Css ile Çok Satırlı Yazıları Dikey Ortalama

Css kullanarak eğer tek kelimelik ya da tek satırlık bir yazınız varsa bunu dikey olarak ortalamak çok zor olmayabilir ancak metniniz birden fazla satıra sahipse, her browser'da sorunsuz çalışan, dikey olarak hizalanmış bir görünüm elde etmek zordur.

Yandaki resimde görülen konuşma balonu örneğini ele alalım. Aşağıdaki gibi bir html kodumuzun olduğunu varsayalım :


To look best, text should really be centered inside this bubble both vertically and horizontally.

Şimdi ise css'in table gösterimi ile dikey ortalamamızı yapıyoruz:

.area { width: 300px; height: 300px; background: url(../images/abe-bg.png) no-repeat; position: relative; }
.bubble { position: absolute; left: 93px; top: 21px; width: 135px; height: 84px; display: table; }
.bubble p { display: table-cell; vertical-align: middle; text-align: center; }

Ie8 css table için dikey ortalama özelliğini destekliyor ancak, ie7 ve daha eski tarayıcılar bu özelliği desteklemiyor. Bu işlemin nasıl yapılacağını ve uygulamanın demosunu makalenin orjinal kaynağında bulabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

MySQL kullanıyor ve belirli bir prefix'e sahip onlarca tabloyu silmek istiyorsanız, ayrıca phpMyAdmin gibi bir araç da kullanmıyorsanız işiniz bir hayli zor. Her tabloyu tek tek silmek oldukça uzun olacaktır. Ancak aşağıdaki sorgu işinizi kolaylaştırabilir:

İnternette korsan ve kaçak mp3 indirmek , dinlemek istemiyorsanız işte aradığınız müzikleri bulabileceğiniz ve ücretsiz dinleyebileceğiniz mp3 servisleri :

Akıllıca düşünülmüş bir servis.Aradıklarınızı youtube'da arıyor ve video değil de ses olarak dinletiyor.Hızlı bir servis.[ songza ]

 
 
Imeem sadece müzik değil , video , blog gibi pek çok servisi de içinde barındırıyor.Gerçekten iyi bir müzik arşivinede sahip.[ Imeem ]

 

Geçtiğimiz günlerde Facebook'un satın aldığı Whatsapp ile ilgili çarpıcı istatistikler ortaya çıkmaya devam ediyor.

SQL kullanarak programlama dilinden(php,asp.net,perl vs.) bağımsız olarak veritabanından rastgele ve istediğiniz sayıda veri çekmek isteyebileceğiniz zamanlar olabilir.Bu durumlarda şu komutları kullanabilirsiniz :

Web siteleri ihtiyaçlara göre hayatı kolaylaştırmaya devam ediyor.İşte yine spesifik bir web sitesi daha : Gitar Nasıl Akort Edilir ? Bu sitede sadece gitar akort'u ile ilgili değil , gitarla ilgili pek çok konuda bilgi bulabilirsiniz.Ayrıca gitarınızı Standart ( E A D G B E) akort dışında pek çok alternatif şekilde de akort edebilirsiniz(Tabiki önce bu akort tekniklerinde çalmayı bilmeniz gerekir).Ayrıca site size akort ekranını kendi sitenize entegre edebilmeniz için bir embed kodu da veriyor , işte sonuç :