Drupal 6'ya Destek Devam Edecek mi?

Drupal 6'ya Destek Devam Edecek mi?

Yakın bir zaman içinde Drupal 8 yayınlanacak. Peki Drupal 8 yayınlandığı zaman Drupal 6'ya resmi destek verilmeye devam edecek mi? Normal şartlar altında hayır! Zira Drupal'ın kurallarında, sadece güncel sürüm ve bir önceki sürüme destek verilir. Drupal 7 geçişinde de böyle olmuştu. Drupal 7'nin yayınlandığı gün Drupal 5'e olan destek bitmişti.

Drupal 8'in beklendiği bu günlerde ise Drupal 6 için özel bir durum oluştu. Halihazırda Drupal 6 kullanan 200.000 aktif site var. Bu denli büyük bir kitle olduğu için Drupal 8 yayınlansa bile Drupal 6 desteği bir süre için daha verilmeye devam edecek. Bu süre yaklaşık 3 ay olarak öngörülüyor. Elbette 3 aylık süre çok uzun değil ancak Drupal 8 çıktıktan sonra üç ana sürümün birden geliştirilmeye devam etmesi çok büyük maliyet getirecektir. Bu nedenle Drupal 6 kullıcıları öncelikle olarak Drupal 7'ye yükseltme çalışmalarına başlayabilirler.

Konuyla ilgili Drupal.org'da yapılan resmi açıklamaya da şuradan ulaşabilirsiniz.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

drupal.org şu anda drupal 6 alt yapısı ile çalışıyor. 31 Ekim 2013'de başlayacak çalışma ile sitenin Drupal 7'ye geçişi planlanıyor.

Web dünyasındaki elimiz ayağımız olan Drupal'ın 6.5 ve 5.11 sürümleri çıktı. 6.x ve 5.x Drupal kurulumuna sahip olanlar yeni sürümleri şuradan indirip güncelleştirme işlemlerini yapmalılar.

Drupal Association, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, drupal.org'daki otomatik kurulum sayacı ile elde edilen verilere göre, dünyada Drupal kullanan site sayısının 1 milyonu geçtiğini belirtti. 15 Şubat 2014 tarihi itibariyle Drupal kullanan site sayısı 1,005,489'miş.

Uzun zamandır beklenen ve yeni bir dönem başlatacak olan Drupal 7 kararlı hale geldi ve yayınlandı.

Drupal 7'nin yayınlanması ile birlikte Drupal.Org'da da pek çok yenilik göze çarpmaya başladı. Eğer Drupal 7 ile birlikte Drupal dünyasına adım atacaksanız, özel olarak hazırlanmış şu sayfadan yola çıkabilirsiniz. Şu anda Drupal 7 için 850'den fazla kullanılabilir modül var. Drupal 7'nin çıkışı ile ilgili duyuruya ve detaylara şuradan ulaşabilirsiniz. Kısa bir Drupal 7 turu atmak isterseniz aşağıdaki video'yu izleyebilirsiniz: