Daha Hızlı İnternet İçin : Google Public DNS

Google yeni bir hizmeti kullanıma açtı : Public DNS. Google'ın Public DNS servisi ile vermeyi vaad ettiği şey ise daha hızlı bir internet. Bir site adresini tarayıcınıza yazdığınızda bunu daha hızlı çözümleyip size cevap vermeyi amaçlıyor.

Google'ın bu yeni hizmeti hali hazırda pek çok kullanıcının tercih ettiği Open DNS servisinin popülaritesini ne yönde etkileyecek bunu zaman gösterecek ama pek çok Google sevdalısının hemen servisi kullanmaya başlayacağı da kaçınılmaz bir gerçek.

İnternet tarihinde biraz eskiye doğru baktığımızda herkes gizli networkler üzerinden internete çıkmaya çalışırken şimdilerde pek çok bilginin kayıt altında tutulduğu bu gibi proxylerin kullanımı ve popülaritesi artıyor. Google da elbette bu hizmetini kendi çıkarları doğrultusunda, en basitinden Data Mining için kullanacak.

Google Public Dns'i kullanabilmek için ağ yapılandırmanızdan Dns adreslerinizi 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 yapmanız gerekiyor. Konu ile ilgili resmi açıklamaya da şuradan ulaşabilirsiniz.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Google Plus, çeşitli yollarla kullanıcı sayısını arttırmaya çalışıyor. Bu kapsamda faydalı olabilecek bir girişim de bugün hayatımıza girdi. Google servislerini Google Apps hesapları ile kullanan kullanıcılar için Google+'a giriş yolu da açıldı.

Google Plus, bir eksiğini daha tamamladı. Facebook'da özellikle markaların kullanıcıları ile iletişime geçmek için kullandıkları Page özelliğinin bir benzerini Google+ için aktif etti. Firmalar için Google+ olarak nitelendirebileceğimiz Google Plus Pages için hazırlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Google'ın kitap arama servisini ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Google bu servis ile günde yaklışık 3500 kitabı tarıyor. Bazı nimetlerden yararlanmak için engelleri aşmanız gerekir. Google'ın karşısındada bir engel vardı. Amerikan Yayıncılar Birliği  bu işin izinsiz yapıldığını idda ediyordu. Google problemi halletti. Nasıl mı?

Google 125 Milyon $ ödeyerek kitap tarama işlemini yasal hale getirdi. Ve önünde bir engel kalmadı.

Sözleşmeyi “Google Kitap Arama Hesap Görme Sözleşmesi” adresinden  Türkçe inceleyebilirsiniz.