iPhone'unuz Şarj Olmuyor mu?

iPhone'unuz Şarj Olmuyor mu?

İlk defa iPhone’unuzun şarj olmadığını görüp herhalde bataryayı değiştirme zamanı gelmiş, diyebilirsiniz; ancak Apple ürettiği telefonları, sıradan kullanıcıların kendi başlarına batarya değiştirmesini engelleyecek şekilde tasarlamıştır. Bu yüzden bir batarya değiştirmek için telefonu servise götürüp ve cebinizi yakacak bir ücret ödemek zorundasınız. Güzel haber, şarj problemini çözmeniz için illa ki servise gidip bataryayı değiştirmeniz gerekmiyor. Şarj probleminizi giderebilecek yöntem ve ipuçlarını aşağıdaki yazımızda bulacaksınız.

  1. Belki iPhone’nuzla ilgili bir soruna rastladığınız zamanlarda telefonunu yeniden başlatarak (açıp/kapayarak) birçok sorununuzun sona erdiğine şahit olmuşsunuzdur. Ciddi sorunları telefonu yeniden başlatarak gidermeniz zordur ancak yine de şarj olmama durumu karşısında telefonunuzu önce bir yeniden başlatın.
  2. Telefonunuz şarj olmadığında kontrol etmeniz gereken adımlardan birisi telefonunuzun hangi kaynaktan şarj olduğudur. Bilgisayar klavyelerinde bulunan USB çıkışlardan şarj ediyorsanız, iPhone çok güç isteyen bir cihaz olduğu için bazı klavyelerden düzgün şarj olmayabilir. Bunun yerine telefonunuzu bilgisayarınızın doğrudan USB çıkışına bağlayın.
  3. Telefonumu doğru bir USB çıkışına bağladım ancak hala şarj olmuyor diyorsanız, USB çıkışında bir arıza olma ihtimali de bulunmaktadır. Bunu çözmek için telefonunuzu bilgisayarınız diğer USB çıkışlarından birine (ya da başka bir bilgisayara) bağlayın. Başarılı sonuç aldıysanız, ilk bağladığınız USB çıkışında arıza var demektir. Kontrol amacıyla şüphelendiğiniz USB çıkışına başka bir cihaz (örneğin Flaş Bellek veya MP3 player) bağlayabilirsiniz.
  4. Bir diğer incelemeniz gereken adım ise, iPhone’unuz ile güç adaptörü veya bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı sağlayan USB kabloda bir bozukluk olup olmadığını anlamaktır. Bunu çözmenin yolu ise telefonunuzu başka bir iPhone USB kablosu ile denemekten geçiyor. Sorun kabloda ise pek çok mağazadan kolaylıkla yenisini satın alabilirsiniz.
  5. Telefonunuzu eğer prize taktığınız adaptör yardımıyla şarj ediyorsanız,  sorunun adaptörde olup olmadığını da yoklamanız gerekecektir. Aynı şekilde, başka bir adaptör aracılığıyla veya bilgisayara bağlayarak telefonunuzun şarj olup olmadığını deneyin. Şarj oluyorsa, bundan sonra telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak şarj etmeniz gerekecek ya da yeni bir adaptör satın alacaksınız.
  6. iPhone’unuzda karşılaşacağınız bazı sorunlar daha özel adımlar atmanızı gerektirebilir. Bunlardan birisi Kurtarma Modu’dur. Yalnız, kurtarma modunda telefonunuzdaki verilerin silinebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Eğer telefonunuzda bir geri yükleme dosyası (BackUp) oluşturduysanız iPhone’nuz bu dosyayı kullanarak, kaybedilen verileri kurtarmaya çalışacaktır.  Aksi takdirde telefonunuzdaki verilerin silinip, fabrika ayarlarına geri dönebileceğini unutmayın.
  7. Pek sık rastlanan bir durum olmasa da, cebinizde veya çantanızdaki kumaş/pamuk tüylerinin iPhone’unuzun şarj bağlantı noktasına kaçmak suretiyle elektrik akımını engellemesi mümkündür. Bunu gidermek için telefonunuzun şarj girişini tüy ve kumaş tiftikleriden arındırın. Kuvvetli hava püskürten makinalardan yararlanarak veya ağzınızla üfleyerek girişi temizleyin.
  8. iOS7’ye güncelledikten sonra şarj sorunu yaşamaya başladıysanız, bu güncellemeyle birlikte MFi sertifikası (iPhone/iPad için özel üretim) olmayan bazı şarj kablolarında şarj olmama sorunu yaşanabiliyor. MFi sertifikalı yeni bir şarj kablosu almalısınız.
  9. Telefonunuzu dizüstü bilgisayarda şarj etme sorunu yaşıyorsanız bilgisayarın uyku/ bekleme modunda olmaması gereklidir. Değilse, bilgisayarınızın güç kablosunu bağlayıp tekrar deneyin.
  10. Eğer bu adımları gözden geçirmenize rağmen başarıya ulaşamadıysanız, büyük ihtimalle telefon bataryanız arızalanmıştır veya kullanım ömrünü tamamlamıştır. İnternette bir Google taraması yaparak sizin için hesaplı servis noktalarını araştırabilirsiniz. Unutmayın orijinal telefonunuzu alalı bir yıl olmadıysa, arızalar karşısında AppleCare ücretsiz batarya değişimi yapmaktadır.

Not: Bu makale, konuk yazarlık kapsamında sosyotik.com tarafından yazılmıştır.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
deo kullanıcısının resmi

İlk defa iPhone’unuzun şarj olmadığını görüp herhalde bataryayı değiştirme zamanı gelmiş, diyebilirsiniz yazısını görünce ben de bi ümide kapıldım ama bunlar zaten bilinen şeyler. iş olsun diye yazı yazıyorsunuz

iphonubozuk kullanıcısının resmi

benim telefonda şarj çok çabuk bitiyor ve şarja takıyorum şarj oluyo gösteriyor ama olmuyor. bazen de prize taktığımda mesela %68 ken %40 a düşmüştü bikere telefon yere düştü arka camı kırıldı bayağı bişey olur mu ? ondan mıdır acaba ?

osman OAMMUK kullanıcısının resmi

Bir i Phone a dunyanin parasini odeyip, iki sene sonra size yukaridaki uguk guguk cozumlerin onderilmesi cok komik. Iphone un bataryayi degistirmeyi englleme istegi bile aslinda kullaniciyi dudukleme art niyetinden baska bir sey degil. buna ticari ac gozluluk deniyor. i Phone sarj olmuyorsa, i Phone yerine git samsung al demektir bu

iphone kullanıcısı kullanıcısının resmi

İPHONE 5S KULLANIYORUM TELEFONU HERŞEYE BAĞLADIM HİÇBİRİ ŞARJ ETMİYOR AMA DİĞER İPHONEMİ EDİYOR ŞARJIM %1 KALDI NE YAPMAM LAZIM ACİL

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Özellikle Android işletim sisteminin önbellek depolama gücü ve yüksek çözünürlükteki erkan ışıkları, çok fonksiyonel yapısının olması, arka planda çalışan uygulamalar ve en önemlisi düzensiz pil tüketimi gibi unsurlar bataryanın ömrünü tüketmekte, aynı zamanda dikkatli bir şekilde şarj edilmediği

Iphone ile, daha doğrusu IOS işletim sistemi ile birlikte gelen ve gerçekten Apple telefonlarında fark yaratan bir özellik de telefonunuzu kaybettiğinizde konumunu size söyleyebilmesi.

iPhone 5S, yıl sonuna doğru piyasaya çıkmış bir iPhone 5 yükseltmesi yerine geçiyor. S serileri hep böyle zaten, her yıl asıl modelin özelliklerini yükselten bir S modeli muhakkak üretiliyor.

Belki bazılarımızın başına geldi, belki de ileriki zamanlarda gelebilecek, belki de iPhone kullanıcılarını en ama en derinden üzen sorunlardan birisidir telefon şifresini unutmak.

Bu yazımda size IOS sistemler üzerinde mesajlarınızı nasıl başka yerlere kaydedebileceğinizi, kısacası mesajlarınızı nasıl yedekleyeceğinizi anlatacağım.