Windows "İşletim Sistemi Yükleme Hatası" ve Çözümü

Geçenlerde kardeşimin eski bilgisayarına format atarken karşılaştığım bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istedim.

Eski bir bilgisayarı kardeşim sadece internet amaçlı kullandığı için ona Zenwalk Linux yüklemiştim ve o şekilde kullanıyordu. Ancak bir windows uygulamasına ihtiyaç duydu ve Windows XP kurmamız gerekti. Ben de windows cd'sini taktım ve kuruluma başladım. Gerekli disk bölümlendirmelerini ayarladım ve Windows kurulum dosyaları kopyalanmaya başladı. Sistem kendini ilk kez yeniden başlattıktan sonra ise ekranda "İşletim Sistemi Yükleme Hatası" belirdi ve kurulumun geri kalan işlemleri yapılamadı.

Disk üzerinde önemli bir veri ya da yedek olmadığı için tekrar Windows kurulum ekranını açıp, tüm partition'ları silip tek bir bölüm haline getirdim ve kuruluma o şekilde devam ettim. Ancak ilk restart'tan sonra yine aynı hatayı aldım. Biraz araltırdığımda net bir çözümünün de olmadığını gördüm. Windows'un kendi yardım sitesinde bu sorunun Bios'dan bile olabileceği yazıyordu. Ancak tahminlerime göre Harddisk üzerinde Xp'nin göremediği bir alan kalıyor ve bu hataya o sebep oluyordu. Tekrar Zenwalk Linux Cd'sini taktım ve bu sefer diski kendim bölümlemeden tamamına Zenwalk kurdum. Zaten bölümleme yapsam bile Linuxun kurulmasında sorun çıkmıyordu ama buradaki amacım disk'in tamamının kullanılabilmesiydi.

Zenwalk'ın kurulumu sorunsuz bittikten sonra tekrar Windows Xp cd'si ile sistemi başlatıp kuruluma geçtim. Bu sefer bir sorunla karşılaşmadan işlemleri tamamladım.

Belirtmekte fayda var, sorunu araştırırken gördüm ki, bunu sadece Linux kullananlar yaşamıyor. Vista kullanırken Xp'ye dönmek isteyen pek çok kişi de aynı dertten muzdarip. Windows kullanıcıları da sorunu Windows 98 cd'si ile sistemi başlatıp tek partition haline getirerek çözmüşler. Sizlerde herhangi bir disk bölümleme yazılımını (GParted vs.) kullanarak diskinizi tek bölüm haline getirip sorunu atlatabilirsiniz.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
cengefe kullanıcısının resmi

Arkadaşım ne kadar teşekkür etsem az .Başta Google olmak üzere ve senin bu paaylaşımın beni kafayı yemekten kurtardı.Senin de okudugun daha önceki makaleleri ben de okuyup çözüm aradım ancak bu kadar bilinçli şekilde cevap bulamadım.Ben nasıl yaptım? hireen cd 9.7 ile mini xp üzerinden hdd yi sildim format cd ile de bölümlere ayırıp XP yi kurdum sana da teşekkür etmeyi borç bildim.Daha nice makalelerini okumak üzere....

Misafir kullanıcısının resmi

arkadaşlar aynı sorun bendede var fakat benim hardiskimi ben tamamen biçimlendirdim yani bos.ama genede bi türlü olmuyo.windows yuklenirken dosyaları kopyalıyo sora yeniden baslatınca cd den onyukleme için bir tusa basın yazısının yanında işletim sistemi yukleme hatası yazıyo.ben napabilirim.yalnız harddiskim tamamen bos lütfen yardıııııııııııım:(

Misafir kullanıcısının resmi

ii günler ben daha henüz dwenemedim ns oldunu fazla anlamadım yani şimdi format atarken c yi tamamen silicekmiyiz hangi tuşa basıcaz bi baştan anlatırmısıınz

akifim ben 01 kullanıcısının resmi

..ekran seni yönlendiriyor nereden format atacaksan açılışta delete ye bas mavi ekran bios ekranıdır işte buradan boot kısmına ok tuşlarıyla gel , 1 first(ya da st) yi yüklemeyi gerçekleştireceğin cihaz ismini seç ve f10 a bas ve enter.. ön yükleme için bir tuşa bas der.. işte formata başladın sonra silmek istediğin bölüme gelince D ye basın der.. sonra L ye ve enter.. bu da oldu sonra C yi sildin diyelim ; windowsu buraya kurarken NTFS hızlı biçimlendir(Çabuk) i seç ve windowsu oraya kur.. bu kadar basit

kirkarsedat kullanıcısının resmi

Arkadaşlar bu kadar sıkıntılı işler yapacağınıza her HDD üreticisinin kendi sitesinde harddisk ile ilgili tool programları vardır.onunla tüm diski formatlama işlemi yapın sorununuz kökten çözülsün.defalarca yaptığım bi işlem benim.her defasında olumlu sonuç.herkese kolay gelsin

^^LoRd^^ kullanıcısının resmi

Arkadaslar bende yenı bilgisayar dızdım musteriye ve formata basladım işletım sistemi hatasını aldım bende bu işi şu şekılde hallettım daha basıt yol belkı sızdede olur:kasada 2 sata gırısım wardı 1. de cd rom takılıydı 2.de harddısk takılıydı ben harddıskı 1 e aldım cd rom u 2 ye ve sorunum gitti umarım ısınıze yarar..

ramo kullanıcısının resmi

Evet dostum bende dediğin gibi yaptım işe yaradı, win7 den xp ye geçmem gerekmişti aynı hatayı aldım.Çözüm için teşekkürler...

Misafir kullanıcısının resmi

bende de aynısı oldu iki hdd mevcuttu birinde xp diğerinde win7 kurulu idi xp ye format attım win 7 olan hdd takıp çalıştırdığımda ilk önce "ntldr is missing" hatası verdi daha sonra tekrar format attım. bu defa işletim sistemi yükleme hatası ile karşılaştım. xp kurulu harddiski ve win 7 kurulu karddiski açmamaya (normal yollardan) başladı pc ye harddiski açılışta f12 tuşu ile harddiskten başlatmayı seçtiğimde win 7 açılıyordu pc de bir sorun oluşmuştu. nasıl çözdüğüme gelecek olursak. BİOS AYARLARINDA DEFAULTS SEÇENEĞİ İLE BİOSU İLK AYARLARINA GETİRİP DAHA SONRA DEĞİŞTİRECEĞİ YERLERİ DEĞİŞTİREREK İŞLETİM YÜKLEME HATASI SORUNUNU ÇÖZDÜM.SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM.

Misafir kullanıcısının resmi

BİOS AYARLARINDA DEFAULTS SEÇENEĞİ İLE BİOSU İLK AYARLARINA GETİRİP DAHA SONRA DEĞİŞTİRECEĞİ YERLERİ DEĞİŞTİREREK İŞLETİM YÜKLEME HATASI SORUNUNU ÇÖZDÜM.SİZİNLE PAYLAŞMAK İSTEDİM. burda ne demek istediğini anlamadım. biraz daha açık yazarsan sevinirim

kadirksjsjaak kullanıcısının resmi

Beyler ayni sorun bendede var fakat benimki farkli oldu 2-3 ay önce PC te giriyordu fakat sonra okullar acildi diye kaldirdim kablolari daha sonra 2_3 ay sonra taktik kablolar ödev vardi yaptim acildi ertesi gün normal tuşa nasip actim acilirken (işletim sistemi yükleme hatasi) verdi PC 9-10 yil formatsiz ve hafizasi dolu PC windows XP profosional ((format falan atmadim PC kendi bozuldu) bilen varsa lütfen yardim .

akifim ben 01 kullanıcısının resmi

slm aleykum günlerdir uğraşıyorum ben de usb ye xp nin en son güncel halini indirdim oradan atıyorum formatı.. benim ki de o kadar zamandır formatsız ve eski bir pc ; demem o ki biostan plug-play seçeneğini gör ve onu no yap işletim sistemi yükleme hatasından kurtul ve formata başlıyor.. en azından benim pcde böyle inş.işine yarar :-) ..kolay gele..

akifim ben 01 kullanıcısının resmi

..al benden de o kadar biostan plug-play i no olarak seç olay bu kadar.. en azından benim pc de işe yaradı kolay gele :-)

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Windows 7 ile ilgili her geçen gün yeni haberler geliyor. Bu seferki haber ise Windows'un en uzun süre kullanılan işletim sistemi olan XP ile uyumluluğuyla ilgili. Windows Vista'da XP için yazılmış bazı uygulamalar çalışamıyordu ya da sorunlu çalışıyordu. Microsoft bu durumu dikkate almış olacak ki, Windows 7'ye XP uyumluluğunu sağlayacak bir araç eklemeyi düşünmüşler. XPM (XP Mode), Windows 7 içerisinde bir sanallaştırma sağlayarak XP için yazılmış uygulamaları ona göre yorumlayarak çalıştırıyor. Vmware, VirtualBox gibi sanallaştırma yöntemlerinin aksine uygulamaları ayrı bir pencere içerisinde değil kendi içerisinde, aynı masaüstünde çalıştıracakmış.

Bu Windows kullanıcıları için iyi bir haber olsa da, bu işlem için Windows'un sizden isteyeceği minimum ram miktarını da merak ediyorum doğrusu :)

 

Microsoft ailesinin gözde işletim sistemi olan Windows, en son olarak Windows 7 ile kullanıcılara sunulmuştu ki gün geçmeden Windows 8’i duyurdu. Windows 8’i duyurmasıyla birlikte her gün Windows 8'e dair bir gelişme ve yeniliğin internet üzerinden dolaştığı gözlerden kaçmıyor.

Linux Mint, Ubuntu tabanlı, son kullanıcı için içerisinde neredeyse tüm codec'leri barındıran, gerekli tüm programların geldiği kullanışlı bir Linux dağıtımıdır. Bunun yanında Mint'i harddisk'inizin dışında flash belleğinize de kurabilirsiniz.

Linux üzerinde severek kullandığımız sanal çoklu masaüstü özelliği , bir program yardımı ile Windows'a da kazandırılabiliyormuş. Programın adı WindowsPager.

Linux kullanamayanların bahanesidir "oyun yok be abi!" , halbu ki yeterince oyun da vardır aslında.Neyse konumuz o değil.Biliyorsunuz Wine ile windows platformundaki programları Linux ortamında çalıştırabilyorduk.Bazen tam sonuç alamasak da yinede idare ettiriyor wine bizi.PlayOnLinux ise wine'ın biraz daha özelleştirilerek ve basitleştirilerek daha çok oyunların desteklenmesine yönelik yapılmış bir çalışma.Tabiki her oyunu yine şak diye kuramazsınız.Öncelikle PlayOnLinux Repositorysine düşmesi lazım.Şu anda bile çok geniş bir windows tabanlı