Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayar kullanıcılarının en çok merak ettiği ve sık sık ihtiyaç duyduğu konulardan birisi de bilgisayara nasıl format atılacağıdır. Özellikle amatör kullanıcıların format atma konusunda kafa karışıklığı yaşaması destek alma ihtiyacını doğurmuştur.

Bu yazımızda bilgisayara format nasıl atılır? ve format atmak ne demektir? gibi sık sorulan sorular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Format atmak, bilgisayarın işletim sistemini yeniden kurup, bilgisayarı ilk haline, üzerinde sonradan kurulmuş uygulamaların olmadığı yalın ve temiz haline geri döndürmek demektir. Format atma sırasında sistem çeşitli hata mesajları da verebilir. Kurulumu bu hatalara göre yönlendirmek gerekir.

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Öncelikle kuracağınız işletim sistemine göre (XP, Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ya da Windows 10) CD’nizi ya da boot edilebilir usb imajınızı hazırlamalı ve aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir.

İlk adım BIOS ayarlarında yer alan booting from CD-ROM özelliğinin enabled olduğunu kontrol etmek olacaktır. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatmalı ve açılış ekranı sırasında belirtilen (F2 vb…) kısayolu kullanarak BIOS’a ulaşmalısınız.

Not: Yeni BIOS sürümlerinde bu özellik CD-ROM seçeneğinin ilk satıra getirilmesiyle de yapılabilmektedir. Ayrıca kart okuyucu aracılığıyla flash üzerinde boot’lamaya uygun işletim sistemi sürümleriyle de format atılabilmektedir.

İkinci adımda F10 tuşunu kullanarak BIOS’tan belirlediğiniz seçenekleri kayıt ederek çıkınız. CD-ROM’a yerleştirmiş olduğunuz CD bilgisayarın açılışıyla birlikte sizi ilgili sürümün kurulum ekranına yönlendirecektir.

Üçüncü adımda ise kurulum ekranında kabul etmeniz gereken lisans sözleşmesi ve diğer kurulum bilgileri yer alacaktır. Bu sekmeleri ileri komutunu kullanarak geçebilir ve yükseltme ya da özel seçeneklerini seçerek yükleme biçiminizi belirleyebilirsiniz.

Sonraki adımda ise karşınıza disk bölümleri gelecektir. Burada varolan disk üzerine kurulum yapabilir ya da bu diski parçalayarak belirlediğiniz yere kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Son adımda ise yine ileri seçeneğini kullanarak kurulumu başlatabilirsiniz. Kurulum esnasında bilgisayarınızın birkaç kez yeniden başlatılacağını unutmayın.

Örneğin, Windows 8'e format nasıl atılır sorusuna anlatımlı bir şekilde cevap bulabileceğiniz videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Geçenlerde kardeşimin eski bilgisayarına format atarken karşılaştığım bir sorunu ve çözümünü paylaşmak istedim.

Eski bir bilgisayarı kardeşim sadece internet amaçlı kullandığı için ona Zenwalk Linux yüklemiştim ve o şekilde kullanıyordu. Ancak bir windows uygulamasına ihtiyaç duydu ve Windows XP kurmamız gerekti. Ben de windows cd'sini taktım ve kuruluma başladım. Gerekli disk bölümlendirmelerini ayarladım ve Windows kurulum dosyaları kopyalanmaya başladı. Sistem kendini ilk kez yeniden başlattıktan sonra ise ekranda "İşletim Sistemi Yükleme Hatası" belirdi ve kurulumun geri kalan işlemleri yapılamadı.

Bilgisayarla uzaktan yakından tanışan bir insan mp3'ün ne anlama geldiğini bilir.En popüler ses dosyası uzantılarından bir tanesi olan mp3 'e koreden bir rakip çıktı.
mt9 isimli bu yeni ses dosyası uzantısını koreli uzmanlar mp3'e bir alternatif olarak değil onun yerini alabilecek yeni bir veliaht olduğuna emin oldukları için tavsiye ediyorlar.mt9'un, mp3 e rakip olduğunu dünyanın önde gelen ses ve görüntü standartları sağlayıcısı MPEG, mt9 ses uzantısını bir sonraki sıkıştırılmış dijital ses formatı olarak en populer aday gösterdi.

Windows şifremizi kaybettik, bilgisayarsız kaldık, çıldırıyoruz veya hasta durumuna geldik..

Linux Mint, Ubuntu tabanlı, son kullanıcı için içerisinde neredeyse tüm codec'leri barındıran, gerekli tüm programların geldiği kullanışlı bir Linux dağıtımıdır. Bunun yanında Mint'i harddisk'inizin dışında flash belleğinize de kurabilirsiniz.

Microsoft 7'nin RC'leri (Release Candidate) çıktıktan sonra, pek çok Windows kullanıcısı Windows 7'yi indirip denemeye başladı. Tabii bu kurulum sürecini mevcut sisteminize zarar vermeden atlatabilmeniz için biraz da olsa tecrübeye ihtiyacınız var. Microsoft ise bu konuda yardım isteyenler için Windows 7 Release Candidate'in nasıl kurulacağını şurada anlatmış. Makale İngilizce. Microsoft Türkiye sitesine de baktım lakin Türkiye ekibi hala Windows Vista'da kalmış durumda. Resmi bir Türkçe yardım sayfası eklenirse konu ile ilgili ben de buraya not olarak ekleyeceğim.