Drupal 7 için Şafak Hesaplama Modülü : ŞafakMatik

Uzun zamandır Drupal hakkında herhangi bir şey yazmıyorum. Yazmamaya da devam edeceğim (Bunun sebebini ayrı bir yazı olarak da yazabilirim). Ancak Drupal ile ilgili çalışmalarım elbetteki devam ediyor.

Bugün de evde vakit geçirirken -askerden de yakın zamanda gelmiş olmamın etkisi ile- böyle bir modül yazayım dedim. Gün içerisinde yazdım ve yayınladım. Şafakmatik, basit olarak bir form sunuyor ve bu form üzerinden Sülüs tarihi (askerliğe resmi olarak başladığınız tarih), Şimdiye kadar kullandığınız izin sayısı, terhis olurken alacağınız yol izni miktarı ve askerlik biçiminizi seçerek, terhis tarihinizi ve şafağınızın kaç olduğunu öğrenebiliyorsunuz.

Drupal 7 için yazdığım Şafakmatik modülünü şuradan test edebilirsiniz. Ayrıca hem GitHub üzerinden hem de drupal.org üzerinden indirebilirsiniz. Modülü yeni eklediğim için şu anda SandBox aşamasında, o nedenle Drupal'ın resmi git deposundan dosyaları git ile ya da elle tek tek indirmeniz gerekmekte. "safakmatik" isimli bir klasörün içerisine 3 dosyayı koymanız ve modules klasörüne atmanız yeterli.

Şu anda hesaplanan şafaklar kaydedilmiyor. Modül ilgi çekerse, üyelerin şafaklarını kaydetme, login olduklarında terhis tarihlerini gösterme vs. gibi ek özellikler geliştirilebilir. Yorumlarınız değerli. Önerilerinize açığım. Test edip görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Uçak Bileti kullanıcısının resmi

Kaliteli ve özgün paylaşımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim. Blogunuzu yakından takip ediyorum.

Issue açtım, kodlama standartlarında bazı iyileştirmeler yapmamı istediler. Bir kısmını yaptım. Bir kısmına da daha vakit bulamadığımdan bakamadım.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Yakın bir zaman içinde Drupal 8 yayınlanacak. Peki Drupal 8 yayınlandığı zaman Drupal 6'ya resmi destek verilmeye devam edecek mi? Normal şartlar altında hayır! Zira Drupal'ın kurallarında, sadece güncel sürüm ve bir önceki sürüme destek verilir. Drupal 7 geçişinde de böyle olmuştu.

Daha önce burada bahsettiğim gibi, Whitehouse'un resmi sitesi bir süre önce Drupal kullanmaya başlamıştı. Bu projede kendi geliştirdikleri modüllerle Drupal'ı özelleştirdikleri belliydi.

Drupal 'ın sınırının olmadığından daha önce defalarca bahsetmiştim. Şimdi de Drupal'ı nasıl webmail istemcisi olarak kullanabileceğinizi göreceğiz.

Eğer Drupal'ın kurulu olduğu server'da domaininize ait maillerinizi de kullanıyorsanız , Drupal siteniz üzerinden maillerini kontrol edebilir , yeni mail gönderip alabilirsiniz. İşin dahası bu işi sadece Webmail Plus eklentisi ile yapabilirsiniz. Yalnız WebMail Plus çalışabilmek için Mail Api 'ye ihtiyaç duyuyor. Webmail Plus, mail alıp göndermenin dışında pek çok özelliği de içerisinde barındırıyor.

Drupal 'ın 7.sürümünün geliştirilmesine bir yandan devam edilirken , bir yandan da heyecan verici gelişmeler yaşanıyor. Bir geliştirici grubu , eğer 15 Aralık tarihine kadar 7000$ 'lık bir bağış toplayabilirlerse Cck gibi mükemmel bir modülü , Drupal 'ın çekirdek yapısına dahil edecekler.

Drupal ile geliştirdiğiniz sitenizde bir form butonunu (arama formu butonu, anket'e oy verme butonu vs.) , standart görüntüsünden çıkartıp bir resim ile değiştirmek istiyorsanız yapabileceğiniz en kısa ve kolay yol bir kaç küçük css hilesidir. Örnek olarak bir butonun üzerindeki yazıyı kaldırıp , onu bir görsel ile değiştirmek istiyorsanız kullanmanız gereken kod yaklaşık aşağıdaki gibidir: