Bilgisayarla Ney Eğitimi

Bilgisayarla Ney Eğitimi

Ney , insanın içinde fırtınalar kopartan bir enstrüman.Günümüzde ney, Türk sazı olarak anılmaktadır ve tasavvuf müziğinin bir sembolü haline gelmiştir. Bir müzik aleti için kullanılan çalmak yerine, Ney için üflemek tabiri kullanılır. Burada üflemenin mecazi bir anlamı vardır. Kaynağını İslam’da Allah’ın insanı yaratırken ruhu üflemiş olmasından alır.

Ney, kargı adı verilen bir çeşit budaklı kamıştan yapılır. Bu kamış türü, Türkiye'de güneydoğu, akdeniz ve ege bölgelerinde bulunur. Akortlarına göre çeşitli uzunluklarda olan ney, dokuz boğumdan meydana gelir. Üzerinde altısı üstte biri altta olmak üzere 7 delik mevcuttur. Kamış delinerek bu delikler meydana getirilir.

Profesyonel kalitede bir neyde şu özellikler aranır; kamışın sarı renkli ve sık lifli olması, çok kalın ya da ince olmaması, boğum genişliklerinin ve boylarının orantılı biçimde azalmasıdır..

Şimdi ney çalmak isteyip , yeteneği de olup , kursa gitmeye zamanı yada imkanı olmayanlar için [ özellikle hüseyin] , bilgisayar başında kendinizi geliştirebileceğiniz ney kursları :

Ney EğitimVideoları

Ney Kursu Neva Perdesi (re)

Ney Kursu Çargah Perdesi (Do) / Ney Kursu Çargah Perdesi Devam

Ney Kursu Neva ve Çargah Perdeleri ile Alıştırma

Ney Kursu Segah Perdesi ( si )

Ney Metodu

Metod -1 / NEYİN BÖLÜMLERİ, NEY TUTUŞ POZİSYONU, NEFES DEVRELERİ, NEYDEN SES ÇIKARMA ÇALIŞMALARI

Metod -2 /ASIL TUTUŞ POZİSYONU (DİZDE ÜFLEME POZİSYONU)

Metod -3 / İKİNCİ DEVRE SESLERİ

Metod -4 / İKİNCİ DEVRE SESLERİ İLE ESER İCRASI

Metod -5 / ÜÇÜNCÜ DEVRE SESLERİ

Metod -6 / ÜÇÜNCÜ DEVRE SESLERİ İLE ESER İCRASI

Metod -7 / DÖRDÜNCÜ DEVRE SESLERİ

Metod -8 / DÖRDÜNCÜ DEVRE SESLERİ İLE ESER İCRASI

Nota Arşivi

Arşiv -1 / Arşiv -2

Ney Taksimleri

Taksimler

Video Pratik

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Ney metodlarından 5-8 arasındaki linkler kırık. Sebebi kaynak sitenin güncelleniyor olması. O bölümler tekrar aktif olunca düzelteceğim.

Fatih KAPAĞAN kullanıcısının resmi

arkadaşlar! buradaki linklerin bütün kaynağı bu sitede. neyzen.com/ney_metodu.htm ve daha fazlası var.

siteyi büyük bir emekle hazırlayan Mehmet YÜCEL ustamıza saygılarımızı sunuyorum..

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Günümüzde İngilizce artık pek çok iş kolunda çalışmak için artı bir avantaj değil zorunluluk halini aldı.

Ücretli olarak resim satın alabileceğiniz pek çok stock photo sitesi var. Ancak ses dosyaları ve müzik alanında alternatif sayısı çok fazla değil. AudioMicro bu sitelerden birisi.

Wordpress kullanıcıları için pekçok adsense eklentisi var ancak adsense üzerinden gelir paylaşımı yapan eklenti bulmak güç.Bu tip eklentilerin kullanım şekli ; Kullanıcı(diğer yazar) gelir , eklentiye adsense publisher id'sini verir ve onun yazılarında kendi adsense'i görünür ya da sadece id deği

Türkiye'de freelance çalışmak zor zanaat ! Bir kurumda tam zamanlı çalışmama rağmen hayat şartlarından dolayı freelance işler de yapıyorum. Tabii her zaman işler yolunda gitmeyebiliyor.

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile neredeyse her eve giren internet sayesinde uzaktan eğitim imkanları da her geçen gün gelişiyor. Peki bunu ne kadar etkin kullanıyoruz?