Doğal Afetler ve Ülkeler

Doğal afetler bütün dünya ülkelerinde yaşanmaktadır. Can ve mal kaybı yaşanmasına neden olan doğal afetler, birçok farklı nedenle, birçok farklı şekilde gerçekleşmekte ve insanları tedbir almaya itmektedir.

Sel felaketinin en sık ve ağır yaşandığı ülkelerin başında Hindistan gelmektedir. Depremin ise oldukça şiddetli yaşandığı ülke şüphesiz Japonyadır. Ayrıca okyanusa kıyısı olan ülkelerde tayfun, hortum ve tsunami gibi afetler sık sık yaşanmaktadır.

İnsanlar yaşadıkları süre içinde en öncelikli ihtiyaçları güvendir. İnsanoğlu güvende olmak ister. Haliyle doğal afetler insanoğlunu maddi anlamda etkiledği gibi manevi anlamda da yıkıma uğratabilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı dünya üzerinde afet konularına gerekli önemi gösteren ülkeler, afetlerden korunabilmek için birçok farklı tedbirler almakta ve birçok farklı teknolojiler geliştirmektedir.

Japonya tam anlamıyla bir deprem ülkesidir. Ancak Japonya'da yaşanan depremlerin şiddeti ne kadar büyük olursa olsun, Japonya'da herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmamaktadır. Şüphesiz bunun en temel nedeni Japonların kendilerini ve inşaat teknolojilerini bu yönde geliştirmeleri ve özellikle depreme karşı bilinçli bir halk oluşturmaları olarak görülmektedir.

Amerika okyanus kıyısında bir ülke olduğu için tayfun afetini sık sık yaşamaktadır. Ancak tayfunu engelleyebilmek mümkün değildir. Ama Amerika bu afet karşısında gerekli tedbirleri almaktadır. Gerek yapılan evlerin yer altı sığınağı bulunmasıyla gerekse de uzun vadeli meterolojik bilgiler sağlayıp, yerleşim yerlerinin önceden boşaltılmasıyla insanların can güvenliğini sağlamaktadır.

Bizim ülkemizin de bir deprem ülkesi olduğu ve çok sayıda yıkıcı fay hattının tam üzerinde olduğu unutulmamalı ve geçmişte yaşanan felaketlerden, yüksek miktardaki can kayıplarından ders çıkarılarak bir an önce gerekli önlemler alınmalıdır.

Dünya üzerinde tüm ülkelere göre yaşanan doğal afetleri şuradan görebilirsiniz. 

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Öncelikle RHCE nedir ondan biraz bahsedelim.RHCE'nin açılımı Red Hat Certified Engineer'dır.Yani Sertifikalı RedHat Mühendisi.Tabiki bu ünvanı kazanabilmek için öncelikle bir sınava girmek gerekiyor : Rhce sınavı.

RHCE sınavı beş buçuk(5.5) saat sürüyor.Sınav bir bilgisayar laboratuvar'ında yapılıyor.İlk 2,5 saatinde problem çözme , son 3 saatinde de sıfırdan bir sistem kurulumu ve konfigürasyınlarını içeriyor.

Merak edenler için söyliyeyim RHCE sınavı ülkemizde 500$-600$ arasında değişen fiyatlarda yapılıyor.Bu fiyat sadece sınav ücreti.Eğer sınavdan önce kursa vs. gitmek isterseniz de tabiki bu mebla artıyor.

Teorilere göre yaklaşık 4.5 milyar yıl sonra güneş sistemi varlığının sonuna gelecek. Güneşin tamamen sönüşünden sonra Dünya üzerindeki yaşam yaklaşık 6 ay içerisinde sonra erecek tüm gezegenin buzullar ile kaplanmasına neden olacak. Bu sona göre Dünya dışında yaşamı aramak insanların fantezilerinden öte olası bir felakete karşı alabilecekleri bir önlem olarak görülmekte. Bir diğer senaryo ise Güneşin etkisinin artması sonucu Dünya üzerinde tüm suların buharlaşması ve yaşamın sona ermesini öngörmektedir.

Tüm dünyanın ilgi odağı bugünden itibaren Güney Afrika 2010 Dünya Kupası'nda olacak. Eğer siz de bir futbol tutkunuysanız, dünya kupasındaki gelişmeleri Google servisleri sayesinde anında takip edebilirsiniz.

Avea, Amerika’da “büyük felaket” olarak adlandırılan Sandy Kasırgası’ndan müşterilerinin etkilenmemesi için harekete geçti.