CushyCms ile Statik Sayfalarınızı Dinamik Olarak Yönetin

Günümüzde içerik yönetim sistemleri aldı başını gidiyor.Her türden ve her büyüklükteki siteleri uygun cms'ler kullanarak yapabilmek mümkün artık.Ya peki eski statik html siteleriniz ne olacak? Birileri bunun için de bir şey düşünmüş ve onları da online olarak bilgisayarımızdaki html editörleri kullanmadan düzenlemenin bir yolunu üretmişler :) Evet bu icat CushyCms. Merak ettiyseniz nasıl işlediğine bakalım şimdi de :

Öncelikle siteye üye oluyorsunuz.Ardından önünüze gelen pencerede "Add a Site" a tıklıyorsunuz.Bu bölümde sitenizin adresini ve ftp bilgilerini veriyorsunuz.Doğru kullanıcı adı ve şifresini vermelisiniz ki panel üzerinden dosyalarınızı düzenleyebilesiniz.Site tanımlama işleminden sonra gelen ekranda "Assign page the site" linkine tıklıyorsunuz.Burada sayfanıza bir takma isim veriyorsunuz ve hangi sayfayı web üzerinden düzenlemek istediğinizi seçiyorsunuz.

Daha sonra kendi bilgisayarınızdaki veya o anda server'da bulunan düzenlemek istediğiniz sayfayı bilgisayarınıza indirip html editörünüz ile açıyorsunuz.CushyCms üzerinden düzenlenebilmesini istediğiniz alanların html tag'larına class="cushycms" kodunu ekliyorsunuz ve server'a upload ediyorsunuz.Bundan sonra bir daha o dosyada değişiklik yapmak istediğinizde bilgisayarınıza indirmenize gerek kalmayacak.Çünkü Cushy Cms üzerinden bu işlemi gerçekleştirebileceksiniz :) Bundan sonra siz sitenin tasarımını da Cushy Cms üzerinden değiştirebilirsiniz.

İsterseniz yeni editörler tanımlayarak , başka insanların sadece içeriklerinizi değiştirmesine izin de verebilirsiniz.

CushyCms hakkında daha detaylı bilgi ve ilgili bir videoyu burada bulabilirsiniz.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Az önce istatistiklere baktım ve son on dakikadır Google'dan ziyaretçi gelmemişti. Bir terslik olduğunu farkettim ve Google üzerinden bir arama yaptım. Aradığım her site için Google "Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir" uyarısını ekliyordu ve hala ekliyor. Bu durum sadece bende mi böyle yoksa herkes'de mi bilmiyorum. Bunlar da ekran görüntüleri :

Bir web sitesini bilgisayarınıza indirip offline olarak da kullanabilmek isteyebilirsiniz. Ya da dinamik olarak geliştirdiğiniz bir siteyi artık statik hale dönüştürmeniz gerekirse tek tek elle bu sayfaları oluşturmak yerine dinamik olarak oluşan her sayfanın bir html site olarak kaydedilmesi de işinizi çok kolaylaştıracaktır.

İşte bahsettiğim tüm bu işleri ücretsiz bir yazılım olan HTTrack ile yapabilirsiniz. HTTrack Linux, Unix, BSD ve Windows üzerinde çalışabiliyor. Ayrıca kurulum gerekitrmeden direkt çalışan bir versiyonu da mevcut.

HTTrack Web Sitesi Kopyalayıcısını şuradan indirebilirsiniz.

Bir kişiye dosya göndereceğiniz zaman bunu öncelikle Rapidshare veya benzeri bir dosya paylaşım sitesine atmak, daha sonra arkadaşınıza oradan indirmesini söylemek biraz zahmetli ve yavaş bir süreç olabiliyor. Ancak bu dosyayı direkt kendi bilgisayarınızdan arkadaşınızın bilgisayarına gönderebilseydiniz bu hem daha pratik hem de daha hızlı olabilirdi. İşte Files Over Miles da bu işi yapıyor. Arkadaşınıza göndermek istediğiniz dosyayı bu siteye gösteriyorsunuz. Ardından size verdiği Url'i de arkadaşınıza gönderiyorsunuz. Arkadaşınız da bu link üzerinden sizin bilgisayarınıza bağlanıyor ve direkt olarak dosyayı sizin bilgisayarınızdan çekiyor. Servisi kullanırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli ayrıntı dosya paylaşımı süresince browser'ınızı kapatmamak.

Günümüzün en çok kullanılan web uygulamalarından birisi olan Twitter, görünüşe göre spamcilerin de dikkatini çekmiş. Son zamanlarda Twitter hesabıma abone olan alakasız onlarca kişinin profillerini incelediğimde ortak bir nokta farkettim; Hepsi yüzlerce kişiyi takip listelerine (following) almışlar. Ancak takipçileri (followers) ise ya hiç yok ya da 1-2 kişi. Hesaplarındaysa sadece tek bir twitleri bulunuyor. Bir web adresi. Bu kişileri profil resimleri de genelde kadın resimleri oluyor.

Günde yüzlerce kullanıcıya abone olsalar ve her kullanıcı en azından bir kere ,"kimmiş acaba bu?" diyerek profili ziyaret edip, oradan da tek twitlerindeki linke tıklasa, gayet muazzam bir trafik sağlarlar, ki bunu da yapıyorlar. Siz siz olun 0 followers, 1 tweet, following xxx people gibi gelen bildirim maillerine kulak asmayın.

Apple, iPhone ve iPad gibi cihazları ile mobil piyasada önemli bir paya sahip. Durum böyle olunca, geliştiriciler de bu sistemlere uygun uygulamalar geliştirmek için çaba sarfediyorlar.