ,Flickr Api(flickr) ,Davetle üyelik(invite) , Jquery arayüzü(Jquery Interface) , LightBox (lightbox) ,Mail listesi(mailing list) , WebCam’den direk foto aktarma(mugshot) , pdf işlemci (pdfView) , Site içi mesajlaşma (privatemsg) , Quiz ekleme (quiz) , İlişkili yazılar(relatedcontents) , istatistik(webalizer) ,whm arayüzü(whm) , en çok arananlar(zeitgeist) .

Bunlar sadece bir kaçı.İhtiyaçlarınıza uygun çözümleri buradan bulabilirsiniz.Ayrıca drupal’i şuradan indirebilirsiniz.
Moülleri indirdikten sonra modules klasörünün altına aktarıp , yönetim panelinden aktif etmeniz yeterlidir.

Drupal’in  tema arşivinden’de zevkinize uygun temalardan birini seçip,kolayca sitenize uygulayabilirsiniz.

Güncelleme: Drupal'ın 8.sürümü pek yakında yayınlanacak. Ancak stabil hale gelmesi yine 1 yılı bulacaktır. Bu nedenle bir süre daha Drupal 7 tercih etmeye devam edebilirsiniz.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
gokhan kullanıcısının resmi

Ya inanın ilk jomla beyendim sonra wordpress ama drupale geçmemizi engelliyenler oldu yeteri kadar tanıtımı yapılmıyor son kullanıcı için bazen zor gibi görünsede performans açısından harika bence sizce performansı nasıl bu benim görüşüm ama sizce performansı iyimi? yüksek trafikli sitelerimde kullanmak nasip olmadı

ali er kullanıcısının resmi

joomla, wordpress gibi birçok web içerik yönetim sistemi kullanmış biri olarak drupaldeki esnekliği başka bir sistemde görmediğimi söyleyebilirim. bu yüzden drupal benim için daha önceliklidir.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Drupal'ın en önemli özelliklerinden birisidir kategorilendirme kabiliyeti. İstediğiniz sayıda sözlük ve kategori tanımlayıp bunları istediğiniz sayıda içerik türü için etkinleştirebilirsiniz. Bu işlemleri "siteniz.com/admin/content/taxonomy" bölümünden yapabilirsiniz.

Peki bu kategorilere ve etiketlere özel erişim izni vermek isterseniz ne yapacaksınız?

Yakın bir zaman içinde Drupal 8 yayınlanacak. Peki Drupal 8 yayınlandığı zaman Drupal 6'ya resmi destek verilmeye devam edecek mi? Normal şartlar altında hayır! Zira Drupal'ın kurallarında, sadece güncel sürüm ve bir önceki sürüme destek verilir. Drupal 7 geçişinde de böyle olmuştu.

Drupal ile eğer çok kullanıcılı bir sistem yapacaksanız , site içi özel mesajlaşma özelliği eklemek isteyebilirsiniz.Bunu çok basit bir şekilde privatemsg modülünü kurarak yapabilirsiniz. Bu modülü kurup aktif ettikten sonra menüye otomatik olarak eklenecektir.

Özellikleri :

  • Gönderilen ve Alınan Mesajları Saklama
  • Daha önce mesajlaşılan kişilerin kontakt listesine eklenmesi
  • Klasörler oluşturup , mesajları klasörlerde saklayabilme
  • Gönderdiğiniz mesajın okunup okunmadığını görebilme
  • Kullanıcıların profil sayfalarına "bu kişiye özel mesaj gönder"  linkinin eklenmesi

ilk aklıma gelen özellikleri.Basit ve iş gören bir mesajlaşma modülü. 4x ve 5x uyumlu.

 

Drupal 'ın sınırının olmadığından daha önce defalarca bahsetmiştim. Şimdi de Drupal'ı nasıl webmail istemcisi olarak kullanabileceğinizi göreceğiz.

Eğer Drupal'ın kurulu olduğu server'da domaininize ait maillerinizi de kullanıyorsanız , Drupal siteniz üzerinden maillerini kontrol edebilir , yeni mail gönderip alabilirsiniz. İşin dahası bu işi sadece Webmail Plus eklentisi ile yapabilirsiniz. Yalnız WebMail Plus çalışabilmek için Mail Api 'ye ihtiyaç duyuyor. Webmail Plus, mail alıp göndermenin dışında pek çok özelliği de içerisinde barındırıyor.