Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır Satılır?

Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır Satılır?

Bitcoin nedir sorusunun cevabı için, 2008 yılında hayatımıza giren ve ilk yıllarda birçok kişinin önemsemediği kripto sanal para birimi tanımlamasını yapsak aslında yanlış olmaz. Aslında ortada fiziki bir paranın olmadığını ve tamamen sanal olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak değeri 16 Bin doları geçen ve her geçen gün artan Bitcoin hakkında merak ettiğiniz soruların cevapları dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

Bitcoin Kimin?

Aslında herhangi bir kişiye veya merkeze bağlı olmayan bu para biriminin 2008 yılında hayatımıza girdiğini belirtmek istiyorum. Yaklaşık olarak 10 yıl öncesinde dayanan geçmişine rağmen dünyanın en değerli sanal para birimi olan Bitcoin Japon asıllı Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkartılmıştır. Ancak halen bu konuda çeşitli söylentilerin dolaştığını ve bu kişinin kimliğinin gizli tutulduğunu belirtmek istiyoruz.  34 yaşında olduğu söylenen Nakamoto’nun aslında bu işi tek başına mı yaptığı yoksa bir ekibinin mi olduğu konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Aslında günümüzde bu sorunun cevabının çokta önemi kalmadı gibi duruyor. Çünkü önlenemeyen yükselişi ile beraber artık Bitcoin almanın bedeli daha fazla oldu. Son 1 ay içerisinde değerini % 100’den fazla arttıran bu para biriminin değerinin nereye kadar çıkacağı birçok ekonomist tarafından merak edilmektedir.

Geçtiğimiz hafta içerisinde çok sert bir düşüş yaşayarak 12 Bin Dolar bandından 9 Bin Dolar bandına kadar gerileyen bu sanal para birimin değeri şu an için tam 16 Bin Dolar ve daha da artması bekleniyor.

Bitcoin Güvenli mi? Bitcoin Alınır mı?

10 yıla yakın süredir fiyatını devamlı olarak arttıran Bitcoin’in aslında güvenilir olduğunu birçok ekonomi uzmanı belirtmektedir. Ancak bazı ekonomistler tarafından da Bitcoin'in güvenilir olmadığı ve hatta ponzi denilen saadet zinciri benzeri bir yapı olabileceği ve bir anda çökebileceği konuşulmaktadır. Bu yüzden de Bitcoin hakkında net bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirtmek istiyorum. İnişli çıkışlı bir grafik sergileme potansiyeli bulunan Bitcoin’e yatırım yapmak tamamen sizin bileceğiniz bir durum. Ancak sanal para piyasalarında bu kadar istikrarlı bir şekilde artış gösteren bir başka para biriminin bulunmaması Bitcoin’i diğer yatırım enstrümanlarına göre cazip kılıyor.

Satın almış olduğunuz Bitcoin’lerinizi saklamak ise tamamen size kalmış. Bunu aynı bir kredi kartı gibi düşünebilirsiniz. Başkalarının hesabınızı hacklemesi durumunda bir anda bütün paranızı kaybetme durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bitcoin’de de aynı durum geçerli. Yani almış olduğunuz Bitcoin’lerinizi sakladığınız cüzdanların şifresini başka biriyle paylaşmak zor durumda kalmanıza neden olabilir. Bu yüzden Bitcoin cüzdanlarınıza oluşturacağınız şifrenizi güvenilir bir şekilde saklamanız gerekmektedir.

Blockchain Nedir?

Blockchain, Türkçesiyle Blok Zinciri, Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji. Bitcoin ile adını duyuran Block Chain, ilerleyen yıllarda çok farklı alanlarda da adını sıkça duyacağımız bir alan. Aşağıda Barış Özcan tarafından Bitcoin ve Block Chain mantığının anlatıldığı bir video da yer alıyor.

Bitcoin Nasıl ve Nereden Alınıp Satılır?

Bitcoin alım satımı yapmak için öncelikli olarak bir dijital cüzdan hesabınızın bulunması gerekmektedir. bu konuda Türk Bitcoin borsalarından cüzdan hesabınızı oluşturarak buradan alım-satım işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu yüzden öncelikli olarak kendinize bir Bitcoin cüzdanı oluşturmak için hesap açmanız gerekmektedir.

Yüksek miktarda Bitcoin hesabı alacak olanlar için USB bellek şeklinde bulunan Bitcoin cüzdanları da aktif olarak satılmaktadır. Fiyatları 400 TL ile Bin TL arasında değişen bu cüzdanlarda da satın alarak Bitcoin’lerinizi daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Bitcoin almak için öncelikli olarak bir borsaya giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için Türkiye’de Koinim, Paribu ve BTCTürk gibi sitelerin bulunduğunu belirtmek istiyoruz. Bu tarz sitelere üye girişi yaparak buralardan dilediğinizce Bitcoin alma şansınız bulunmaktadır. Ancak bu sitelerde de Bitcoin alma üst limitinin bulunduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. Ortalama olarak hesap doğrulatma işleminizin 1 haftaya kadar süreceği bu siteler üzerinden almış olduğunuz Bitcoinler ile yabancı borsalara geçiş yaparak işlemlerinize oradan devam edebilirsiniz.

BTCTürk’ün üst limit olarak belirlediği banka işlemi ise 5 Bin TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani BTCTürk üzerine yatırmış olduğunuz Bitcoinleri bozdurmak istediğiniz zaman yapmanız gereken 5 Bin TL ve üzerinde para transferi gerçekleştirmek olacaktır. Son zamanlarda oldukça dikkat çeken bu Bitcoin alım satım işlemlerini Türk borsaları üzerinden bu şekilde yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Bitcoin Nasıl Alınır?

Günümüzde binin üzerinde kripto para birimi var. Ancak Bitcoin kadar değeri hızlı ve her geçen gün artan bir başka kripto para biriminin bulunmaması bu paraya olan talebin her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Bu yüzden ülkemizde kredi kartı kullanarak Bitcoin almak isteyenler için bu konuda hizmet veren sitelerin neler olduğunu d araştırdım. Dünya üzerinde yaklaşık olarak 2 Milyon üzerinde kişinin tercih ettiği Cex.io sitesi kredi kartı ile Bitcoin satan siteler arasında ilk sırada gelmektedir.

Bitcoin kredi kartı ile alınır mı? Uzun yıllardır Bitcoin ve altcoinler konusunda hizmet veren Cex.io sitesine üye olarak buradan kredi kartınız ile Bitcoin alma fırsatını bulabilirsiniz. Özellikle hesabınızın site tarafından onaylanmasından sonra günlük 10 Bin Dolara kadar Bitcoin satın alarak sizlerde Bitcoin’e yatırım yapma şansını bulabilirsiniz.

Cex.io sitesine üye olmak için siteye giriş yaptıktan sonra üye ol bölümünden bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Özellikle de burada sizlerden hesap doğrulamak için bilgiler isteyecek olan siteye üye olduktan hemen sonra site üzerinden doğrulanma mailinin gelmesi 3 gün ila 7 gün arasında değişkelik göstermektedir. Doğrulama işleminin başarılı olmasından sonra size gönderilecek olan mail sayesinde günlük 10 Bin Dolara kadar Bitcoin alma işlemini yapabilirsiniz. Almış olduğunuz Bitcoinler hesabınızda aktif olarak saklanmaktadır. İstediğiniz zamanda Bitcoinleri buradan satarak tekrar dolar olarak hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Site üzerinde herhangi bir doğrulama işlemi yapmazsanız buradan aylık para yatırım limitiniz ise 1000 Dolar olarak belirlenmektedir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Günümüzde oldukça fazla merak edilen soruların başında gelen Bitcoin madenciliği nasıl yapılır? sorusunun cevabı ülkemizde artık pek mümkün değildir. Aslında teknik olarak bir kısıt yok, elbette yapabilirsiniz ama tükettiğiniz elektrik ve aldığınız makinelerin parası ile bir anlamda boşa kürek çekmiş sayılırsınız. Bu yüzden ülkemizde Bitcoin madenciliği yaparak para kazanmanın artık çok da mantıklı olmadığını belirtmek istiyorum.

Değeri her geçen gün giderek artan ve 20 Bin Dolara yaklaşan fiyatı ile bütün yatırımcıların dikkatini çekme başarısı gösteren sanal para birimi olan Bitcoin kazanmak için madencilik yapmanın sizlere çok büyük bir getirisi bulunmayacaktır. İlk çıktığı yıllarda bu işi evde sıradan bir bilgisayar ile bile yapmanın çok kolay olduğu zamanlarda sizler de Bitcoin madenciliği yaparak ciddi anlamda Bitcoin kazanma fırsatını bulabilirdiniz. Ancak bu artık günümüzde mümkün değildir. Özellikle de Çin’de bu konuda ciddi anlamda madencilik yapan kişilerin Dünya elektriğinin %5’ine yakınını tükettiğini belirterek konunun ne kadar maliyetli olduğunu belirtmek istiyorum.

Bitcoin madenciliği aslında bilgisayarınızda bulunmasını istediğiniz bir sayıyı, güçlü işlemcileriniz sayesinde bularak Bitcoin çıkartma fırsatıdır. Ancak değeri sürekli artan Bitcoin’in madenciliğini yapmanın her geçen gün imkansız hale geldiğini, yeni bitcoin kazımanın çok daha uzun süreler aldığını ve bunun da maliyetleri arttırdığını belirtmek istiyoruz. Çünkü Bitcoin’e olan talebin ve değerinin giderek artması bulunmasını zor bir duruma getirmektedir. Bu yüzden sizler de Bitcoin madenciliği yapmak yerine Bitcoin'i başka yollarla nasıl kazanırsınız bunları arayarak gelir elde etme fırsatını kovalamalısınız.

Bitcoin Yasal Mı?

Ülkemizde son yıllarda çok fazla kişi tarafından takip edilen Bitcoin borsasının şu an için yasal olmayan bir engeli bulunmamaktadır. Ancak ülkemizin bu konuda atacağı adımların ileriye dönük olarak nasıl sonuçlar doğuracağını kestirmenin mümkün olmadığını belirtmek istiyorum.

Sanal para yasal mı? diye sorarsanız, ülkemizin hukuk kuralları içerisinde henüz sanal para ilgili olarak herhangi bir kanun bulunmamaktadır. Bu da kanun boşluğu anlamına gelmektedir. Nasıl ki internet hukukunda ortaya çıkan birçok boşluk şu an için bile henüz suç kapsamında bulunmuyorsa, Bitcoin için de aynı durum geçerlidir. Bitcoin hakkında hukukumuzda henüz net bir tanımın bulunmadığını ve bu yüzden de yasak diye bir kavram olmadığını belirtmek istiyorum. Zaten TCK’nın 2 maddesi bu konuda yeterli derecek bizlere bilgi vermektedir.

TCK. 2’de “ Kanunda herhangi bir suç olarak belirtilmemiş eylem karşısında kimsenin ceza alması mümkün değildir. “ diyor. İşte bizler de bu maddeden yola çıkarak Bitcoin'in bizleri herhangi bir cezai yaptırım ile karşı karşıya bırakacağınız düşünmüyorum. Ancak ileriye dönük olarak devletin Bitcoin konusunda atacağı adımlar bizlere ne gibi bir sorumluluk getirir bunu tartışmak gerekir.

Şu an için Bitcoin ve diğer kripto sanal para birimlerinin ülkemizde yasal olmayan bir durum olmadığının altını çizmek istiyorum. Yani paranızın kripto parada bulunması sizlere bir cezai durum getirmeyecektir.

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

İsveç, Bitcoin'in resmi bir para birimi olarak kullanılamayacağını düşünüyor ancak tamamen görmezden de gelmiyor.

Bitcoin, 2011'in Nisan ayında çıktığı zaman, 1,5 TL civarındaydı. Bugün ise Türkiye piyasasında 1 Bitcoin 1600 TL civarında.

Bitcoin ve diğer alt coinler, popülerliğini koruyor. Uzun süre de korumaya devam edecek görünüyor. Bu doğrultuda eğer Drupal kullanarak yaptığınız bir e-ticaret siteniz varsa, Bitcoin ile ödeme kabul edebilirsiniz.

Drupal'ın güzide e-ticaret modülleri Übercart ve Commerce ile kullanılmak üzere, Bitcoin için birer modül geliştirilmiş. Bu modüller ile güncel kur üzerinden Bitcoin cüzdanınıza para transferi yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Dünyanın önde gelen e-ticaret sitesi eBay, BitCoin ile ürün alınabilmesine olanak sağlayacak çalışmayı değerlendiriyor. Şirket bunun için henüz kararını netleştirmiş değil.

BitCoin ağı, internetin de yeni modeli olabilir mi? İşte en önemli soru bu. BitCloud'un yapmak istediği, interneti kişilerin direkt birbirlerinin bilgisayarları ile iletişim kurarak kullanmasını sağlamak. Bunun için de BitCoin mimarisinin kullanılması düşünülüyor.