Apache 403 Forbidden Hatası ve Çözümü

Çok yaygın olarak kullanılan Apache server kullanırken karşılaşabileceğiniz ve çözümü basit olan bir sorundur 403 Forbidden hatası. 403 hatası, istenilen adrese istemcinin erişim yetkisinin olmadığını belirtir. Bu sorunla karşılaşmanızın bir kaç sebebi olabilir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • İstenilen adres, bir web sitesinin ana adresi ise (teknodergi.org gibi), sitelerin dosyalarının bulunduğu bir üst dizinin çalışma hakkı olmayabilir. Bunu o dizine çalışma hakkı vererek çözeblirsiniz. Örneğin ; "chmod +x /var/www/html/sitedizini/"
  • Varsayılan sitenin başlangıç dosyası bulunamıyor olabilir. Örneğin; sitenizin ana dosyası index.htm'dir ancak bu Apache'nin konfigürasyon dosyasında tanımlı değildir. Bu sorunu, konfigürasyon dosyasını açarak DirectoryIndex satırına index.htm, index.html, index.php vs. gibi ihtiyac duyduğunuz default dosya isimlerini girerek çözebilirsiniz.
  • .htaccess dosyasına erişim olmayabilir. Eğer bir .htaccess dosyası kullanıyorsanız bunu Apache konfigürasyon dosyası üzerinden override edilebilir hale getirmelisiniz. Server'ınızda her site için ayrı bir .htaccess kullanımına Apache üzerinden izin verilmemiş olabilir.
  • Geçerli bir Directory tanımı için "Allow from all" , "Options +Indexes" , "AllowOverride All" ya da "AllowOverride AuthConfig FileInfo" gibi parametrelerin varolduğunu kontrol edin.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Misafir kullanıcısının resmi

ben bi şey anlamadım bu işten. şöyle söyleyim ben megaupload a giremiyorum 403 forbidden geliyor ne yapıcam.

Misafir kullanıcısının resmi

bunun basit çözümü şu; internet seçeneklerine girin bağlantıları tıklatın orda yerel ağ ayarları var. üstünde proxy sunucu yazılı kutucuk işaretli olmasın o kadar.

Müge kullanıcısının resmi

Şu .htaccess konusunu biraz daha açar mısınız? Benim .htaccess dosyamın içinde Options -Indexes yazıyor.Burda bi sorun olabilir mi acaba?Teşekkürler...

Misafir kullanıcısının resmi

muhteşemsiniz. benim için çok önemli birşeye vesile oldunus. aradığım adrese uluşumıodm. index.htm yaptım ulaştım. teşekkürler

Misafir kullanıcısının resmi

facebook uygulaması olan cartown oyununa girerken error veriyor ama öbür uygulamalar açılıyor sayfayı yeniden yükle yazıyor ama yine aynı hatayı veriyor yardımcı olabilirmisiniz

Misafir kullanıcısının resmi

Benim telefonum blacberry 9300 forbıdden hatası benım telfonumdada verıyor youtube acılıyo fakat vıdeoları acmaya gelınce forbıdden cıkıyor nereye gırmem lazım nasıl duzeltecegım pek anlamadım yukarıda yazılanlardan

403 hataları sadece apache'de değil, özellikle yakın dönemde Android cihazlarda da sık sık alınıyor. Bu sorunu aşmak için Wi-Fi ve Ağ ayarlarına girip proxy ayarlarınızı sıfırlamanız/temizlemeniz çoğu durumda çözüm olabiliyor.

maria kullanıcısının resmi

Ben okulun tapletinden proxy üzerinden facebook a girebiliyordum ama artık 403 forbidden hatası veriyo ne yapmam lazımmmmm :(

Bilim Teknik kullanıcısının resmi

Benzer bir hatayla ben de karşılaşıyorum. özellikle msn web yönetim araçlarına girdiğimde, sürükle 403 boot erişemedi hatası veriyor. Vermiş olduğunuz bilgiler aydınlatıcı geldi. bir deneyiyim. inşallah çözüm olur.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Her ne kadar resmi 6.x dil dosyası yapısında değilse de , hiç bir sorun çıkartmadan çalışacaktır.İşte size 6.x tr.po dosyası : Download tr.po

Daha önce küçük küçük drupal ipuçları vereceğimi söylemiş ve şuradaki yazıdan başlamıştım.Şimdi çoğu kişi için baş belası olan temiz adresler'i (clean urls) aktif ederken kaşılaşabileceğiniz bazı sorunlar ve çözümlerini söyleyeceğim.

Öncelikle normal olarak admin / settings / clean urls sayfasına gidip temiz url'lleri aktif etmeyi deneyin.Eğer aktif olursa zaten problem yok , eğer olmazsa .htaccess dosyanızda yer alan aşağıdaki Rewrite parametrelerinin başlarındaki # işaretini kaldırın:

# Rewrite current-style URLs of the form 'index.php?q=x'.
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule ^(.*)$ index.php?q=$1 [L,QSA]

 

Drupal varsayılan olarak diğer pek çok sisteme göre oldukça güvenli. Açık kaynak bir projeyi kullanırken güvenliği sağlamanın birinci adımı elbette güncellemeleri takip etmek ve anında uygulamak. Ancak bunun dışında saldırganlara karşı alınabilecek başka önlemler de var. Sitelerimizin güvenliği için, onların işlerini olabildiğince zorlaştırmalıyız.

Peki Drupal 7 için yapabileceğimiz ne gibi güvenlik çalışmaları var?

Facebook'un en popüler oyunlarından olan Farmville 'e Türkiyeden erişim engellendi. Aslında engel oyuna değil, oyunun üretici firması ve oyunun host edildiği site olan Zynga'ya geldi. Tabii böylelikle de sadece Farmville değil, bu firmanın ürettiği diğer oyunlara da erişim engellenmiş oldu.

İşin garip tarafı; bazı yerlerde, "eğlenceli haber" yapan bir site ciddiye alınarak, "online üretici sertifikası" gibi saçma sapan birşeyin varlığının konuşulması. Bu durumu ciddeye alanlara acil şifalar diliyoruz.

Bu arada sansürün her türlüsünün kötü olduğunu düşünüyorum ancak, bu saçma sapan oyuna gelen sansüre de pek aldırış ettiğimi söyleyemem. Zira böylesi daha da iyi olmuş olabilir. Diğer sansürlerde uyuyan Facebook kitlesi de birşeyleri farkeder.

Google'ın yaklaşık ~30 servisi, şu anda Türkiye'de* kullanılamıyor. Bunun sebebi ile ilgili çeşitli açıklamalar var. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)'nın yaptığı açıklamaya göre, ülkemizde yasaklı olan YouTube'a ait ip adreslerinin güncellemesinden başka yapılmış bir uygulama yok.