Daihatsu Terios: Yollarımızın Küçük Eniştesi

Daihatsu Terios: Yollarımızın Küçük Eniştesi

Başlıkta küçük enişte dediğime bakmayın, Daihatsu Terios, boyundan büyük işlerin aracıdır. Biraz da bundan dolayı küçük enişte yakıştırması yaptım. Terios, ülkemizden çekilmiş olan Daihatsu'nun SUV sınıfındaki yegane aracıdır. Yine kendi sınıfının fiyat/performans araçlarının ilk sıralarında yer alır. Daihatsu Terios, ülkemizde 1.nesil ve 2.nesil olmak üzere iki farklı ana modelde bulunmaktadır.

1.Nesil terioslar 2006 yılına kadar, 2.nesil terioslar ise 2006 yılından 2011 yılına kadar olan modellerde satıldı ülkemizde. 1.3 ve 1.5 motor seçeneklerine sahip aracın otomatik vites seçeneği de bulunuyor. Japon otomobillerinin sorunsuzluk ilkesi, bu araçlarda da kendisini gösteriyor ve kullanıcılarına bakımlarını düzenli yapmaları halinde minimum sorun çıkarıyor.

Eski kasa Terioslar biraz dar görünse de özellikle yeni kasa Terios, tasarımı ile pek çok kişinin beğenisini kazanan bir araçtı. Küçük ve 4x4 bir SUV isteyenlerin, uygun fiyatla alabileceği belki de yegane araç olması, bana sorarsanız hala alternatifsiz olmasına neden oluyor. Tabii Çin'li rakiplerini saymazsak. Daihatsu Terios dururken ben tercih etmem açıkçası.

Özellikle şehirde kullanabileceğiniz, yüksek, karda kışta sorun çıkarmayacak, hafif offroad özellikleri de olan dört çeker bir araç arıyorsanız, hala ikinci el bir Terios'u alternatifleriniz arasına alabilirsiniz.

Daihatsu, Türkiye'den çekilmeden önce bazı araçlarında direkt satarken LPG'li olarak da satabiliyordu. Eğer yakıt ekonomisi için lpg'li bir araç düşünüyorsanız, bu şekilde mağaza çıkışı lpg'li olan araçlara da bakabilirsiniz.

Yeni nesi Daihatsu Terios'un iç mekanı da aşağıdaki gibi. Tabii Silver, Prime, Gold, Galaxy gibi paketlere göre farklılıklar gösterebiliyor arabanın sunduğu donanımlar.

Eski kasa Terios'lar ise daha çok Offroad'cıların üzerinde modifiye yaparak proje amaçlı kullandıkları araçlardır. Elbette şehir içerisinde de çok görürsünüz ama offroad amacıyla, Suzuki Jimny ile birlikte uygun fiyatı sebebiyle tercih edilebilir.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Günümüzde herhangi bir bankada hesabı olmayan kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar az.

Mitsubishi Colt, Türkiye'de değeri çok bilinememiş, arabayı almadan, satacağı günü düşünen kişilerce "tutulmayan" olarak nitelendirilen, aslında tam bir fiyat/performans aracı. Ne yazık ki, ülkemizde satışı 2012 yılı itibariyle sonlandı.

Daha önce Google'ın Android Wear işletim sisteminden bahsetmiştim. Görünen o ki, akıllı saatler ve Android Wear hayatımıza beklenenden daha hızlı girecek.

2013 eğitim yılının başlamasıyla birlikte eğitim dünyasında kara günler yaşanmaya başladı. Yapılan araştırmalara göre 2012 yılından itibaren yaklaşık olarak 136 bin öğrenci okulu bıraktı.

Evde atıl durumda duran, Celeron 1.1 işlemcili ve 192 MB SD Ram'e sahip (128+64), 40 GB Hdd'li baya eski bir makina vardı. 2 gündür ona bir Linux kurup en azından internete girip, msn'e bağlanabilmesini sağlayıp, bu sayede de kardeşimin benim bilgisayarımı istila etmesinden kurtulmayı planlıyordum. Üzerine yeni nesil linux dağıtımlarından kurmayı denediysem de başarılı olamadım. Ubuntu 9.04, Pardus 2008.2 ve Kubuntu 7.10 girişimlerim başarısızlık ile sonuçlandı. Zira tüm bu dağıtımlarda kurulum belirli bir noktadan sonra ilerlemiyordu. Diğer alternatifleri denemenin zamanı gelmişti :)