CushyCms ile Statik Sayfalarınızı Dinamik Olarak Yönetin

Günümüzde içerik yönetim sistemleri aldı başını gidiyor.Her türden ve her büyüklükteki siteleri uygun cms'ler kullanarak yapabilmek mümkün artık.Ya peki eski statik html siteleriniz ne olacak? Birileri bunun için de bir şey düşünmüş ve onları da online olarak bilgisayarımızdaki html editörleri kullanmadan düzenlemenin bir yolunu üretmişler :) Evet bu icat CushyCms. Merak ettiyseniz nasıl işlediğine bakalım şimdi de :

Öncelikle siteye üye oluyorsunuz.Ardından önünüze gelen pencerede "Add a Site" a tıklıyorsunuz.Bu bölümde sitenizin adresini ve ftp bilgilerini veriyorsunuz.Doğru kullanıcı adı ve şifresini vermelisiniz ki panel üzerinden dosyalarınızı düzenleyebilesiniz.Site tanımlama işleminden sonra gelen ekranda "Assign page the site" linkine tıklıyorsunuz.Burada sayfanıza bir takma isim veriyorsunuz ve hangi sayfayı web üzerinden düzenlemek istediğinizi seçiyorsunuz.

Daha sonra kendi bilgisayarınızdaki veya o anda server'da bulunan düzenlemek istediğiniz sayfayı bilgisayarınıza indirip html editörünüz ile açıyorsunuz.CushyCms üzerinden düzenlenebilmesini istediğiniz alanların html tag'larına class="cushycms" kodunu ekliyorsunuz ve server'a upload ediyorsunuz.Bundan sonra bir daha o dosyada değişiklik yapmak istediğinizde bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmayacak.Çünkü Cushy Cms üzerinden bu işlemi gerçekleştirebileceksiniz :) Bundan sonra siz sitenin tasarımını da Cushy Cms üzerinden değiştirebilirsiniz.

İsterseniz yeni editörler tanımlayarak , başka insanların sadece içeriklerinizi değiştirmesine izin de verebilirsiniz.

CushyCms hakkında daha detaylı bilgi ve ilgili bir videoyu burada bulabilirsiniz.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Az önce istatistiklere baktım ve son on dakikadır Google'dan ziyaretçi gelmemişti. Bir terslik olduğunu farkettim ve Google üzerinden bir arama yaptım. Aradığım her site için Google "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" uyarısını ekliyordu ve hala ekliyor. Bu durum sadece bende mi böyle yoksa herkes'de mi bilmiyorum. Bunlar da ekran görüntüleri :

Facebook geçtiğimiz günlerde Graph Search özelliğini devreye aldı. Bu özellik ile artık profilinizde paylaştığınız her şey daha kolay ulaşabilir oluyor.

Bir web sitesini bilgisayarınıza indirip offline olarak da kullanabilmek isteyebilirsiniz. Ya da dinamik olarak geliştirdiğiniz bir siteyi artık statik hale dönüştürmeniz gerekirse tek tek elle bu sayfaları oluşturmak yerine dinamik olarak oluşan her sayfanın bir html site olarak kaydedilmesi de işinizi çok kolaylaştıracaktır.

İşte bahsettiğim tüm bu işleri ücretsiz bir yazılım olan HTTrack ile yapabilirsiniz. HTTrack Linux, Unix, BSD ve Windows üzerinde çalışabiliyor. Ayrıca kurulum gerekitrmeden direkt çalışan bir versiyonu da mevcut.

HTTrack Web Sitesi Kopyalayıcısını şuradan indirebilirsiniz.

Her ne kadar şu "otomatik" kelimesini sevmesem de burada kullanmam gerekiyordu :) Bir projede gerekli olduğu için bu tarz bir uygulamaya ihtiyaç duydum.

Örneğin sayfanızın üst kısmı çok uzun görsel ve menülerden oluşuyor ve içeriğiniz alt tarafta kalıyor. Bu durum ana sayfa için doğal karşılanırken detay sayfalarda içeriği görüntülemek için sayfayı aşağı scroll ettirmek gerekiyor. Hal böyle olunca pek çok ziyaretçi sayfadaki içeriği göremeden sayfadan ayrılabiliyor ve sayfanın yenilendiğini bile farkedemeyebiliyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor? Detay sayfalarda, sayfa yüklendiğinde otomatik olarak sayfayı içeriğin olduğu bölüme odaklamak !

Eğer front-end tarafında kod geliştiriyorsanız ve Türkçe bir site üzerinde çalışıyorsanız, bir yerlerde Türkçe karakterler içeren mesajlar vermeniz gerekebilir. Böyle durumlarda dosya formatınıza da bağlı olarak, Html içerisinde Türkçe karakterlerin geçtiği yerlerin çıktısında alakasız saçma karakterler ya da soru işareti görebilirsiniz.