Drupal, 1 Milyon Site Sayısını Geçti

Drupal, 1 Milyon Site Sayısını Geçti

Drupal Association, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada, drupal.org'daki otomatik kurulum sayacı ile elde edilen verilere göre, dünyada Drupal kullanan site sayısının 1 milyonu geçtiğini belirtti. 15 Şubat 2014 tarihi itibariyle Drupal kullanan site sayısı 1,005,489'miş.

Yapılan başka bir araştırmaya göre, dünyanın en fazla trafik alan 100.000 internet sitesinin içinde Drupal kullananların oranı %12. Bu da Drupal'ın oldukça popüler olduğunu gösteriyor. Drupal'ı bu kadar çekici kılan şey ise elbette modülerliği ve bununla birlikte gelen esnekliği.

Drupal 8'in yayınlanması ile bu ivmenin artacağı öngörülüyor.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

drupal.org şu anda drupal 6 alt yapısı ile çalışıyor. 31 Ekim 2013'de başlayacak çalışma ile sitenin Drupal 7'ye geçişi planlanıyor.

Güvenilirliği ve esnekliği sayesinde, pek çok resmi kurum web sitelerinin alt yapısında Drupal'ı tercih ediyor. Drupal tercihinin diğer önemli nedenleri de ücretsiz ve açık kaynak olması.

Web dünyasındaki elimiz ayağımız olan Drupal'ın 6.5 ve 5.11 sürümleri çıktı. 6.x ve 5.x Drupal kurulumuna sahip olanlar yeni sürümleri şuradan indirip güncelleştirme işlemlerini yapmalılar.

Yakın bir zaman içinde Drupal 8 yayınlanacak. Peki Drupal 8 yayınlandığı zaman Drupal 6'ya resmi destek verilmeye devam edecek mi? Normal şartlar altında hayır! Zira Drupal'ın kurallarında, sadece güncel sürüm ve bir önceki sürüme destek verilir. Drupal 7 geçişinde de böyle olmuştu.

Uzun zamandır beklenen ve yeni bir dönem başlatacak olan Drupal 7 kararlı hale geldi ve yayınlandı.

Drupal 7'nin yayınlanması ile birlikte Drupal.Org'da da pek çok yenilik göze çarpmaya başladı. Eğer Drupal 7 ile birlikte Drupal dünyasına adım atacaksanız, özel olarak hazırlanmış şu sayfadan yola çıkabilirsiniz. Şu anda Drupal 7 için 850'den fazla kullanılabilir modül var. Drupal 7'nin çıkışı ile ilgili duyuruya ve detaylara şuradan ulaşabilirsiniz. Kısa bir Drupal 7 turu atmak isterseniz aşağıdaki video'yu izleyebilirsiniz: