Drupal 6.x Türkçe Dİl Dosyası

Her ne kadar resmi 6.x dil dosyası yapısında değilse de , hiç bir sorun çıkartmadan çalışacaktır.İşte size 6.x tr.po dosyası : Download tr.po

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Youtube, ülkelerin liderleri ile insanları buluşturuyor. Youtube World View adı verilen programda, ziyaretçiler belirlenen tarihe kadar sorularını site üzerinden gönderiyorlar.

Youtube World View'in şu andaki konuk lideri Sn. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Siz de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e soru sormak için şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Drupal 'ın tema yapısında yer alan en öenmli dosyalardan birisi de node.tpl.php 'dir. Daha önce page.tpl.php 'yi şurada anlatmıştım.

Node.tpl.php dosyası içeriklerin sunulduğu dosyadır. Zira Drupal'da her node (düğüm) bir içerik sayfasına karşılık gelir. Bir blog girdisi de node'dur, bir sayfa'da node'dur, özel oluşturduğunuz bir içerik tipinin kayıtlarının görüntülendiği sayfa da bir node'dur.

Drupal temalarının içerisinde yer alan node.tpl.php içerisinde kullanabileceğiniz bazı özel Drupal değişkenleri vardır. Bunlardan en çok kullanılanlar aşağıdakilerdir;

Drupal ile ilgilenmeye başlayan kişilerin ilk etapta en çok zorlandığı konu temalardır.Sıfırdan tema yapmayı boşverin , bir temayı modifiye edebilmek dahi bu aşamada drupal'a aşina olmayanlar için çok çok zor gelecektir.Halbuki drupal'ın tema yapısı , rakiplerine nazaran çok daha esnek , basit ve pratiktir.Temaları düzenleyebilmek ve kendinize ait özel temalar ortaya çıkarabilmek için xhtml/css bilmeli ve drupal terminolojisine hakim olmanız gerekmektedir.

Şimdi temel olarak bir drupal temasında olması gereken dosyaları inceleyelim:

Page.tpl.php : Temanızın ana şablonunun belirlendiği dosya'dır.Genel olarak tüm konum değişikliklerini buradan yaparsınız.Tema'nın ana dosyası diyebiliriz.

Her ne kadar bu eleştiriyi benim yapmam pek makbul olmasada çünkü bir film eleştirmeni değilim ama bu işlere olan ilgim ve özellikle filmlerin görsel efektlerine duyduğum hayranlıktan dolayı beni anlayacağınızı umud ediyorum…

Her ne kadar ülkemizde Recep İvedik filminden sonra popülerliğini bir nebze olsun yitirse de - :) - Facebook hala işini iyi yapan bir site.İlk zamanlar ingilizce bilmeyenler için bazı eklentiler yardımı ile site Türkçe kullanılabiliyordu.Daha sonra sessiz sedasız arka planda sürdürülen facebook'u türkçeleştirme çalışmalarına da bir yolunu bulup , girip kullanma imkanı doğmuştu.Ama artık hiçbir ek çabaya gerek kalmadan facebook'a girince site Türkçe geliyor.Ne diyelim , yurdum insanına hayırlı olsun :)