Çipli Ehliyet Nasıl Alınır?

Çipli Ehliyet Nasıl Alınır?

Son yıllarda meydana gelen düzenlemelerle oluşturulan çipli ehliyetler hem trafik polislerine hem de sürücülere büyük kolaylık sağlıyor. AB standartlarına göre üretilen çipli ehliyetlerin içerisine sürücünün tüm bilgileri eklenebiliyor ve bu eklemeler UV ışınlarıyla beraber rahat bir şekilde okunabiliyor. Aynı zamanda çipli ehliyetlerin taklidi oldukça zor olduğu için, sahte ehliyetlerin de önüne geçilebiliyor. Trafik polisleri ise, çipli ehliyetlerin içerisinde sürücünün tüm bilgileri yer aldığı için kolaylıkla görevini yapabiliyor. Son olarak çipli ehliyetlerin kullanımının sınırsız olmadığı ve belirlenen tarihlerde değiştirilmesi gerektiğini de belirtelim. Peki sürücü adayları veya sürücüler, çipli ehliyetleri nasıl alabilir?

Çipli Ehliyet Almak İçin Gerekli Belgeler

Çipli ehliyete başvuruda bulunmanız için yanınızda eski ehliyetiniz ve kimliğiniz bulunmalı. Aynı zamanda çipli ehliyet değişiminde sürücünün kan grubunu gösteren kart, sağlık raporu ve 2 adet de vesikalık fotoğraf isteniyor. Son olarak çipli ehliyeti alabilmek için belirlenen bankaya ve vergi dairelerine 15 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Ödemenizi yaptıktan sonra makbuzunuzu alın ve ehliyet için topladığınız gerekli belgelerin içerisine makbuzunuzu mutlaka ekleyin.

Çipli Ehliyet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çipli ehliyetiniz için gerekli evrakları topladıktan sonra, çipli ehliyet randevusu almanız gerekiyor. Bunu yapabilmek için de sürücü randevu sistemine girmeli, boş olan randevu saatlerini almalısınız. Siteye girdikten sonra karşınıza çıkan seçeneklerden eski sürücü belgesi yenileme olana tıklamalısınız. Bu seçeneği seçtikten sonra sürücü kendisine ve emniyet müdürlüklerine uygun randevu tarihini belirlemelidir ve son olarak kimlik bilgilerini girmelidir. İşlemi bu şekilde bitiren sürücü, tarihi değiştirmek isterse yine sisteme girerek farklı bir randevu günü ve saati seçebilir.

Çipli Ehliyet Ne Zaman Alınır?

Çipli ehliyet başvurusu için topladığınız evrakları seçmiş olduğunuz il veya ilçe emniyet müdürlüklerine bırakmalısınız. Evrakların bırakılmasından sonra çipli ehliyetinizin işlemlerine başlanır ve PTT Kargo aracılığıyla sadece sürücüye 15 gün içerisinde teslim edilir. Aynı zamanda 5 sene içerisinde değiştirilmeyen ehliyetler geçersiz sayılacaktır.

İlk Kez Çipli Ehliyet Alma İşlemleri

İlk kez ehliyet alacaksanız, doğal olarak ehliyetiniz çipli şekilde size teslim edilecektir. Ehliyet sınavlarını geçip ehliyeti hak ettikten sonra yukarıdaki belgelerin yanında bir de motorcu taşıt sertifikalarını eklemelisiniz. Ayrıca sürücü belgesi için ödenen harçların makbuzlarını da evraklarınızın arasına koymalısınız ve yine randevu almalısınız. Randevu alırken ise karşınıza çıkan seçeneklerden ilk defa çipli ehliyet alacağınıza dair belirtilen seçeneği seçmelisiniz. Randevu saatinizi ve gününüzü belirledikten sonra il veya ilçe emniyet müdürlüklerine evraklarınızla gidebilirsiniz. Ehliyetiniz, yaklaşık 15 gün içerisinde hazırlanacak ve adresinize gönderilecektir.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Eğer ubuntu kullanmaya niyetli iseniz , yeni bir kurulum yaptıktan sonra size gerekli olacak ve sistemin can damarı olan program ve yamaları birlikte yükleyelim:

Facebook geçtiğimiz günlerde Graph Search özelliğini devreye aldı. Bu özellik ile artık profilinizde paylaştığınız her şey daha kolay ulaşabilir oluyor.

Günümüzde İngilizce artık pek çok iş kolunda çalışmak için artı bir avantaj değil zorunluluk halini aldı.

Havacılığın en önemli çalışanlarından olan Hava Trafik Kontrolörleri kulelerde çalışma imkanına sahiptir ancak bu mesleği yapabilmek için öncesinde hava trafik kontrolörü lisansı almak gerekir.

Evde atıl durumda duran, Celeron 1.1 işlemcili ve 192 MB SD Ram'e sahip (128+64), 40 GB Hdd'li baya eski bir makina vardı. 2 gündür ona bir Linux kurup en azından internete girip, msn'e bağlanabilmesini sağlayıp, bu sayede de kardeşimin benim bilgisayarımı istila etmesinden kurtulmayı planlıyordum. Üzerine yeni nesil linux dağıtımlarından kurmayı denediysem de başarılı olamadım. Ubuntu 9.04, Pardus 2008.2 ve Kubuntu 7.10 girişimlerim başarısızlık ile sonuçlandı. Zira tüm bu dağıtımlarda kurulum belirli bir noktadan sonra ilerlemiyordu. Diğer alternatifleri denemenin zamanı gelmişti :)