Browser Oyunları

Browser Oyunları

İnternetin hız kazanması ve yaygınlaşmasıyla birlikte cd üzerinden oynanan oyunlar da giderek yerini browser oyunlarına bıraktı. Browser oyunlarının dilediğiniz zaman dilediğiniz yerden oynanabilmesi, sürekliliği ve zor amaçları başarmak uğruna bizi oyuna bağlaması tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden.

Browser oyunları kadın erkek, yaşlı genç herkese hitap edecek bir yelpazeye sahip. Browser oyunlarının kendine özgü sanal gerçekliği sayesinde bir orduyu yönetebilir, mafya babası olabilir, evlenebilir hatta sanal bir bebek sahibi bile olabilirsiniz.

Browser oyunları, strateji oyunları olarak da anılabilir. Genellikle sahip olduğunuz karakterin çeşitli özelliklerini doğru zamanda ve doğru sıralamayla geliştirerek oyundaki amacınıza ulaşmaya çalıştığınız bu internet tabanlı oyunlarda harcadığınız zaman oyundaki başarınızı doğrudan etkiler. Dünyada ve ülkemizde en sık oynanan stratejik rpg oyunları arasında Ikariam ve Travian yer alıyor. Her iki oyunun da ana amacı sahip olduğunuz köyü güçlendirerek geliştirmek. Köyünüzü geliştirmek için savaşmanız ve kaynaklarınızı korumanız gerekiyor. Bu tarz stratejik browser oyunlarına örnek olarak Battlestar Galactica, Ministry of War,Vikingler Diyarı, Nemexia verilebilir. Ortaçağda krallığınızı kurmak için KingsAge ve Lord of Ultima’yı, Roma dönemine gitmek için savaşları tam bir gerçeklik içinde izleyebileceğiniz anlatan Romadora’yı ve gladyatörlerin dünyasına katılmak için war of titans’ı oynayabilirsiniz. Imperial Hero, Arenas of Glory ve Gladiatus ortaçağa ait diğer browser oyunları arasında…

Kadınlar için browser oyunları

Saydığımız bu oyunların çoğu erkekler arasında popüler. Kadınların en çok tercih ettiği browser oyunları arasında ise My free zoo, My free farm, Free aqua zoo, Big farm, Rise of Mytos  ve Evony yer alıyor. Eğer hem oyun oynayıp hem de sosyalleşmek istiyorsanız Habbo Hoteli tercih edebilirsiniz.

Günlük hayatın stresinden uzaklaşmak ve biraz kafanızı dağıtmak istiyorsanız, içeriğinde savaş olan browser oyunları yerine Rising Cities ve Bahçıvanlar diyarı gibi sakin ve eğlenceli oyunlara başlayabilirsiniz.

Çocuklar için browser oyunları

Çocuklar için de eğlenceli ve öğretici browser oyunları var. Fishao, Fantasyrama, Miramagia, Stardoll ve Cyber Monster çocukların en çok tercih ettiği oyunlardan bazıları.

Tamamen ilgi alanınıza yönelik browser oyunlarını da tercih edebilirsiniz. Örneğin futbolsever Soccer Star ve Strike Superstars’a bayılacaktır.

Son zamanlarda herkesin gözdesi olan browser oyunları benide etkisi altına aldı ve travian‘ın müptelası oldum. İşte size türkçe browser oyunları ;

Travian : Strateji oyunu ,köyünüzü kurun,geliştirin,savaşın…
imperiaonline : Strateji oyunu.
klansavaşları : Strateji oyunu.
Metaldamage : Arabanı geliştir,yarışlara katıl…
Bitefight : Vampirler ve kurtadamlar karşı karşıya…
KnightFight : Siz bir şövalyesiniz.
Ogame : Browser oyunlarının atası sayılır. Galaksi savaşları..
TheCrims : Gangsterlerle dolu bir oyun…
Omerta : Bir başka Gangster oyunu.
BattleKnight : Strateji..

2018 yılına geldiğimiz şu günlerde, bu yazıyı güncelleyerek hala aktif olarak oynanan tarayıcı oyunlarından bazıları hakkında daha detaylı bilgi vermek istiyorum.

Darkorbit

Bigpoint Games tarafından 11 Aralık 2006'da oyuncuların karşısına çıkartılan bir uzay oyunu. Oyuncu sayısı gün geçtikçe artan oyun kendini geliştirmeye devam ediyor. Oyunda bir uzay şirketi seçiyorsunuz (EIC, MMO ve VRU) ve şirketinizin haritalarında kendinizi geliştirip ortak savaş haritalarında rakiplerinizin gemilerine saldırıyorsunuz. Oyunda hızlıca gelişmek istiyorsanız biraz para harcamanız gerekiyor. Güçlü arkadaşlarınızla beraber oynarsanız gelişiminiz hızlı olacaktır. Her haritaya ayrı 2 veya 3 canavar mevcut. Seviyeniz ilerledikçe yeni haritalar açılıyor yeni düşmanlar ile karşılaşıyorsunuz.

Oyunun ücretli parası olan Uridium ile kendinize yeni gemiler alabilir, yine Uridium ile gemilerinize renkli ve ekstra avantajlı tasarımlar alabilirsiniz. Geminizi geliştirmeniz için lazerler, kalkanlar ve hızlandırıcılar almanız şart. Görevleri hızlı bitirerek sunucunuz içerisindeki sıralamanızı yükseltebilir aynı zamanda seviyenizi de çok çabuk yükseltebilirsiniz.

Oyunu oynama süreniz ilerledikçe geminiz daha güçlü bir hâl alıyor fakat sürekli aynı haritalarda aynı savaşları yaptıkça sıkılmaya başlıyorsunuz. Oynamak isteyenler için oyunu mutlaka tavsiye ederim, aynı zamanda zaman geçirmek için birebir oyun.

Legend Online

Browser oyunların lideri olarak adını duyuran Legend Online uzun yıllardır oynanmaya devam ediyor. Oyuna kayıt yaptıktan sonra üç sınıf karakterden birini tercih etmemiz gerekiyor. Yaycı, büyücü ve savaşçı sınıfları kız ve erkek olarak tercihimize sunulmakta. Karakterimiz ile eğitim savaşlarına giriyoruz, karşımıza çıkan rakiplere yeteneklerimizi kullanarak saldırıyoruz. Eğitim aşaması ve seviyemiz ilerledikçe yeteneklerimizde eklenmeye devam ediyor.

Görevleri yaparak, haritada ilerleyerek seviyemizi ve ekipmanlarımızı geliştiriyoruz. Özel eşyalar ile kılıç ve zırh gibi eşyalarımızı da ekstra olarak geliştirmek mümkün oluyor. Oyun zamanla geliştirebileceğiniz bir durumda fakat biraz uğraş istiyor. Oyunu oynamayı düşünenlere mutlaka tavsiye ediyorum.

Travian

Yılları eskiten fakat yılların eskitemediği tek oyun, 13 yıldır aktif olan oyun birçok tasarımı geride bıraktı. Travian savaş/strateji oyunu. Oyuna ilk girdiğimizde yine bir sınıf seçimi ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu oyunda sınıflar halk olarak geçiyor. Romalılar, Cermenler ve Galyalılar arasında bir seçim yapmamız gerekiyor. Galyalılar düşüm zaman gereksinimleri, hızlı saldırı ve iyi yağma koruma savunması yaptığından yeni oyuncular için önerilen bir halk. Bir diğer halk köylerini hızlı geliştirebilen, aşırı pahalı ama güçlü askerlere sahip, yeni oyuncuların oynaması zor olan bu halk Romalılar. Son halkımız ise Cermenler, saldırı taktiğini seven oyuncular için bir numaralı halk olan Cermenler de oyuna yeni başlayanlar için yağma ekstrası, güçlü ve ucuz piyade desteği vermekte.

Halk seçimi yaptıktan sonra imparatorluk inşaatı için bir bölge seçmemiz gerekiyor. Kuzeydoğu, Kuzeybatı gibi bölgeler arasından Kuzeybatı seçmeniz daha iyi olacaktır. Köyü kurduktan sonra ara yüz biraz karışık gelse bile oyun oynamak aslında zor değil. Köydeki noktalara tıklayarak o bölgelere inşaatlar yapıyoruz. Oduncu ve tarla gibi noktalar kurduktan sonra depolarımız dolup taşıyor, bu şekilde hem köyünüzü geliştiriyor hem de askeri gücünüzü geliştirip diğer köyleri yağmalayabiliyorsunuz.

OGame

Yıllardır browser oyunlar listesinin ilk sıralarında yer alan fakat son zamanlarda düşüş yaşayan bir oyun. Oyun sadece panel kontrolüyle oynanıyor. Metal, kristal, deuterium, karanlık madde ve enerji toplayarak kendinizi geliştirmeniz mümkün. Kaynaklar kısmından üretim fabrikalarınızı geliştirebilirsiniz. Bu sayede daha fazla tesis üretebilir, araştırma yapabilir, savaş ve sivil gemiler üretebilir, savunma binaları üreterek gelen saldırıların önüne geçebilirsiniz. Oyunda geliştikten sonra savaşların düzenli sıklıkla başlayacak bolca saldırıya maruz kalacaksınız.

Güzel bir üs meydana getirmek istiyorsanız oyunu düzenli oynamanız, tersane ve savunma bölümlerindeki üretimleri üst düzeye çıkartmanız şart. Oyunu sıkça oynayarak gelişiminizi daha hızlı bir noktaya çekebilirsiniz.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Misafir kullanıcısının resmi

yaw ikariam bence biraz bebekçe asıl travian çok güzel ayrıca şunuda ekleyin darkorbit çok güzel kendin oynuosun ben denedim çok güzel bi oyun grafikleri aynı knight onlineye benzio tavsiye ederim

Misafir kullanıcısının resmi

eğer ikariamın bebek oyunu olduğunu düşünüyorsan bence sen o oyunu hiç anlamamışsın.asıl travian bebek oyunu köyün gerçekliği bile yok çizgi filme bakar gibisin.ikariam daha gerçekçi kesinlikle ve oynaması daha zevkli

simge kullanıcısının resmi

ben tüm browser oyunlarını oynadım en güzeli popmundo ilk önce eğlenceli gelmez ama çok güzel zaman geçtikçe büyüyor oyunun amacı ünlü bir sanatçı olup oyunu bitirmek ünlü olmaya çalışıyorsunuz ve ünlü oluyorsunu bence deneyin bir sorun çıkarsa simge435@windowslive.com e_mail adresimden sorunlarınızı çözebirim

Misafir kullanıcısının resmi

Doğru Sanalika çok güzel kendi adamını kendin görüyorsun
ister Bakkal,kafe,samsung Star,metro,konser,evin,restoran
olduğu için o yerlere gidip Eğlenebiliyorsun Çok Eğlenceli
bi o dediğiniz İkraım Oynunu bende oynadım hiç Bebekçe değil
asıl Travian Bebekçe şunu anlayın dünyada En Güzel Şey İnternettir beni bulmak için : ipucunu takip et
adım :kaan nemli söylediğim cümlenin içindeki büyük harfle yazdığım kelimeleri bul
o harflerle benim adımın bir ilişkisi var bul beni

bul:-).

Misafir kullanıcısının resmi

bence ikramiye okadar güzeldiğil dragon fable daha güzel gta sarandires de güzel tercihlerim bunlar

Misafir kullanıcısının resmi

sen san andreası seviyosun ama o üyelik oyunu (mmorpg-mmo) gibi değil (ben de onu çok seviyorum bence en güzel gta)

Misafir kullanıcısının resmi

ya sanalikayı herkes bilio ve guzel olduğunuda herkes bilio ama emin ol dark orbit daha güzel veya bitefight sanalika bana bebek oyunu gibi gelio karakterler falan

Misafir kullanıcısının resmi

ÇÇOOOOOOOK HAKLISIN BEN ONU OYNAMIYORUM AMA OYNADIM ZAMANINDA O OYUNDA KURULDUĞU ZAMANIN BAŞLARINDA BAŞLADIM SÜPER Bİ OYUNDU HERKESE TAVSİYE EDERİM AYRICA TRAVİAN SENİN DEDİĞİN GİBİ BEBEKÇE BÖYLE :D ÇİZGİ FİLM GİBİ AYNI

Misafir kullanıcısının resmi

Dark orbit çok güzel bir oyun ve size tavsiyem onda 10.000 uri verirlerse hiç gemi degiştirmeyin(geminiz kötüyse) roket ve lazer alın

Musdi27 kullanıcısının resmi

Ewet 10.000 Euro gerçek ama ben ençok 9.900 Euro kazananı gördüm yani darkorbit süper ötesi çok güzel bi oyun oyunu anlarsanız süper ötesi dersiniz

Misafir kullanıcısının resmi

Dark Orbitte gelişmen 1 seneni alır ayrıca para harcamadan oynayamazsin. Pilot profili yapmak için 2.000TL ödemen parasız yapıcam diosanda 2 sene falan cabalaman gerekir... 2 senedir oynuyordum 1 kalemde sildiler hesabimi forumlara bakmadan kayıt olmayın ...

Misafir kullanıcısının resmi

HeLaL OLsuN Kardes DuzGun Bişey Bir Tek Sen Söylemissin World Of Warcraft Deseydiniz Harbiden Adam Birde Diyorki Darkobit Knight Online'ye Benziyormuş Birazdaha Salla :D

DaRkoBiT kullanıcısının resmi

arkaşalr dakorbitin kralı olabilcek güçlüyüm 1 tane cm 3 tane ful elit gemim var ful elitleri satmak istiyorum almak isteyen konturle tks olur 250 kontere ful elit gemi verilir msn akrepdenkorkma@hotmail.com

Misafir kullanıcısının resmi

bence sen o oyunu bilmiyon bizde 8-9 level 1. sınıf elit gemiler var ama oyun artık sarmıyo millete bedava hesap dagıtıyoruz bu oyunda yunan serverinde yunan gemisi batırmak çok eylenceli ama türk sözünü kullanmayın engelliyolar 3 elit gemim gitti türk yazdıgım için

simge kullanıcısının resmi

ya ikariam 12 gün oynadım sonra oynayamadım ilk kez girmiştim bilmiyordum nasıl oynandığını halen bilmiyorum sonra travianna alıştım bırakamıyorum

Misafir kullanıcısının resmi

bence okadarda kötü değil seafight en güzelleri browser oyunlarından:
1.darkorbıt
2.seafight

2 tane buldum başka bide Ogame'ye bakcam güzelse yazarım önerileriniz varsa söleyin o(._.)o

LastDeath kullanıcısının resmi

Ogame deneme bile. oyunun tadı bir yana, alışırsan kurtulamazsın benden tafsiye. Ogamesiz hayat daha güzel emin olabilirsin

yigitcanayvaz kullanıcısının resmi

doğru söylüyorsun darkorbit hakkında oyunda çok fazla bağlantı ve hesap hatası var tam çatışmanın ortasında bağlantı kopuyor ve imha oluyosun darkorbiti asla önermem

şah_mat_63 kullanıcısının resmi

evet arkadaşlar bende travıan ynuyordum mükkemmel bir oyun ama o biraz emek ister ama oda çok güzel ben tr9da 1300 nüfusluydum adımda şah_mat_63 şifrem 2b230 girmek istiyenler girsin wowu kurdular

Misafir kullanıcısının resmi

yaa siz bu oyunlardan bi pop mundo yu bi metaldamage yi bide sea figt ı oynayın gerisi bebe oynu siz bi metin 2 silkloard bide knight oynayın en baba ve kral oyunlar bunlar adamım

Misafir kullanıcısının resmi

beyler darkorbit berbat ogame den nefret ettim Travian çok hoşuma gitti yaklaşık 10 ay sıkılmadan oynadım ama şu an bıktım traviandan ikariam oynadım ikariamdan 1 ayda bıktım :D en güzeli popmundo , popmundo yu sıkılmadan oynuyorum çok güzel...

Sayfalar

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Daha önce şurada pek çok browser oyunundan bahsetmiştim. Bu tarz oyunların tüm dünyada çok sevilmiş olmasından olsa gerek sürekli yenileri çıkar oldu. Artyria da bunlardan birisi. Oyunun en büyük farkı 9 farklı ırk seçebiliyor olmanız. Diğer browser tabanlı savaş oyunlarının mantığıyla aynı. Oyundaki amaç Roma şehrinin başına geçebilmek.

Gondal da ise ülkeler yerine bireysel bir savaş söz konusu. Burada yaratıklara karşı bir mücadele veriyorsunuz. Gondal ve Artyria'nın yapımcı firmaları aynı ve ikisinin de Türkçe desteği bulunuyor.

Kings Age, biraz Travian'ı anımsatsa da farklılıkları var tabiki. Bu oyunda bir köyünüz var ve onu geliştirerek savaşçılar yetiştirip diğer köyleri almaya çalışıyorsunuz.

Browser oyunlarının, oyun sektöründeki hacmi her geçen gün biraz daha artıyor ve bu doğrultuda da karşımıza yeni ve kalitesi artan oyunların çıkması kaçınılmaz oluyor.

Arkadaşlık oyunları oyna adı altında ülkemizde son yıllarda MmoDance kategorisinde yayınlanan online arkadaşlık oyunlarından birisi olan mstar son yıllarda en çok oynanan ve rağbet gören oyunlar arasında yer almaktadır.

Facebook'da Farmville oyunun popüler olması ile tarla, bahçe oyunları bir hayli tuttu. Bu hareketliliğe yeni bir oyun daha eklenmiş : Bahçivanlar Diyarı.

Bahçivanlar diyarı, web tabanlı bir ekonomi simülasyon oyunu. Oyunda tarlanızı ekip, sulayıp, biçiyorsunuz. Çeşitli sebze - meyveler yetiştiriyorsunuz. Diğer oyuncularla ticaret yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

Browser çeşitliliği arttıkça browserlar arasındaki rekabette doğal olarak artıyor. İşte bu durumu 2002'den günümüze kadar özetleyen güzel bir grafik hazırlanmış :