Drupal Özel Mesaj Modülü : Privatemsg

Drupal ile eğer çok kullanıcılı bir sistem yapacaksanız , site içi özel mesajlaşma özelliği eklemek isteyebilirsiniz.Bunu çok basit bir şekilde privatemsg modülünü kurarak yapabilirsiniz. Bu modülü kurup aktif ettikten sonra menüye otomatik olarak eklenecektir.

Özellikleri :

  • Gönderilen ve Alınan Mesajları Saklama
  • Daha önce mesajlaşılan kişilerin kontakt listesine eklenmesi
  • Klasörler oluşturup , mesajları klasörlerde saklayabilme
  • Gönderdiğiniz mesajın okunup okunmadığını görebilme
  • Kullanıcıların profil sayfalarına "bu kişiye özel mesaj gönder"  linkinin eklenmesi

ilk aklıma gelen özellikleri.Basit ve iş gören bir mesajlaşma modülü. 4x ve 5x uyumlu.

 

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

PrivateMsg 'nin 6.x versiyonu indirilebilir durumda ve yayınlandı. Şu anda Rc2 aşamasında ama ben bir siteme kurup denedim sorun yok gibi duruyor.Aynı zamanda yeni halinde mesajlaşamlar FaceBook stilinde kullanıcı resimleri ile birlikte gösteriliyor.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Drupal bir cms(içerik yönetim sistemi)’dir.Drupal kullanarak çok kullanıcılı bir portal , bir forum , kendinize özel yada komünite bir blog veya hepsini içinde bulunduran bir site yapabilirsiniz.Drupal’in türkçe desteği de vardır.Çok geniş modül de

Drupal'ın ne kadar esnek ve özelleştirilebilir bir sistem olduğunu defalarca buradan dile getirdim. Yazdığınız bir modül ile tüm istediklerinizi yapabilir ve bunun yanında binlerce Drupal modülünün de katkısıyla işinizi geliştirebilirsiniz.

Drupal ile hazırladığınız bir sitede içerik türlerine erişimi rollere göre rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.Peki ya ziyaretçilerin (anonymous - misafir-) sadece içeriğin ön izleme (teaser) kısmını görebilmesini ancak tam sürümünü (full node) sadece üyelerin görebilmesini nasıl sağlarsınız?

Drupal 'da varsayılan olarak bir kullanıcı sisteme giriş yaptığı zaman kendi profil sayfasına yani /user adresine yönlendirilir. Bazı durumlarda kullanıcı giriş yaptıktan sonra farklı bir adrese yönlendirmek isteyebiliriz. Bu işlemi basitçe yapabilmek için kullanmanız gereken modül ise Login Destination.

Bu modülü kullanarak giriş yapıldıktan sonra gidilecek adresi belirleyebilir , Php Snippet özelliği ile biraz kod yazarak örneğin login olan kullanıcıya ya da rolüne göre farklı sayfalara yönlendirebilir , yine isterseniz modülün yönetim ekranından biraz kod ekleyerek hangi şartlar altında yönlendirmenin çalışıp çalışmayacağını da belirleyebilirisiniz.

Drupal ile ilgili her yazımda ne kadar züpper bir sistem olduğunu söylemekten sıkıldım valla :) Ama gerçekten öyle.

Neyse efendim şimdiki konumuz drupal ile özel formlar hazırlamak.Nedir bu özel formlar derseniz de ; istediğiniz sayıda istediğiniz türde(textbox-combo-list-option-check) alan oluşturup , bunlardan istediklerinizi doldurulması zorunlı istediklerinizi serbest yapıp , ister mailinize gönderilmesini , isterseniz de veritabanında saklanmasını(ki aslında her halükarda saklıyor) sağlayabileceğiniz formlardır.

Bu şekilde kullanıcılardan istediğiniz bilgilerin alınıp işlenmesini sağlamak istiyorsanız yapmanız gereken tek iş Web Form modülünü kurmak.