Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Deprem Sırasında Yapılması Gerekenler

Birçok bölgesi deprem kuşağında olan ülkemizde deprem sırasında aniden gelişen olaylar nedeniyle çok hızlı düşünülmeli ve hareket edilmelidir. Deprem anında oluşabilecek can kayıpları ve ciddi hasarları önlemek adına önceden hazırlık yapılması ve bilinçli olunması gerekmektedir.

Bu yazımızda deprem anında yapılacaklar ve deprem anında neler yapmalıyız gibi sık sorulan sorular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Deprem sırasında neler yapılmalı? Deprem anında nasıl korunmalıyız?

Eğer bir bina içerisinde bulunuyorsanız paniğe kapılmadan hareket etmelisiniz. Özellikle sarsıntı derecesi yüksek olan bir deprem sırasında hareket etmek mümkün olmayacaktır bu nedenle yapacağınız ilk şey çömelmek ya da en yakında bulunan masa, kapı ve mobilya gibi araçların altına sığınmak olacaktır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta sabitlenmemiş dolap, raf vb. eşyalardan uzak durmalısınız. İçi dolu ve üzerinde beton düştüğü zaman zor ezilecek sandık gibi eşyaların yanları hayat üçgeni oluşması açısından daha güvenlidir.

Bir masa ya da mobilya altına sığındıysanız sıkıca tutunarak sarsılma ya da yıkılmaya karşı masayla birlikte hareket etmeye hazır olmalısınız. Olabildiğince camlardan uzak durmalı ve çevrenizde bulunan kişileri aynı şekilde yönlendirmelisiniz.

Peki deprem sırasında dışarıdayken ne yapılmalı diyorsanız; Bulunduğunuz ortam bir sinema, tiyatro gibi kalabalık bir alan ise kesinlikle asansörlere yönelmemeli yine koltuk vb araçların çevresinde kendinizi korumaya almalısınız.

Deprem anında bir bina dışındaysanız çatı ya da bina üzerinden size zarar verebilecek parçalardan korunmak adına binadan uzaklaşmalı çevreden gelebilecek zararı minimuma indirmelisiniz.

Araç içerisinde deprem anını yaşamanız durumunda ise trafikten ve köprü, üst geçit gibi alanlardan uzaklaşarak boş bir yol üzerinde beklemelisiniz.

Unutmayın, deprem sizi öldürmez, binalar ve bilinçsiz olmak öldürür.

Genel Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Anında mesajlaşma programları insan hayatında neredeyse bir dönüm noktası oldu.Gelişen teknoloji ile görüntülü/sesli iletişime de olanak tanıyınca vazgeçilmesi zor bir araç haline geldiler.Telefon faturalarının azalmasında da büyük etkisi var tabiki :)

Pek çok protokol ve program var bu işi yapabilecek.Tercihler ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendiğine göre karar da sizin tabiki.Ben tercihi Linux platformunda kullandığım pidgin'den yana kullanıyorum.Windows desteği de var ;) Ayrıca msn,icq,jabber,yahoo,aol vs.. daha pek çok protokolü tek bir program üzerinden kullanabilirsiniz.

Bunun dışında windows ortamında kullanabileceğiniz Digsby ve Trillian gibi alternatif programları da deneyebilirsiniz.

Bilgisayar oyunları çağımızda her geçen gün müthiş bir gelişme yaşıyor. Yenilenen teknolojiler, çizimler, ortam modellemeleri, insan modellemeleri, grafik motorları vs. Tabi bir yerde pazar olarak da oldukça büyük.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, “OSS” yazıp bir boşluk bırakarak TC kimlik numarasını 3366’ya SMS atan üniversiteli adayı müşterilerine, ÖSS 2009 sınav sonuçlarını, açıklandığı gün anında gönderecek.

Turkcell’in bu servisinden yararlanmak isteyen üniversite öğrencisi adayı Turkcell’liler, sınav sonuçlarını öğrenmek için ön kayıt  da yaptırabilecek. Sonuçlar açıklanmadan önce "OSS boşluk TC Kimlik numarası”nı 3366’ya SMS atan Turkcell’liler, sisteme kayıt yaptırmış olacak ve sonuçlar açıklandığı anda sınav sonuç bilgisi ceplerine gönderilecek.

Turkcell aboneleri bu servis için  8 SMS / 16 kontörle ücretlendirilecek.

Tuborg, "adam gibi bira" adında bir kampanya başlatmış. 100% Malt'tan üretilen ürünlerinin diğer biralardan farkını ve kalitesini anlatmışlar. 10 soruluk da küçük bir test var. Bu testin cevapları da zaten sitedeki metinlerde mevcut.

Doğal afetler bütün dünya ülkelerinde yaşanmaktadır. Can ve mal kaybı yaşanmasına neden olan doğal afetler, birçok farklı nedenle, birçok farklı şekilde gerçekleşmekte ve insanları tedbir almaya itmektedir.