Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Augmented Reality (Arttırılmış Gerçeklik) Nedir, Kullanım Alanları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık çok daha işe yarar ürünler üretilebiliyor. Yeni tasarımlar ve yeni projeler oldukça ilgi çekiyor. Bu sıralar oldukça fazla konuşulan projelerden birisi de Augmented Reality kavramıdır. Açılım olarak Arttırılmış gerçeklik olarak da bahsedilebilmektedir. Bu projenin ana amacı gerçek dünyadaki olan olayları sanal aleme uyarlamaktır. Bir nevi sanal aletler vasıtası ile gerçekte olan olayları yönetebilmektedir. Oldukça geniş bir kavramdır ve halihazırda kullanılmaktadır. İlk olarak askeri amaçla üretilmiş olan bir proje olan arttırılmış gerçeklik, zamanla akıllı cep telefonlarına uyarlanmıştır. Bu sayede çok daha fazla kullanım alanı ortaya çıkmıştır. Günümüzde özellikle akıllı cep telefonlarında oldukça fazla kullanılmaktadır.

İlk olarak bu proje savaş uçaklarının kokpitlerinde denenmeye başlandı. Kasklarına yerleştirilen ekranlar aracılığı ile havanın durumu, menzil, uçuş mesafesi, yer navigasyonu gibi pek çok eklenti konuldu. Bu sayede çok daha rahat bir uçuş sağlandı. Ayrıca ortamın ısısı, yüksekliği, koordinatları ve radar durumları da bu sayede kontrol altına alınabildi. Augmented Reality kısaca AR olarak gösterilmektedir. Askeri teknoloji bu sayede oldukça ilerledi. Fakat bu insanlık için elbette yeterli değildi. Dolayısı ile yeni eklentiler yapılarak günümüzde en çok kullanılan teknolojik aletler olan tabletlere ve akıllı cep telefonlarına eklendi. Bu sayede insanlar çok daha rahat bir şekilde AR’ın getirdiği birbirinden ilginç özelliklerden faydalanabildi.

Arttırılmış gerçekliğin kullanım alanları oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı da gelecekte en çok kullanılan tasarımlardan birisi olacaktır. Günümüzde bu projenin en çok kullanıldığı alanlardan birisi pazarlama ve reklamcılıktır. Birçok restoran günümüzde bu uygulamaya yer vermektedir. Seçeceğiniz yemeğin görüntüsünü daha seçmeden görebileceksiniz. Yani siparişinizi çok daha mantıklı bir şekilde vereceksiniz. Zaten AR genel amacı da budur. Gerçekte olmayan bir olayı sanki o an oluyormuş gibi size sunmaktır. Bu özelliği sayesinde pek çok insanın sevdiği bir proje olmuştur. Aynı şekilde belli başlı otomobil firmaları da yaptıkları yeni otomobil modellerinin tanıtımında AR kullanmaya başlamışlardır ve aldıkları sonuçtan da oldukça memnunlar.

Augmented Reality aynı zamanda oyunlaştırma denilen alanda da kullanılmaktadır. Yani gerçek hayattan bölümler alınarak sanki bir oyun oynuyormuş havası verebilmeniz mümkündür. Oldukça yeni olan bu teknoloji her geçen gün giderek gelişmektedir. Dolayısı ile Augmented Reality kullanım alanları giderek artmaktadır. Bunun en güzel örneklerinden birisi oluşturulan mekanizma ile mekanik bir aleti cep telefonu ile yönlendirebilirsiniz. Yani bir akıllı telefon oyununda nasıl bir objeyi ekranı sağa sola çekerek ilerletebiliyorsanız bunda da aynı şekilde sağa sola çekerek gerçek hayatta bulunan bir eşyayı hareket ettirebilirsiniz. Bu konuda uzman olan insanlar hala bu projeyi geliştirmeye çalışmaktadır. Gelen sonuçlar oldukça iyi olduğu için gelecek çalışmalarda umut verici gözüküyor.

Augmented Reality’nin reklam ve pazarlama alanında kullanımına örnek verecek olursak; Dünyaca ünlü Starbucks firması da AR’yi tanıtım amaçlı kullanmaya başladı. Bu sayede çok daha fazla müşterinin ilgisini çekebildi. Uzmanlar ileriye dönük olarak daha pek çok firmanın bu projeyi yakından takip edeceğini ve reklam tanıtımlarında kullanılacağını öngörüyor.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Sadece web tasarımında değil , aslında hayatın her alanında , ulaşılmak istenen noktaya en iyi ve en çabuk şekilde giden yollar tercih edilmelidir.Konu web tasarımı olunca da pek çok araç tasarımcıların hizmetine açık şekilde beklemekte.Ailemizin listeleme sitesi m

Her gün yeni bir modelin çıktığı tablet bilgisayar pazarına kullanıcıların da ilgisi katlanarak artıyor. Karşılaştırmalı alışveriş sitesi Akakçe'nin yaptığı bir araştırma ise durumu net bir şekilde ortaya koyuyor; Son 1 ay içerisinde tablet bilgisayarlara olan ilgi %47 arttı. Tablet bilgisayar fiyatlarını araştıran kişi sayısı ise yaklaşık 100.000.

İnsanoğlunun temel gereksinimi olan ürünler var. Kimse dünyanın neresinde olursa olsun çıplak ayakla sokağa çıkamıyor. O yüzden ayakkabı kişilerin olmazsa olmaz giysileri arasında. Her sezon farklı bir model, farklı bir ürün karşımıza çıkıyor.

En çok oynanan fps oyunlarından biri olan Call of Duty serisi, son olarak karşımıza "Ghost" adlı oyunuyla çıkmıştı. Her sene karşımıza yeni bir oyun çıkaran Activision, her oyunda hem içerik olarak hem de görsel anlamda büyük yeniliklere imza atıyor.

Agoda.com, daha önce çıkardığı iPhone uygulamasının başarısı üzerine daha gelişmiş yeni uygulamasını piyasaya sürdü. Yeni uygulama aynı zamanda Apple’ın çağ açan taşınabilir tableti iPad’e de uyumlu.