Dokunmatik Ekran Nasıl Temizlenir?

Dokunmatik Ekran Nasıl Temizlenir?

Eğer dokunmatik ekranlı telefon ya da tabletiniz varsa ve gün içerisinde elden ele dolaşıyorsa telefonu ya da tableti alıp baktığınızda ekran yüzeyi parmak izinden geçilmiyordur. Kullanılan ortama bağlı olarak ekran yağlı hatta tozlu bile olabiliyor. Peki bu dokunmatik telefon ekranı ne ile nasıl temizlenir?

Son kullanıcıların kendi başlarına uygulayabilecekleri kolay telefon ekranı temizleme yöntemleri bulunmakta. Normal şekilde standart bir bezle sildiğiniz taktirde ekranı temizlemiş olmuyorsunuz, aksine kiri ve yağı eşit miktarda ekranın her yanına yayıyorsunuz. Size anlatacağımız bu teknikle hem kısa sürede işinizi halledeceksiniz hem de temiz bir iş çıkartmış olacaksınız.

Ilk başta söylebileceğim şey, telefonun dokunmatik ekranının kirlenmesini önlemek için ekran filmi yaptırabilirsiniz fakat bu sadece çizilmeyi önleyecektir, o da bir yere kadar ama temizlik için aynı şeyi söyleyemeyeceğim maalesef. Çünkü bu ekran koruyucuların yağlı parmaklar için yapabilecekleri herhangi bir şey yok. Başta da belirttiğimiz gibi sadece ekranı hafif çiziklerden korur. Bu yöntem biraz masraflı olabilir, zira herkes kendi başına ekran filmi kaplayıp kirlendikce bunu değiştiremez. Ekran koruyucu filmler hem resistif hem de kapasitif ekranlara uygulanabilir. Ama dediğimiz gibi sürekli değiştirmenin maliyeti biraz fazla olabilir.

Şimdi anlatacağım dokunmatik ekran temizleme metodu ise daha kolay uygulanabilir ve uygun fiyata yapılabilir bir işlem. Lazım olan malzemeleri sayalım;

 • Mikro-fiber Bez
 • Arabaların silecek sularına konan yağmur kaydırıcı. Evet bu sıvı sayesinde araç camlarında yağmur kayar gider. Alışveriş sitelerinde ve marketlerde kolayca bulunabilir. Fiyatları 10-18TL arasında değişiyor.
 • Normal içme suyu.

Malzemeler bu kadar. Olay mikro fiber bezde bitiyor arkadaşlar. Mikro fiber bezin kaliteli olanlardan olduğuna emin olun. Piyasada bir çok fiyat aralığında çok sayıda mikro fiber bez bulmanız mümkün. Bu bezi bir defa alıp uzun süre kullanacağınzıdan kaliteli olmasına özen göstermenizi tavsiye ederim. Bu bezlerin fiyatları çok uçuk miktarlar değil endişelenmenize gerek yok. Tablete ya da telefona sürmeden önce isterseniz bir gözlük ya da normal camda bezi deneyin, iz ve pamuk bırakıyor mu emin olalım. Eğer bezimiz kaliteliyse kiri ve tozu sökmesi gerekiyor.

Artık herşey hazırsa yapmamız geekenleri adım adım görelim. Doğru sonucu almak için yazılanları sırasıyla uygulamanız gerekir arkadaşlar. Ve elektronik cihaz üzerinde işlem yaptığımız için kullanacağımız sıvı miktarlarına da dikkat etmek gerekiyor. Hak verirsiniz ki tüm tüpü ekrana boşaltmak cihazın bozulmasına yok açabilir. Aynı şekilde bezi ıslatırken de dikkatli olmak gerekiyor abartılı bir şekilde ıslanmamalı. Tablet ve telefon ekranını silerken de bezi fazla bastırmaktan kaçının. Buradan sonra yapacaklarınız tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

 1. Tablet ekranını mikro fiber bezin kenarıyla, küçük bir kısmıyla ve çok az bir miktar silin. Yani dolu dolu ekranı ıslatmayacak miktarda, nemlendirecek kadarı yeterli.
 2. Ekranı iyice kuruyana kadar, sanki kutusu yeni açılmş gibi görünecek şekilde mikro fiber bezin kuru bir köşesiyle iyice silip temizliyoruz.
 3. Ekranı farklı köşelerden, evirip çevirerek, farklı ışık açılarından incelereyerek, uzaktan – yakından iyice inceleyin ve hiç toz ya da iz kalmadığından iyice emin olun.
 4. Eğer herhangi bir iz ya da toz bulursanız 1. ve 2. Adımı tekrarlayın. Gerekirse gün ışığına çıkın ve ekranı orada kontrol edin.
 5. Mikrofiber bezin bi koşesini hafifçe nemlendirin ve üzerine araba camı yağmur kaydırıcıdan abartmadan, ortalama bir çay kaşığı kadar dökün.
 6. Dairesel hareketlerle ve nazik bir şekilde bunu tablet ekranına uygulayın, ekranın tamamnın bu yaptığımız karışımla silindiğinden emin olun. İlk başta hem su hem de yağmur kayrıdıcı olduğu için ekranınızda su tanecikleri olack ama sorun değil, bu normal bir durum. Ekran kuruyana kadar ve ekran üzerinde bulanık bir görüntü olana kadar dairesel hareketlerle silmeye devam edin. Ekran kirli gibi görünecek ama endişelenmenize gerek yok. 
 7. Yine mikro fiber bezin bir ucunu hafifçe nemlendiriyoruz. Tablet ekranındaki puslu, kirli görüntü kaybolana kadar silmeye devam ediyoruz.
 8. Kirin büyük kısmı silindikten sonra, ıslak bezle silerken illa biraz leke kalacaktır. Bu aşamadan sonra bezin tamamen kuru tarafıyla nem, kir, iz ne varsa kaybolana kadar iyice siliyoruz.
 9. Ekran iyice temizlendikten sonra parlak ışık altında, gün ışığını tercih ediyorum, farklı yönlerden bakarak ekranı kontrol edin. Eğer leke kir varsa tekrar 5 adımdan başlayıp ekrana yağmur kaydırıcı uygulamak gerekecek.
 10. Bundan sonra da tabletimizin ekranı elbette kirlenmeye devam edecek ama eskisi gibi silmek için dakikalarca uğraşmayacağız. Mikrofiber bez ile ya da normal bezle bir defa sildiğimizde kolayca temizlenecek. Yağmur kaydırıcıyı kullanmamızın nedeni kirin, tozun tablet ekranına yapışmamasını sağlamaktır.

Bu işlemi uyguladıktan sonra artık ekranımız daha az ve zor kirlenecek. Kirlendiği taktirde de yapmanız gereken çok basit. Mikrofiber bezle silmek. Bu ekran kirlenmesi için mükemmel bir çözüm değil tabiki. Fakat ev ortamında yapabileceğinizin en iyisi diyebiliriz. Tekrar değinmek gerekirse arkadaşlar, ekrana uygulayacağınız sıvı miktarına dikkat edin, yüksek miktarda kullandığınzı taktirde kasa kenarından ya da tuş diplerinden içeri sızma yapar ve cihazınız kullanılamaz hale gelebilir. Yine araba ekranı yağmur kaydırıcı alırken de özel formüllü uçuk fiyatlı birşey almanıza gerek yok. Standart fiyatlarda çok küçük tüplerde alabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Facebook geçtiğimiz günlerde Graph Search özelliğini devreye aldı. Bu özellik ile artık profilinizde paylaştığınız her şey daha kolay ulaşabilir oluyor.

AMD'den yapılan açıklamayla birlikte Microsoft DirectX 11 ve ATI Eyefinity çoğul ekran teknolojisini destekleyebilen ilk ve tek ekran kartı olma özelliğine sahip ATI Radeon HD 5970 tanıtıldı.

Android işletim sistemli  telefonların tercih edilmesinin sebebi  birçok yazılımı, uygulamayı  açma imkânı sunmasıdır.

Air, iPad modellerinde ortak kullanılan bir serinin ismi artık. Yani yeni üretilen iPad modelleri muhakkak Air eklentisine sahip oluyor. iPad Air, bu popüler tablet serisinin beşinci jenerasyon modeli. Piyasada Surface gibi rakipleri olsa da, fark yaratmayı ve aradan sıyrılmayı hala beceriyor.